הוועדה לבחירת דיינים
הוועדה לבחירת דייניםצילום: ללא

הוועדה לבחירת דיינים סיכמה על הקמת שלוש ועדות משנה של הוועדה למינוי דיינים שישתתפו בהליך מיון הדיינים לקראת הבחירה.

בראשות וועדת משנה אחת יעמוד הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו ומחליפו יהיה הרב אברהם שנידלר - דיין בבית הדין הרבני הגדול. לצדם ישבו בוועדה, ח”כ גילה גמליאל, עו”ד יצחק גורדון והשרה אורנה ברביבאי.

בראשות הוועדה השנייה יעמוד הרב הראשי הרב יצחק יוסף שהחרים את דיוני הוועדה ולצדו יכהנו בה השר זאב אלקין, ח"כ שירלי פינטו והטוענת הרבנית רחל דופן.

בראשות הוועדה השלישית יעמוד הרב יעקב זמיר - דיין בבית הדין הרבני הגדול ובמקרה הצורך תחליף אותו ח"כ גילה גמליאל. לצדם יהיו חברים בוועדה השר מתן כהנא, ח"כ שירלי פינטו ועו"ד יעל דולב.

בראשות הוועדה הרביעית יעמוד הדיין אברהם שנידלר ולצדו יכהנו השר זאב אלקין, ח"כ גילה גמליאל והטוענת הרבנית תאנה אקרמן.

בנוסף, אושרו כללי הדיון בוועדה וביניהם מספר המומלצים שיוגשו לוועדה. נקבע כי כל שלושה חברי ועדה יוכלו להגיש 15 מועמדים. השר וכל אחד מהרבנים הראשיים יוכלו להמליץ על 15 מועמדים משלהם.

השר לשירותי דת מתן כהנא אמר: "לא תכירו פנים במשפט פירוש המדרש לפסוק זה מלמד שהציווי הוא לא רק פניה אל הדיין עצמו, אלא גם אל הממנה אותו. לפי המדרש, הממנה אדם שאינו מתאים לתפקיד דיינות, נושא באחריות לתוצאות השליליות שנובעות ממינוי זה. חובתנו להעמיד בישראל את הדיינים הטובים ביותר. דיינים אשר רואים מחויבות ושליחות בתפקידם".

מוקדם יותר נועדו הרבנים הראשיים לישראל, הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו, לקראת ישיבת הוועדה לבחירת דיינים.

לפני כן נעשה ניסיון במסגרתו הרב יוסף ישתתף בדיון באמצעות ה'זום', אך שר הדתות מתן כהנא סירב לאפשר זאת והרב הראשי הרב יוסף לא השתתף בדיון. כהנא הדגיש במהלך הישיבה כי חשוב לבצע את העבודה במהרה על מנת להספיק לבחור דיינים באופן יעיל ומהיר.