חברות הוועדה לבחירת דיינים
חברות הוועדה לבחירת דייניםצילום: שלומי כהן, פלאש 90

1. בשורה אחת טובה יצאה הערב בכל מקרה מהוועדה לבחירת דיינים. בית הדין הרבני הגדול שפועל כבר שנים בהרכבים חסרים ובמינויים זמניים יוצא לדרך חדשה, כשהוא מוגדל ומשודרג.

על מנת להצליח לרבע את המעגל ולהביא לבחירת דיינים לבית הדין הגדול השיגו חברי הועדה הסכמה מהאוצר והגדילו את מספר הדיינים בבית הדין. כעת, במקום שלושה הרכבים, יהיו בבית הדין הרבני הגדול לערעורים ארבעה הרכבים.

ההסכמה אפשרה לתת לכל הצדדים את מבוקשם, ליצור איזון בבית הדין הרבני הגדול בין אשכנזים וספרדים, ובנוסף לפתור בעיות פנימיות שנוצרו בתוך המחנות.

2. עם זאת צריך לציין שני עניינים. הראשון הוא שהציונות הדתית ויתרה על מינוים של הרב אוריאל לביא והרב יאיר בן מנחם לבית הדין הרבני הגדול. לשניים לא היה סיכוי רב מלכתחילה, אולם הסיבה לכך היא השיטה שכבר חזרנו והזכרנו פעמים רבות. בעוד החרדים (האשכנזים והספרדים) בוחרים את מועמדיהם כמעט ללא התערבות, הציונות הדתית "נהנית" מהתערבות קבועה בבחירת מועמדיה. השיטה, למרבה הצער, לא נשברה.

בנוסף, מאחר שמנוף הלחץ בדמות הבחירות לבית הדין הרבני הגדול אבד, הסיכוי שימונו לבתי הדין האזוריים דיינים ראויים אך כאלו שהוטל עליהם ווטו חרדי, הפך להיות אפסי עד בלתי קיים. הרוב החרדי בבית הדין יהפוך במהירות לרוב בועדה והמינויים שלכאורה יכולים היו להתרחש, לא יוכלו לקרות. בשורה התחתונה, שיטת הווטו החרדי לא נסדקה.

3. אז למה הפשרה טובה? משלוש סיבות. הראשונה: בית הדין הרבני הגדול לא רק שיצא מתקופת השיתוק הארוכה שבה הוא היה נתון, הוא גם יצא לדרך חדשה ומשופרת כפי שכבר ציינו. עם ארבעה הרכבים, כולם במינוי של קבע, הדרך לשמיעת ערעור בבית הדין הגדול תהיה מהירה מתמיד.

השנייה: הדיינים שנבחרו הם דיינים טובים. גם בין הדיינים שאינם ציונים נבחרו לבית הדין הרבני הגדול דיינים שארגוני הנשים ומי שטובת המתדיינות בבתי הדין לנגד עיניהם חפצו ביקרם. המושלם הוא אויבו של הטוב, ולעיתים המחיר של התעקשות על המושלם היא הרס של הכל, גם של הטוב.

השלישית: גם בהיבט הצר של הציונות הדתית, מעולם לא היו שלושה דיינים ציוניים דתיים בבית הדין הרבני הגדול. בית הדין הגדול הוא מקום שבו יכולה לצמוח הנהגה תורנית, והציבור הציוני דתי צמא וזקוק להנהגה תורנית. העובדה שאחד משלושת הדיינים הציונים בבית הדין הגדול הוא ספרדי, גם היא בשורה חשובה מאוד, שעשויה לצמצם את המונופול שמנסה תנועת ש"ס לייצר על ההנהגה הרוחנית בציבור הספרדי.