לפני שבוע טוב
לפני שבוע טוב צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

די לגזענות

סתיו שפיר מודאגת מגזענותו של אביגדור ליברמן שביקש מיו"ר הכנסת לבחון אפשרות להעברת מקומו במליאה כי השכנות לח"כ איימן עודה לא נראית לו במיוחד.

מעניין. הבקשה של ליברמן נחשבת בעיני שפיר לגזענות. לעומת זאת הקמתה של מדינת יודנריין ערבית בליבה של הארץ דווקא נחשב בעיניה רעיון נאור שחשוב לקדם אותו. זו לא גזענות. גם כינויים כמו 'בני קופים' ו'בני חזירים' המופנים כלפי בני עמה לא נחשבים בעיניה כגזענות. וספרי לימוד שמוחקים את קיומה של ישראל ומעודדים למלחמת ג'יהאד נגד יהודים? ומה לגבי האיסור על יהודים להתפלל או למלמל פסוקים בהר הבית? גם זו לא גזענות במשנתה של הגברת שפיר. רק הכיסא של ליברמן הוא הביטוי הקשה ביותר לגזענות בעולמנו.

חופש החירטוט

תופעות מוזרות מצריכות הסבר הגיוני. מישהו מבין איך קורה שבעיניהם של מאורי הנאורות בישראל סביר ששרה בממשלת ישראל תתקבל בצעקות צרחות גידופים וקללות רק משום שהיא חושבת אחרת מהם? מוזר לראות שאנשים הנחשבים כנורמאטיביים בסך הכול, אנשי ספר, שירה ותרבות, מקבלים כהגיוני סתימת פיו של הזולת בשם חופש הביטוי.

היא נפלאת בעינינו...

הפרדת כוחות

בעיריית ירושלים בוחנים את האפשרות לפתוח כיתה נפרדת לבנות בחינוך הממלכתי. נראה שמישהו שם קרא מחקרים על ההישגים שאליהם מגיעים בנים ובנות שלומדים עם בני מינם, בלי לחצים זרים, בלי רצון למצוא חן, (ובלי הטרדות) סתם ללמוד.

מאחר והביקורת התקשורתית כבר מתחילה לבעבע והיא עוד צפויה לעלות ולהרקיע שחקים כשהכיתה הניסיונית הזו תיפתח, אני מבקש רק לזכור שהרעיון נולד בתקופתו של ניר ברקת, עוד לפני שמשה לאון חובש הכיפה נכנס ללשכה בכיכר ספרא, כך שבמטותא מכם, חיסכו מאיתנו את הקשקושים סביב הדתה.

שעשועי קמפיין זילבר

תודו שיש משהו משעשע בקמפיין דנה זילבר שמוביל השמאל נגד שרת המשפטים, איילת שקד.

ח"כ ציפי לבני (כמייצגת עמדה שלא מפסיקה להישמע באוזנינו) מתריעה על כך שהכפופים לשרת המשפטים, כדוגמת זילבר, יודעים שיבולע להם אם יביעו עמדה המנוגדת לשרה. זעקות שבר ברוח זו על השתקה וסתימת פיות עולות אלינו ללא הרף בשבועיים האחרונים ואין ספק שמדובר בתופעה משעשעת כשהזעקות עולות מאותו שמאל שכאשר הוא עולה לשלטון פשוט מפטר ומשליך לרחוב את הפקידים מתנגדיו שמא יעזו להפריע לשלטון מלהשמיע קולו ולקדם תכניותיו.

פתאום החבורה הזו מוטרדת מכך שהשרה שקד מעזה לדרוש מפקיד להישאר בגדר פקיד ולא להפוך לפוליטיקאי מבלי שנבחר לכך. פתאום מטריד אותם שיש כאן שרה שמוכנה לשמוע ביקורת ודעות שונות בשלב הדיונים שקודם להחלטת הממשלה אבל לא בשלב שאחריה.

היזהרו, חנוכה מתקרב!

כמדי טרום חג גם הפעם אזהיר אתכם מעליהום מנהגי החג. מן הסתם ראוי להיערך למתקפת סכנות הסופגניות והלביבות (משמינות, ממכרות ושאר האשמות), אבל אין לדעת, התקשורת הישראלית תמיד יכולה להפתיע עם כיווני הפחדות חדשים כמו כאבי הראש שנגרמים לילדים מסיבובי הסביבון, טראומת הזיתים שנמעכים רק כדי שייצא מהם די שמן לשמונת ימי החג, החרדה הקלסטרופובית של גביש הריבה שמוצא את עצמו סגור וחנוק בתוככי בצק הסופגניה, ואיך אפשר בלי דיכאונם של ילדי הגן שנבחרו לכהן כאנטיוכוס במסיבת החג? ומה לגבי חרדת הנטישה של חנוכיות שנותרו מיותמות בחנות ולא נרכשו על ידי איש. כל אלה ועוד יככבו בכתבות צבע כפולות עמוד במוספי החג של העיתונות המדכאת שלנו.

אשרי המאמין

סרטון שתיעד את סערת החרדים על טיסת השבת של אל על חשף את האמת המוסתרת: בעוד ערוץ 10 השמיע ברקע המהומה איומים צעקות וגידופים התיעוד המקורי חשף שבעצם פס הקול האמיתי של אותו אירוע היה שירי שבת. לא צעקות, לא חרפות ולא איומים.

כעת נותר לנו לקרוא את התגובה המדהימה של ערוץ 10 ולהשתומם אם באמת מישהו שם חושב שאנחנו סתומים או סתם אידיוטים שימושיים. וכה נכתב בתגובת הערוץ: "לצערנו הייתה תקלה טכנית בעריכת קטע הווידאו, מחר נפרסם בתוכנית התנצלות בשידור. הווידאו היה רק קטע קצר מתוך דיון ארוך באולפן שהיה מאוזן ומכבד כלפי כל הצדדים".

כמה מאיתנו מאמינים שתקלה טכנית, ולא כוונת זדון חלילה, היא זו שהשתלטה על השידור? שתקלה טכנית מצאה לנכון בעורמה (שהרי כל הטעויות נוהגות בעורמה) להלביש על שירת החרדים דווקא קולות איומים צעקות ומהומה ולא למשל שיר מהופעה של שלמה ארצי, פכפוך נחלים רגוע או סרט טבע על פרפרים וסממיות? מעניין. התקלה הטכנית המופלאה הזו לא מצאה לנכון להשתלט על שום שידור אחר. לא שידור החדשות ולא תכנית ריאליטי כלשהי, אף אחת מהן לא זכתה לפס הקול הצעקני והמתלהם הזה. דווקא קולות של מהומה ואיומים היא מצאה לנכון להלביש ודווקא על הסרטון הזה! לא מתאים לה לתקלה הטכנית הזו. בדרך כלל היא דווקא מתנהגת יפה. פתאום היא משתלטת על השידור של ערוץ 10. באמת לא יפה. כל קברניטי הערוץ המומים, מופתעים, נרעשים ותולשים שערות מרוב הלם ותדהמה.

ואנחנו, התמימים, צריכים גם להאמין לדבר הזה.

היו צריכים לחסוך במשהו

העונה השנייה של 'כפולים' יצאה לדרך השבוע בשידורי 'קשת'. אין ספק. הפקת ענק מרשימה. סכומי עתק הושקעו בתפאורה יוקרתית, צילומים ימיים יקרים ומורכבים, משכורות לא מבוטלות לקאדר יוקרתי של שחקנים מצמרת תעשיית הקולנוע והתיאטרון בישראל, צילומים ברחבי העולם, בקיצור, מיליונים רבים הורעפו לכל עבר כדי להציב בפני הצופה הישראלי סדרה מורכבת ומרתקת, ועם כל זה עדיין לא יודעים להדביק פאות לדמות חרדית ברמה קצת יותר גבוהה מקונילמל של שנות השבעים. השקעתם כל כך הרבה, סעו למאה שערים ובתוך שעתיים תפנימו בדיוק איך זה נראה באמת, ואם אתם רוצים להישאר בגזרת תל אביב ולא להרחיק ירושלימה קיפצו לבני-ברק, זה יהיה אותו דבר.

(להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com)

לעוד כמה הערות קודמות:

עלילת דם, פוליטיקה ומידוריאמה

הסתה, ימין, אמנות וזדורוב

אין הסתה בשמאל ועוד כמה

הביקור הנעלם וזכויות אדם

גינויים מתבוללים, טרור וגיבורים

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו