סמנכ"ל עמותת מקימי, איתי בורשן
סמנכ"ל עמותת מקימי, איתי בורשןצילום: באדיבות העמותה

סמנכ"ל עמותת 'מקימי', איתי בורשן, מצר על כך שבעקבות פיזור הכנסת הצפוי השבוע, מספר רפורמות בנושאים כלכליים לא יצאו לפועל, לפחות לא בזמן הקרוב.

הוא מספר כי עמותת מקימי הקימה לאחרונה קרן לסיוע עבור אישה עגונה שנאלצת לכלכל לבדה את שלושת ילדיה וגם לשאת בעול חובותיו של הבעל, "הסיוט של האישה ושלושת ילדיה נמשך כבר 10 שנים ועתה אנו עמלים לגייס את הסכום הנדרש כדי להתירה מכבלי עגינותה ולשחררה לחיים חדשים".

האם התוספת התקציבית של 90 מליון שקלים אשר תוכננה להינתן כמענק עבודה לאימהות חד הוריות הייתה יכולה לסייע במקרה זה? בוודאות כן, משיב בורשן ומוסיף כי תוספת זו אף תגרום להטבה משמעותית בחיי היומיום של האישה וילדיה.

"סביר להניח והטבה זו לא הייתה פותרת את כל בעיותיה – אך מסקירת מצבם של מאות המשפחות שטופלו על ידינו במקימי אני יכול לומר בוודאות: ברגע שישנו הליווי המתאים והאחריות הנדרשת מצד המשפחה – כל שקל נוסף יכול לסייע ולהכריע את הכף לקראת יציאה לדרך חדשה של חיים ללא חובות".

"כעת משבוטלו הרפורמות והתכניות ובמדינת ישראל חיים אזרחים אשר מתאמצים ועובדים קשה ולמרות זאת אינם מצליחים להיחלץ מן החובות והמצוקה הכלכלית, מוטלת עלינו החובה והזכות לחזור לערכי היסוד של העם היהודי – להרבות בצדקה וחסד לטובת אלו אשר ידם אינה משגת".

בורשן ציין כי החובה והזכות הזו מופנית כלפי כל אזרח במדינה ישראל, "לא עוד 'המדינה תעשה' ו'המדינה אשמה', אלא לקיחת אחריות על העתיד הכלכלי ועל ההתנהלות הכלכלית שלנו מעתה והלאה".

"כך גם בצד ההפוך, דיבורים כמו 'למה המדינה לא עוזרת' כנראה שאינם יעזרו – 'במקום שאין אנשים השתדל להיות איש'".