חברות הוועדה למינוי דיינים
חברות הוועדה למינוי דייניםצילום: שלומי כהן, פלאש 90

ישיבת הוועדה למינוי דיינים שהיתה אמורה להתכנס היום (רביעי) בוטלה לאור דרישת שר הפנים אריה דרעי והראשון לציון הרב יצחק יוסף למנות רוב של דיינים ספרדים בבית הדין הרבני הגדול.

הוועדה היתה אמורה להתכנס בשעה אחת וחצי בצהריים, אולם בשל חוסר ההצלחה לגבש הסכמות הודיעו הרבנים הראשיים כי ייעדרו מהישיבה.

כדי להיבחר לדיין בבית הדין הגדול זקוק כל מועמד לרוב של שמונה תומכים מתוך עשרת חברי הוועדה. בעקבות היעדרות הרבנים החליט יו"ר הוועדה השר יובל שטייניץ לבטל לחלוטין את הישיבה שתוכננה.

הוועדה היתה אמורה להתכנס היום כדי לבחור שישה דיינים חדשים לבית הדין הגדול. בימים האחרונים התקיים משא ומתן אינטנסיבי בין שרת המשפטים איילת שקד למפלגת ש"ס והרב יצחק יוסף, שדורשים כאמור רוב של דיינים ספרדים בבית הדין.

כזכור, בג"ץ הודיע לבית הדין הרבני הגדול על ביטול כל המינויים הזמניים בשורותיו אם עד ה-15 ביולי לא ימונו דיינים קבועים.

אם כך יקרה, בבית הדין יכהנו רק שלושה דיינים - הרב יצחק יוסף, הרב דוד לאו והרב אליעזר איגרא שמונה לדיין קבוע בחודש שעבר.

מארגון רבני צהר נמסר בתגובה לביטול ישיבת הוועדה למינוי דיינים, ''הליכוד והעסקנים החרדים הפקירו את המתדיינות והמתדיינים בבתי הדין. משמעות ביטול הוועדה היא הפסקת כל הדיונים בבית הדין העליון ועינוי דין עבור רבים.

''השר שטייניץ יכול היה להוביל מהפכה ולהמליץ על דיינים המחוברים למציאות הישראלית ובמקום זה בחר להיכנע ללחצים פוליטיים מהמגזר החרדי. אנו מקווים כי השר שטייניץ והליכוד יתעשתו ויובילו את המהפכה יחד עם השרה שקד וחברות הוועדה הנוספות למען כלל הציבור הישראלי".