נזיפה ליוגב על דבריו נגד השופט פוגלמן

ועדת האתיקה קבעה שקריאת יוגב לעלות על ביהמ"ש עם D9 נמצאת בגבולות חופש הביטוי, והחליטה לנזוף בו על דבריו נגד השופט פוגלמן.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א בטבת תשע"ו

ועדת האתיקה של הכנסת דנה בקובלנות שהוגשו נגד ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, בעקבות אמירתו ולפיה צריך להרים כף של D9 על בית המשפט העליון, וכן בעקבות דברים חריפים שהשמיע נגד שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן.

הוועדה החליטה לנזוף בח''כ יוגב אך לא להטיל עליו סנקציות פרלמנטריות.

נזכיר כי בעקבות פסיקת הבג"ץ להרוס את "בתי דריינוף" ביישוב בית אל אמר יוגב לערוץ 7 כי ''צריך להרים כף של D9 על בית המשפט העליון. הגיע הזמן להעמיד את הרשות השופטת על מקומות ולהראות לה מי הריבון. הזנב מכשכש בכלב".

חברי הוועדה סברו כי אמירתו של יוגב "בוטה חריפה ומקוממת", אולם לדבריהם ההגנה הניתנת לחופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת היא רחבה וכוללת בתוכה גם התבטאויות קשות ולא ראויות. ''לכן התבטאות זו על אף שמצויה קרוב מאוד ל'קו הגבול', אינה מצדיקה הטלת סנקציה", נקבע.

כאמור, חברי ועדת האתיקה דנו גם בדברים חריפים שאמר ח"כ יוגב נגד שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן, בעקבות החלטתו לעכב הריסת בתים של מחבלים רוצחים. 

"שופט בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, בפסק דינו מהיום שעיכב הרס בתי מחבלי רוצחים, שם את עצמו בצד של האויב", אמר אז יוגב. ''על זכויות רוצחים הוא מגן ובכך מונע ענישה מרתיעה ומסכן חיים''.

"זה אותו שופט פוגלמן שמגן על שוהים בלתי חוקיים שהורה על סגירת מתקן חולות ולא חס על סבלם של תושבי דרום תל אביב", הזכיר יוגב וקרא לשופט לפשוט את מדי השופט ולהצטרף לרשימה המשותפת שפסיקותיו כדעותיה, כלשונו.

ועדת האתיקה קבעה כי דבריו שלו של יוגב גובלים בהסתה "תוך ניסיון לעשות דה-לגיטימציה לשופט מכהן''. חברי הוועדה הדגישו כי ''אין מניעה לבקר החלטות שיפוטיות אך להקפיד כי הביקורת תהיה לגופם של דברים ובשפה ראויה".