הוועדה בוחרת את הדיינים
הוועדה בוחרת את הדייניםצילום: באדיבות המצלם

הוועדה למינוי דיינים בראשות שר הדתות מיכאל מלכיאלי אישרה הערב (שלישי) את מינויים של שמונה דיינים עמיתים.

הדיינים הנבחרים הם הרב יצחק זר, הרב יעקב סלומון, הרב אליהו רוזנטל, הרב גדעון שריון, הרב מרדכי טולידאנו, הרב מרדכי בר אור, הרב שמואל פריד והרב חיים בזק.

דיינים עמיתים הם דיינים אשר פרשו לפנסיה ועברו את גיל 70 וכעת לאחר הפרישה מועסקים בשכר שלא במשכורת דיין - אלא לפי השתתפות בישיבות.

השר מלכיאלי מסר, "ישנו חוסר עצום בדיינים והערב נוספו דיינים חדשים שיטלו חלק בעול הגדול למען כלל אזרחי ישראל".

ארגון "יד לאישה" מבית רשת אור תורה סטון, המייצג עגונות ומסורבות גט, יצא כנגד הליך המינוי.

פנינה עומר, מנכ"לית הארגון, הסבירה כי "הוועדה מתכנסת לדיון רק אחר הצהריים, אבל נראה כי ההחלטה כבר התקבלה. מדובר ברשימה של דיינים הכוללת גם דיינים שייחלנו לפרישתם וכעת לתדהמתנו, הם נכנסים חזרה למערכת".

לדבריה, "אמנם ניכר כי ישנם חסרים בבתי הדין, בעיקר בצפת ובאשדוד, אך אסור בשל לחץ זמני, למנות דיינים שפגעו באופן מובהק בציבור המתדיינים, שנמנעו ממתן פסקי דין באופן סדרתי או שגילו חוסר הבנה בסוגיות חשובות כגון אלימות משפחה".

יצויין כי בהמשך השנה עתידים להתמנות כ-15 דיינים, כאשר שליש מהם מהציונות הדתית.

"אני חברה בוועדה כשרה ואנחנו אמורים למנות לכל הפחות 14 או 15 דיינים חדשים. אני מאוד מקווה שיהיה יותר מפני שהצורך הוא מאוד מאוד גדול, חסרים הרבה תקנים", סיפרה השרה אורית סטרוק לאחרונה בראיון לערוץ 7.

סטרוק הדגישה כי הדיינים יבחרו במתכונת הקבועה של השליש: שליש ציונות דתית, שליש חרדים ספרדים ושליש חרדים אשכנזים.

לדבריה, "עוד לפני יש את דו"ח פלוס המפורסם המתאר את הפערים בין בתי הדין לבתי המשפט, פערים עצומים. רק בשבועות הספורים מאז שנכנסתי לוועדה התוודעתי לחוסרים המאוד גדולים בכל בתי הדין כמעט שמשפיעים על טיב השירות. צריך להוסיף גם תקנים של כוח עזר בבתי הדין".