מי ביקש לפגוע ברב אריה שטרן?

גורמים במועצה הדתית אמרו כי הם מצרים על העובדה שהיה מי שבחר לנצל את מכתב הפיטורין כדי לנגח את הרב שטרן

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ב בכסלו תשע"ה

מי ביקש לפגוע ברב אריה שטרן?-ערוץ 7
הרב אריה שטרן
חזקי עזרא

מי ביקש לפגוע השבוע ברבה הראשי של ירושלים, הרב אריה שטרן? במכתב שנשלח אל הרב ביום ראשון על ידי הממונה על המועצה הדתית בירושלים, יהושע ישי, נכתב כי כהונתו של הרב מסתיימת בימים אלו בשל הגיעו לגיל 70.

במכתב ציטט ישי תקנה מתקנות שירותי הדת לפיה "רב עיר יכהן מיום בחירתו... כהונתו תופסק בהגיעו לגיל 70 ואולם מועצת הרבנות הראשית רשאית להאריך את גיל הפרישה", וציין כי "כיוון שכאמור הרב הגיע לגיל 70 ומועצת הרבנות הראשית לא האריכה את גיל פרישתו בטרם מלאו לרב 70 שנה, הרי שכהונתו כרבה הראשי של ירושלים נפסקה".

המכתב עורר זעם רב בסביבתו של הרב. סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, שוחח עם הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, המשמש גם כנשיא מועצת הרבנות הראשית, וביקש ממנו לפעול במהירות לפתרון הנושא. ואכן, בתוך שעה קלה נערך משאל טלפוני בין חברי מועצת הרבנות הראשית ובו אושרה הארכת כהונתו של הרב שטרן בחמש שנים.

יומיים לאחר המקרה שלח הממונה על המועצה הדתית מכתב התנצלות לרב שטרן ובו כתב: "אני מבקש במכתבי זה להביע את התנצלותי על השתלשלות הדברים שנגרמה בעטיו של מכתבי בנוגע להמשך כהונתך. ודאי שלא התכוונתי להביא את הדברים לדיון ציבורי ובכוונתי לבדוק כיצד הדברים דלפו לתקשורת".

ישי מציין במכתב כי לא חשב שדבריו ינוצלו לצרכים פוליטיים. "לא שיערתי עד כמה נושא שנראה לכאורה טכני-מִנהלי תפס כותרות ראשיות בכמה רשתות תקשורת. לצערי היה מי שבחר לעשות שימוש במכתבי על מנת לנגח את כבוד הרב. בוודאי לא באתי לפגוע בכבוד הרב וזו גם לא הייתה כוונתי. אני מניח שמכתבי יצר תהודה שפגעה באופן אישי ועל כך אני מצר ומתנצל", סיכם ישי את מכתבו.

גורמים במועצה הדתית אמרו כי הם מצרים על העובדה שהיה מי שבחר לנצל את המכתב כדי לנגח את הרב שטרן. הגורמים העריכו כי "מדובר במי שמאוכזבים מבחירתו של הרב שטרן ואינם מוכנים להשלים עם התוצאות, גם במחיר של הלבנת פנים מיותרת".

המשנה לראש עיריית ירושלים, דב קלמנוביץ', האשים השבוע בריאיון ברדיו גלי ישראל את ראש העיר ניר ברקת ואת סגן השר לשירותי דת הרב בן דהן, באי מינוי מועצה דתית חדשה. "החרדים לוחמים ברב הראשי, הם לא רוצים שהרב הראשי ימשיך לכהן. כבר לפני חודש פניתי ואמרתי שצריך לתקן את כל סיפור המועצה הדתית ולפתור את הבעיה הזאת. לרב עמאר, שהוא הרב הראשי הספרדי לירושלים, לא היו עושים את הביזיון הזה", הבהיר קלמנוביץ', ואמר כי יש דחיפות למנות כמה שיותר מהר מועצה דתית חדשה בעיר.