''להציב עמדה דתית- חרדית מול נתניהו''

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אומר כי יש להפסיק את דיוני הפשרה וניסיונות השכנוע סביב ענף תודעה יהודית: צריך לבוא לרה"מ ולהגיד לו "עד כאן".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג באדר תשע"ו

''להציב עמדה דתית- חרדית מול נתניהו''-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' קורא לשים סוף לשלב הדיונים, הפגישות והשיחות בניסיונות למצוא פשרה בפרשת האגף לתודעה יהודית בצה"ל ולהציב בפני ראש הממשלה חזית דתית חרדית התובעת עמדה אחידה.

כבר בראשית דבריו דוחה חבר הכנסת סמוטריץ' את התחושה לפיה הסוגיה נחתמה ונסגרה והציונות הדתית הורידה ראש וויתרה על המאבק נגד הקמת הגוף החדש תחת אחריותו של ראש אכ"א, גוף בו יהיו שותפים הרבנות הצבאית וחיל החינוך יחד. לדבריו קיימת חזית אחידה של מפלגתו יחד עם המפלגות החרדיות ואלה ממשיכות לקיים דיאלוג מתמיד מול שר הביטחון וראש הממשלה בניסיון למצוא פשרה שתניח את דעת כל הצדדים.

לטעמו של סמוטריץ' הגיעה השעה לחדול משלב הדיבורים ולעבור לשלב המנופים הפוליטיים, לפעיל שריר, כלשונו, ולהכריע.

"היה דיאלוג בניסיון לשכנע. הייתה סדרת מפגשים בניסיון להגיע להבנות ולשכנע. היו כמה הצעות פשרה שהאחרונה שבה הייתה הצעת דרעי שאותה היינו מוכנים לקבל כמינימום. לפי ההצעה הזו הרבנות הצבאית תמשיך להפעיל את אגף התודעה היהודית וחיל החינוך ימשיך להפעיל את המערכים שלו ומעל זה תהיה ועדה מתאמת שתפקח על התכנים.

''זה בסדר גמור. אנחנו לא חושבים שהרבנות צריכה להיות משוחררת ממחויבות למערכת הצבאית, אבל לא מוכנים לסגירת גוף ההפעלה של אגף התודעה היהודית כי זה מה שיקבור את הרבנות. ברור שמה שקובע בסוף זה מי שפועל בשטח וכשהגוף הזה יוטמע בחיל החינוך זה יבלע בתוך חיל חינוך בתוך שנה או שנתיים".

"הגיע הרגע שוב צריך להכריע. יש רגע שבו אומרים שגמרנו לנסות לשכנע ולדבר וצריך להפעיל מנופים פוליטיים. יש כאן חזית אחידה של שלושת המפלגות המאפשרת לנו להכריע בלי להיכנס לטרמינולוגיה של משבר. כלומר, אם השר בנט היה מגיע לבד לראש הממשלה ואומר שזה הקו האדום מבחינתו, אפשר היה לדבר על משבר.

''אבל ברור שאם מגיעים שלושת ראשי המפלגות הללו לראש הממשלה ויחד אומרים שזה קו אדום, שזה לא עניין פנימי של שר הביטחון אלא עניין ערכי אידיאולוגי של צה"ל ולכן כדרג מדיני יש לנו עניין בכך וזו הגישה שלנו, נקודה, אני מעריך שזה יקרה".

ממשיך ומבאר סמוטריץ' את עמדתו ואומר כי לו תבוא מפלגתו לבדה לראש הממשלה תעלה בפניה השאלה אם על כך תפרק את הקואליציה, שאלה שאותה ניתן לשאול כשמדובר במפלגה אחת בלבד, "אבל כשזה שלוש מפלגות משמעותיות אין להן חלופה, וראש הממשלה יהיה חייב ליישר קו ולכפות את עמדתו על הרמטכ"ל ושר הביטחון. אני לא נבהל מכך. במדינה דמוקרטית דרג מדיני מנהל את הצבא".

סמוטריץ' גם אינו נבהל מאכיפה של מדיניות על הרמטכ"ל ומציין כי הרמטכ"ל הרי הולך לתכנית רב שנתית שתובא לאישור שרי הקבינט שמן הסתם לא יאשרו לו כל פרט ופרט שהרי הם אינם חותמת גומי להחלטותיו, כלומר גם כעת ברור שלא כל דרישות הרמטכ"ל יאושרו ויהיו שינויים בתכניתו, ובין השינויים הללו, סבור סמוטריץ', יש לכלול גם את השינוי הזה.

"חבל מאוד שהרמטכ"ל ושר הביטחון מתעקשים, ולכן אין ברירה והגענו לרגע שבו נעמוד מול ראש הממשלה ונאמר את הדברים בצורה חד משמעית. גמרנו להסביר. זו עמדתנו והיא חייבת להיות מקויימת".

עוד נשאל סמוטריץ' אם נכונה התחושה לפיה נציגי המפלגות החרדיות נמנעים מלבטא באופן מובהק את עמדתם בסוגיה זו מחשש שמא יישאלו כיצד הם מבקשים לעצב את דמותו של הצבא שאליו אין הם שולחים את בני מגזרם, האם ייתכן ותחושה שכזו גורמת להם להצניע את עמדתם ולהשאיר את המאבק בנושא ל'בית היהודי'?

סמוטריץ מציין כי לגבי ש"ס הטענה כלל אינה קיימת שכן רוב מצביעי המפלגה מתגייסים לצה"ל. לטעמו גם באשר ליהדות התורה מדובר בטיעון ילדותי ובלתי רלוונטי "צה"ל הוא צבא מדינת ישראל וצביונו הוא עניין לאומי. כמו שיש לחרדים מה לומר על משרד הבריאות יש להם מה לומר על צבא ההגנה לישראל. יצא כאן דבר נהדר שלציבור החרדי יש מה לומר על הצבא. יצא מתוק מעז והעובדה שיש חזית אחידה של שלושת המפלגות הללו מאפשרת לנו לנצח את המלחמה הזו. זו הקריאה שלי אליהם ללכת יחד".

מוסיף סמוטריץ' ואומר כי מדובר בהישג שאין בעיה להשיג אותו, כלשונו שכן "אין כאן בצד השני דרישה שלראש הממשלה יהיה קשה מאוד איתה. לא מדובר בהקמת חמש ערים ביו"ש או החלת ריבונות ביו"ש, מהלכים שלראש הממשלה קשה איתם בגלל לחצים בינלאומיים וכו', אבל כאן יש בצד השני בסך הכול את עיתון 'הארץ' שמנהל מתקפה פוסט מודרנית נגד צה"ל, ומול זה צריך להתמודד.

''אנחנו לא מבקשים לקרוע את ים סוף אלא דבר בר השגה. יש כאן ויכוח ובויכוח הזה נכריע בפשרה כפי שמקובל בדמוקרטיה. נכון לעכשיו לצד השני אין שום נכונות לבוא לקראת וזה הזמן שצריך לבוא לראש הממשלה ולהגיד עד כאן. זה הקו האדום שלנו, ואני משוכנע שנקבל את מה שאנחנו מבקשים".

להערכתו של סמוטריץ' הליכה יחד של המפלגות הדתיות והחרדיות לא יובילו למאמצים מצידו של נתניהו להפריד ביניהם ולמשול, כיוון שלנתניהו, להערכת סמוטריץ', אין אג'נדה עקרונית בעד השינוי שמתכנן הרמטכ"ל וכאדם הנוטה באופן כללי למסורת וכמי שרוצה את הזהות היהודית בצה"ל, למרות חולשה מסוימת ביחס לרפורמים, אין לו סיבה להפעיל מכבש לחצים פוליטי ולבצע 'הפרד ומשול'.

"צריך להתחיל בזה שזו העמדה הנכונה המוסרית והצודקת. מאז ומעולם הרבנות הצבאית עסקה בזה. כך היה מאז ומעולם. היהדות תורמת לדמותו של צה"ל, למוסר הלחימה, לרוח הלחימה, לערכים הטובים והנכונים של טוהר הנשק וכו', וכיוון שזה דבר נכון וצודק אנחנו צריכים להפעיל את הכוח הפוליטי שלנו, ואת זה אנחנו חייבים לעשות".