הנגבי: מה האינטרס החבוי של לבני ולפיד

סגן שר החוץ, צחי הנגבי, מביע תמיהה על הקו המיליטנטי שהציגו יאיר לפיד וציפי לבני בסוגיית חוק הלאום.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' בכסלו תשע"ה

הנגבי: מה האינטרס החבוי של לבני ולפיד-ערוץ 7
לא לדאוג. הנגבי
צילום: פלאש 90

סגן שר החוץ, צחי הנגבי, דחה הבוקר (ראשון) את הטענות נגד העיתוי שבו החליטה הממשלה לאשר את "חוק הלאום" של חברי הכנסת זאב אלקין, יריב לוין ואיילת שקד.

"שאלת התזמון היא תמיד שאלה שנשאלת, אנחנו חיים 66 שנה בעולם רגיש והעיתוי תמיד לא פשוט", ציין הנגבי בראיון לגלי צה"ל.

הנגבי הסביר, כי "מטרת היוזמה היא להעניק תוקף משפטי גם לחלקים הלאומיים של ההכרזה על המדינה. לאורך השנים היתה תחושה שהנורמות של המדינה הדמוקרטית זכו לעדיפות".

הנגבי דוחה את החשש מהשתלטות הפן הלאומי על הפן הדמוקרטי בעקבות חקיקת חוק הלאום, "אלו שני ערכים שחיים בכפיפה אחת. גם בהכרזת העצמאות הובהר שמדינת ישראל תתן שוויון לכל אזרחיה ללא הבדל דת גזע ומין. הערכים שלנו הם ערכים של מדינה יהודית ומנדינה דמוקרטית ואין בכך סתירה".

בהתייחסות למשבר הקואליציוני המתהווה טען הנגבי, כי "זה מאוד לא מובן, כי גם השרה לבני וגם השר לפיד נמנים על אותם אנשים שמאמינים על החיבור בין לאום ודמוקרטיה. כנראה יש כאן משחקים פוליטיים. יש כאן שתי אפשרויות, או שתימצא הפשרה שתאפשר אחדות ותמימות דעים, או שאם היוזמה שלהם לא נוגעת לחקיקה הספציפית הם יכריחו את ראש הממשלה לפטר אותם".

הנגבי הדגיש, כי השאלה היא מה מטרת ההצהרות של לבני ולפיד, "השאלה מה האינטרס החבוי, אין הסבר הגיוני לגישה המאוד מיליטנטית שהם הפגינו ביומיים האחרונים. אם יש להם עניין ללכת לבחירות יש להם דרכים להכריח את ראש הממשלה נתניהו לפטר אותם".