"חוק הלאום" יעלה להצבעה ביום רביעי?

שעות ספורות לאחר אישור "חוק הלאום" בממשלה הבהירו לפיד ולבני שלא יתמכו בו. כעת מתנהלים מגעים למניעת החרפת המשבר.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ב' בכסלו תשע"ה

"חוק הלאום" יעלה להצבעה ביום רביעי? -ערוץ 7
דואגים למדינה היהודית? לבני ולפיד
צילום: פלאש 90

"חוק הלאום" בשני נוסחיו שאושרו בממשלה, הנוסח של ח"כ זאב אלקין והנוסח של חברי הכנסת יריב לוין ואיילת שקד, אמורים לעלות להצבעה כבר ביום רביעי הקרוב.

אולם, איומיהם של שר האוצר יאיר לפיד ושרת המשפטים ציפי לבני שלא לנהוג על פי הנורמות הקואליציוניות ולא לתמוך בחוק כאשר יעלה להצבעה בכנסת, עלולים להביא לדחיית ההצבעה.

מטרת הדחייה עשויה להיות כפולה, למנוע מפלה לממשלה בהצבעה בכנסת מחד, ולמנוע החרפה נוספת במשבר הקואליציוני שעשויה להביא סופית לפירוקה של הממשלה.

ההערכות במערכת הפוליטית הן, כי משמעות פירוק הממשלה היא הליכה לבחירות, וכי הקמת ממשלה בהרכב אחר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו איננה אפשרית.

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הצהיר לא פעם כי לא יסכים לשינוי הרכב הממשלה ללא הליכה לבחירות, הצהרה עליה חזר ביום שני האחרון בפתח ישיבת סיעת ישראל ביתנו.

יושב ראש ש"ס חבר הכנסת אריה דרעי הבהיר אתמול בצהריים אף הוא, כי תנועתו לא תחליף את מפלגות השמאל בקואליציית נתניהו הנוכחית.

"ממשלה חדשה תוקם רק אחרי הבחירות. על ראש הממשלה לפזר את הכנסת לאלתר וללכת לבחירות. זאת ממשלה מפולגת ומסוכסכת שכשלה בכל תחום ואינה מסוגלת לתת לאזרחיה את שמגיע להם. אזרחי ישראל זכאים לממשלה שעובדת למענם ולא נגדם", אמר.