"לא יתכן שתלמיד לא ידע מה זה שמע ישראל"

ועדת החינוך של הכנסת קיימה דיון מיוחד בנושא ועדת ארז ביטון. יו"ר הועדה, ארז ביטון: "רוצים שהזהות המזרחית תהיה של כל התלמידים".

חזקי ברוך , י"ח באדר ב תשע"ו

ועדת החינוך בכנסת קיימה הבוקר (שני) ישיבה מיוחדת שהוקדשה כולה ל"ועדת ארז ביטון" הפועלת להעצמת מורשת יהדות המזרח במערכת החינוך.

בדיון החגיגי השתתפו שר החינוך נפתלי בנט, שיזם את הקמת "ועדת ביטון", מנכ״לית משרד החינוך מיכל כהן, יו"ר "ועדת ביטון" - המשורר וחתן פרס ישראל לספרות, ארז ביטון, יו"ר ועדת החינוך חה״כ יעקב מרגי (ש״ס) וחברי כנסת רבים מכל הקשת הפוליטית בהם:  ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנ"צ), ח"כ יוסי יונה (המחנ״צ), מירב בן ארי (כולנו) מאיר כהן (יש עתיד), מוטי יוגב (הבית היהודי), וכן אורחים מכובדים נוספים בהם: ראש מועצת ירוחם, מיכאל ביטון והעיתונאית מירב בטיטו.

במהלך הדיון השר בנט אמר "הילדים שלי הפרטיים קופחו בכך שלא נחשפו לתכני המזרח. הוועדה פועלת ברצינות רבה ובוחנת כל אפשרות לחיזוק והעצמת יהדות המזרח בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי. אני רוצה שכל תלמיד יהיה גאה במורשת שלו ובהיסטוריה של משפחתו, זה מה שיוצר את החברה הישראלית. אנחנו כותבים היום את הסיפור הישראלי לדורות, והאחריות שלי כשר חינוך היא לדאוג שנכתוב כאן את הסיפור השלם, המלא של כלל ישראל מכל העדות״.יו"ר "ועדת ביטון", המשורר וחתן פרס ישראל לספרות, ארז ביטון אמר בדיון "אני מודה על ההזדמנות ההיסטורית שניתנה לי. השר בנט עשה פה מעשה חד פעמי. אנחנו לא דבקים במצוקה שנעשתה לאורך שנים, פנינו אל היחד". 

"ועדת ביטון" כוללת תתי ועדות בתחומים שונים (היסטוריה, ספרות, הגות, אקדמיה ומחקר ועוד), כאשר כל תת ועדה ממפה את הנושאים הקיימים בתחום, בוחנת אותם ומציעה כיצד להעמיקן ולהרחיבן על פי הנדרש. העבודה נעשית בשיתוף המפמ"רים, וועדות המקצוע, אנשי מינהל חברה ונוער, ועוד.

הועדה תגיש את המלצותיה בתחילת חודש יוני הקרוב. תהליך העבודה כולל שולחנות עגולים ופניה לגורמים המייצגים גופים, מכונים ואישים המוסמכים בתחומי הדעת הרלוונטיים, בהם: היסטוריונים, אנשי ספרות, אנשי המשרד, וועדות המקצוע, ארגוני הגג של יוצאי קהילות המזרח וספרד ועוד.