רגב הודיעה: אבטל את חוק הספרים

שרת התרבות הגיעה לועידת הארץ, התעלמה מקריאות הביניים ונזפה במשתתפים, "אתם דורשים מימון בלעדי. זה הסיפור שלכם".

ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ו

פותחת בציטוט. רגב
פותחת בציטוט. רגב
צילום: Tomer Neuberg/Flash90

שרת התרבות מירי רגב (ליכוד) השתתפה היום (ראשון) בועידת התרבות של העיתון "הארץ", ותקפה את הסיסמה אותה העמידו אנשי העיתון ככותרת הועידה "תרבות דורשת עצמאות".

רגב תקפה את מבקריה ואמרה, "אמרו לי תמיד להתחיל בציטטה כי זה עושה רושם תרבותי, אז קבלו. כמו שאמר פעם פילוסוף סיני יהודי: CUT THE BULLSHIT".

לדבריה, "הכותרת 'תרבות דורשת עצמאות' מעליבה את העיתון לאנשים חושבים. לא התרבות שלכם דורשת עצמאות. התרבות שלכם דורש מימון בלעדי. זה הסיפור שלכם". 

"מרגע שהחלטתי להפנות תקציבי תרבות לכל מי שלא היו שותפים - הפכתי אויבת התרבות עצמאית", נזפה רגב. "התרבות המתיימרת להיות נאורה וצודקת לא מסוגלת להכיל תרבות אחרת. כולם אוהבים לדבר על פריפריה. יש כאלה שאפילו מכתתים את רגליהם לביקור אבל אני החלטתי לא להסתפק בדיבורים, ולא לזרוק סיסמאות אלא באתי לעבוד. את האפליה, ההדרה, את עיוותי המרכז והפריפריה משנים בחלוקת תקציבים צודקת".

בנאומה הודיע רגב כי תפעל לביטול חוק הספרים וכי הצעת חוק בעניין תוגש על ידה תוך ימים ספורים, "החוק החטיא את מטרתו העיקרית. מחירי הספרים עלו ופגעו באזרח. החוק נועד להיטיב עם חלק מהמ"ולים ורשתות הספרים אך בנקודת הקצה נפגע הצרכן. ספרים רבותיי, הם הרוח. לעם הספר מגיע ספר במחיר עממי. עקרון הנגשת התרבות הוא שהכתיב את עמדתי בעניין".

הנאום של רגב שוסע לכל אורכו בקריאות ביניים כגון "הביתה" ו"צבועה", וכן שריקות בוז. אמנים עם פלסטרים על פיהם עמדו מולה כשעלתה לבמה, ונציגי איגוד הכוריאוגרפים, שאיבד את המימון הממשלתי, עמדו עם חולצות אדומות לאות מחאה.