בעלי חיים יוכלו לעתור לבג"ץ?

עו"ד משה פולסקי מארגון חותם מסביר כי אם הצעת חוק של ח"כ בן ראובן בעניין זכויות בעלי החיים תקודם, הדבר כבר לא יהיה מופרך.

מנחם שוורץ , ג' באדר ב תשע"ו

תן תנין בעלי חיים חיות
תן תנין בעלי חיים חיות
צילום: פלאש 90

בעל חיים שיעתור לבג"ץ נשמע לכם דבר מוזר? ראש המחלקה המשפטית של חותם, עו"ד משה פולסקי טוען כי אם חוק זכויות בעלי החיים של ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני) יעבור, הדבר לא יהיה מופרך כלל..

היום (ראשון) דנה וועדת השרים לענייני חקיקה בהצעה של ח"כ בן ראובן המבקשת לעגן את זכויות בעלי החיים בחוק יסוד כבעלי מעמד עצמאי.

בחותם מתנגדים לחוק באופן נחרץ ואף הגישו לאחרונה לעיון משרד החקלאות הצעת חוק מקבילה שנועדה לעגן בחקיקה את האיזונים הנדרשים בין אפשרות השימוש בבעלי החיים לבין הצורך לדאוג לרווחתם, על פי ערכי היהדות והחוק הישראלי.

"מדובר בהצעת חוק  שנועדה לטשטש את ההבדלים בין בני האדם לבעלי החיים", מזהיר עו"ד פולסקי.

לדבריו, "יוזמי הצעת החוק עשו העתק הדבק מחוק 'כבוד יסוד האדם וחירותו' ומבקשים להעניק לבעלי החיים זכויות משפטיות שהמשפט הישראלי טרם הכירו בהן. לפי הצעת החוק הזו יוותרו פתחים המאפשרים עתירות לבג"ץ שיאסרו כל הריגה ושימוש בבעלי חיים, גם לצורך רפואי או דתי", אומר פולסקי ומדגיש כי החוק כיום מספק כבר די הגנה על רווחת בעלי החיים".

"אנו סבורים כי החוק הישראלי וחוק צער בעלי חיים כבר נתן מענה ראוי להגנה על בעלי חיים תוך שמירה ואיזון על רווחתם ואף הורה על איסורים פליליים בפגיעה בהם", הוא מוסיף.

עו"ד פולסקי מביא כדוגמא למה שעתיד להתרחש במידה והחוק יקודם. הוא מספר על עתירה שכבר הוגשה בישראל לבג"ץ לפני כעשור בעניין בנייה באזור "מי נפתוח" בירושלים - ובה צירפו העותרים את "הצבי הארץ ישראלי" כעותר.

שופטי בג"ץ דחו את צירופו של צבי כעותר וקבעו כי על פי החוק הקיים כיום בעל חיים אינו יכול להיות צד בעתירה, אולם פולסקי מציין כי בארץ ובעולם ישנם ארגונים קיצוניים הדוגלים בשוויון מוחלט לבעלי החיים ובני האדם ומקדמים אג'נדה שתכיר בכך.

"הצעת החוק של ח"כ בן ראובן חוברת לגישות קיצוניות שרוצות לאפשר לבעליי החיים עצמם אפשרות לפנות לבית המשפט והשוואתם באופן מוחלט לבני האדם. ההצעה עומדת בניגוד מוחלט לעמדת היהדות לפיה האדם הוא נזר הבריאה שנברא לשמש את קונו, ובעלי החיים להיות לו לעזר", מסכם עו"ד פולסקי.