חנין: תומך בשביתה כללית

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת דנה ביוזמה להעלאת שכר המינימום. חברי הועדה היו חלוקים בדעותיהם בנוגע לכך.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ב' בכסלו תשע"ה

מזהיר. חנין
מזהיר. חנין
פלאש 90

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת קיימה היום דיון בהצעה לסדר היום של חברי הכנסת איתן כבל, עמיר פרץ, דב חנין, אילן גילאון, גילה גמליאל ויעקב ליצמן בנושא העלאת שכר המינימום לעובדים.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד) אמר בדיון, "אני מברך את יו"ר ההסתדרות על ההכרזה על סכסוך עבודה ומודה לו על כך. כוונתה היא לפתור רעות חולות במשק הישראלי ובראשן העוני. צר לי שעלינו להיאבק על כך ואני מקווה שלא נגיע לשביתה, אבל ברור לי שבסוף נקבל את מה שהיינו יכולים לקבל בתחילה מבלי שהמשק הישראלי ישלם מחיר כבד".

לדבריו, "בינתיים עשרות אלפי מובטלים לא מקבלים קצבה בשל שביתת שירות התעסוקה המתמשכת, אבל הגורמים השלטוניים עוסקים בדברים שברומו של עולם. יו"ר ההסתדרות, אתה הולך למלחמה היסטורית וצודקת".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, התייחס לדברים ואמר, "המדינה לא רואה את העניים בה. ניסיתי להתנהל בהגינות וביושר, אבל לא סופרים את העובדים במדינת ישראל. לא אתפשר בעניין. התוצר עלה בעשרות אחוזים בשנים האחרונות, אך חלקם של העובדים בו ירד. אז לאן הלך? לבעלי ההון. הכל הופרט, ומשרד האוצר קורא לאיזונים? האיזונים הופרו מזמן. לא אסכים למשוך עוד את הסיפור הזה. אם לא תהיה ברירה, אעשה את המאבק הכי קשה שאני יודע לעשות".

ח"כ איתן כבל (העבודה) אמר בדיון כי "דיברנו בזמנו על אלף דולר שכר מינימום וכמה קיתונות של גיחוך נשפכו עלינו. אני פונה לאוצר בדחילו ורחימו: בואו נתאחד סביב המאבק". ח"כ דב חנין (חד"ש), ציין כי "אם נגיע לשביתה כללית, ואני מקווה שהאוצר יתרצה לפני, זאת תהיה השביתה הכללית המוצדקת ביותר".

רכז תחום תעסוקה באגף התקציבים באוצר, רן רידניק, אמר בדיון "אנחנו בעיצומם של דיונים בין הצדדים וכך נכון לעשות. כל העלאה או עדכון צריכים להיות ממוקדים בחלשים. לא צודק שהעלאת שכר מינימום תגרום לעלייה בקרב אלה שמרוויחים שכר גבוה". על כך השיב יו"ר הוועדה ח"כ כץ: "אם כל הרכיבים יהיו שכר לכל דבר ועניין ויהיו עליהם הפרשות סוציאליות, יהיה מה לדבר".