המוזיאון התעקש על האוסף הנאצי

מוזיאון האמנות של ברן בשווייץ הודיע אתמול כי יקבל אוסף אמנות מאספן נאצי שחלק מיצירותיו נבזזו מיהודים בשואה.

תגיות: נאצים שוויץ
חיים לב - ערוץ 7 , ג' בכסלו תשע"ה

המוזיאון התעקש על האוסף הנאצי -ערוץ 7
שואה
צילום: פלאש 90

למרות הפצרות הארגונים היהודיים, הודיע אתמול מוזיאון האמנות של ברן בשווייץ כי יקבל אוסף אמנות מאספן נאצי, שחלק מיצירותיו נבזזו מיהודים בשואה.

לדברי המוזיאון, הוא החליט לקבל תרומתו של אספן האמנות הנאצי קורנליוס גורליט. חלק מהיצירות באוסף הנאמד בכמעט מיליארד דולרים נבזז על ידי הנאצים בתקופת השואה ולא מעט מן היצירות היו שייכות בעבר למשפחות יהודיות שנרצחו.

לפני מספר חודשים הזהיר הקונגרס העולמי היהודי את המוזיאון השווייצרי מפני קבלת העבודות. בשיחה עם השבועון הגרמני "דר שפיגל", העריך רונלד לאודר, ראש הקונגרס היהודי העולמי כי "צעד כזה יפתח תיבת פנדורה ויגרום למפולת של תביעות על ידי יורשים לכאורה של יצירות האמנות", כלשונו. אולם כאמור, המוזיאון לא נשמע להפצרות והחליט לקבל את האוסף המפוקפק.

לפני מספר שנים נמצא במינכן שבגרמניה אוסף של 1,500 יצירות אמנות אשר בזזו הנאצים בשנות השואה. היצירות, הנאמדות בשווי מיליארד דולר, הוחרמו על ידי הנאצים מאספנים יהודים לפני מלחמת העולם השניה ואף במהלכה. היצירות הללו אותרו במהלך פשיטה משטרתית שהתקיימה לפני מספר שנים.

ההערכות המוקדמות באשר ליצירות דיברו על כך שהיצירות היקרות הלכו לאיבוד או לחילופין נהרסו בהפגזות של חיל האויר המלכותי הבריטי, אולם כאמור, יצירות האמנות נמצאו באקראי בתחילת 2011,  שעה שרשויות המס הגרמניות חקרו את קורנליוס גורליט, שאביו הילדברנד גורליט היה בזמנו אספן של יצירות אמנות ורכש ציורים רבים מהנאצים ומיהודים שמכרו את יצירותיהם במחירים נמוכים למדי בטרם נמלטו מגרמניה.

הסיפור התגלגל כשורליט נחשד על ידי הרשויות בהעלמת מסים. חוקרי מס הכנסה שביקשו משופט צו חיפוש בביתו במינכן, גילו עם הגיעם לביתו אוצר בלום של כ־1,500 יצירות אמנות שנעלמו במהלך שלטון הנאצים. קורנליוס שמר את יצירות האמנות בחדרים חשוכים ומעת לעת מכר כמה מהם כשנזקק לכסף.

על פי 'פוקוס', רוב היצירות היקרות הוחרמו או נשדדו מידי הבעלים היהודים שלהן מאז עליית הנאצים לשלטון. על פי הערכת מוזיאון השואה בוושינגטון, הנאצים החרימו לפני מלחמת העולם השניה ובמהלכה כ־16 אלף יצירות אמנות.

כאמור, מאז נעשו מספר נסיונות למכור חלק מהיצירות למוזיאונים שונים ברחבי העולם, אולם בסופו של דבר העסקאות לא יצאו לפועל מחשש לפרסום הדברים.