יהודה ויינשטיין
יהודה ויינשטייןצילום: פלאש 90

נציגי הלוחמים בקרב בג'נין והמשפחות השכולות תוקפים בחריפות את היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שהחליט בימים האחרונים שאין מקום להורות על פתיחה בחקירה נגד יוצר הסרט "ג'נין ג'נין" מוחמד בכרי בגין הוצאת לשון הרע.

"וינשטיין הפקיר את שמם הטוב ואת כבודם של חללי הקרב בג'נין, בני המשפחות השכולות ולוחמי צה"ל, ופגע בנו פגיעה שאין למעלה ממנה", נאמר.

נזכיר כי נציגים של הלוחמים שהשתתפו בקרב בג'נין במבצע "חומת מגן" ביקשו מוינשטיין לבחון שוב את האפשרות לפתוח בחקירה נגד בכרי, לאחר שבית המשפט העליון דחה את תביעת לשון הרע שהגישו - בנימוק שציבור לא יכול לתבוע דיבה כאשר אין לשון הרע על אנשים ספציפיים מתוכו. 

וינשטיין כתב בהחלטתו "ברור הוא לכל כי הסרט 'ג'נין ג'נין' מתיימר להיות סרט דוקומנטרי, אך הינו יצירה שכלולים בה שקרית גסים ורבים... הסרט מהווה אפוא, עלילת שקר שהופקה בכוונת מכוון. כך עולה מתחקירי צה"ל; כך עולה מקביעות בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון. הצבא המתואר בסרט אינו צה"ל. זהו צבא אחר פרי דמיונו של יוצר הסרט". 

"המדינה שלחה את חייליה - טובי בנינו - ללחום בג'נין. הם עשו זאת בגבורה. הם עשו זאת תוך שמירה על טוהר הנשק. על-אף זאת, הוציא מוחמד בכרי את דיבתם רעה. בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון קבעו כי ביסוד התנהגותו זו עומדים 'חוסר תום לב ומגמה מכוונת לעיוות של הדברים'. כך הם הדברים. הציבור ישפוט את בכרי על-פי קביעות אלה. אך אין בכך כי להביא לשינוי החלטות שני קודמי".