היעד: 2.6 מיליון יחידות דיור עד 2040

"בתוך 6 שנים יגמרו השטחים לבניה בתל אביב ונישאר רק עם התחדשות עירונית", אמרה דלית זילבר, מנהלת מינהל התכנון בועידת עיר הנדל"ן.

עוזי ברוך , י"ב בכסלו תשע"ח

דלית זילבר
דלית זילבר
צילום: ארן דולב

"בתוך 6 שנים יגמרו השטחים הפתוחים לבניה חדשה בתל אביב, ונישאר רק עם התחדשות עירונית, ונצטרך לדעת כיצד להתמודד עם זה. מחוז תל אביב צפוי להגיע ב-2040 ל-60% התחדשות עירונית", כך אומרת דלית זילבר, מנהלת מינהל התכנון, בפאנל המסכם של ועידת עיר הנדל״ן של מרכז הבניה הישראלי באילת.

זילבר הציגה את התכנית האסטרטגית לתכנון ובניה בישראל ל-2040, אז צפויה הכפלה של אוכלוסיית המדינה, לצד הגידול בתוחלת החיים, וסיום תוחלת החיים של מבנים רבים בישראל. לדבריה ב-2040 היעד הוא להקמה של 2.6 מיליון יחידות דיור בישראל, מתוכן 900 אלף יח״ד בהתחדשות עירונית, ו-450 אלף יח״ד במגזר הערבי.

זילבר אומרת כי ״הגדרת צרכי הדיור הוגדרה על ידי הממשלה, וכיום אנחנו עוסקים במיפוי הנושא. כולם עובדים בשולחן אחד, מכינים תכנית משותפת, מיהל התכנון, רמ״י ומשרד הבינוי והשיכון יחד, וכולנו נהיה מחויבים לה. מדובר באתגרים לא פשוטים. לתוך המערך מתקיימים דיונים אינטנסיביים לנושא התשתיות – מים, ביוב ניקוז״.

לדברי זילבר, ״בתחום התשתיות יש לנו אתגרים גדולים. כדי לעמוד ביעד שהוצב כולם יצטרכו להתיישר, ויש אתגרים גדולים בתחום התשתיות, מים, ביוב ניקוז וכדומה. בסופו של דבר צריך לדבר גם על איכות התשתיות, לבצע תכנון איכותי, שכן אנחנו מדברים על מהלך מאד דרמטי של תכון, והתשתיות חיבות להיות מצוינות״.