לפני שבוע טוב
לפני שבוע טובצילום: ISTOCK

מכתב קטן לליברמן

חבר הכנסת אביגדור ליברמן שלום

מאחר ואין לנו ספק שכשר ביטחון ידעת כל פרט ממבצע 'מגן צפוני', היית שותף לריכוז המודיעין, לניתוח הממצאים, להסקת המסקנות המבצעיות וגם להערכת ההשלכות העתידיות לצפון ולמדינה כולה.

תהיתי מר ליברמן, איך למרות כל זאת ולמרות התקופה הרגישה שאנחנו נכנסים אליה בחרת לנטוש את משרד הביטחון? נגיד שאכן התנהלות הממשלה מול חמאס לא בדיוק תאמה את עמדותיך, נגיד, זה מצדיק לעזוב את הזירה בעת הזו?

אני לא מתייחס כאן לשאלה אם כהונתך כשר ביטחון הייתה מוצלחת או לא. את זה אני משאיר לכל אחד להחליט באופן עצמאי. אני רק תוהה על עצם ההחלטה לעזוב הכול למרות כל מצבור המידע שנערם על שולחנך סביב גבול הצפון.

יפי הנפש יכעסו? שיכעסו

השורות הבאות ייחשבו בעיני רבים כבלתי הומניות, ובכל זאת נראה לי שכדאי לחשוב עליהם:

15 מיליון דולר נוספים מקטאר עוברים לרצועת עזה אחרי משלוח דומה שעבר לשם לפני כחודש. מרגיעים אותנו ומבטיחים לנו שמנגנון מיוחד יוודא שהכספים יגיעו רק לידיים הומניטריות, רק למשכורות למורים, לגומלי חסדים, חונכי יתומים, משנני פסוקי קוראן ומחלקי מעות לאביונים.

נגיד שאני תמים ומאמין לכל ההבל הזה, אני שואל אם לא נכון למנוע גם כספים הומניטריים מלהגיע לרצועת עזה. הסיבה לכך פשוטה, גם אם היא לא תואמת את נפשם היפה והעדינה של כמה אבירי מוסר: כל דולר שמגיע לרצועת עזה לתרופות חוסך מהחמאס את הצורך להשקיע דולר משלו באותה מטרה. כל דולר הומניטרי שנחסך לחמאס מאפשר להם להשקיע את אותו דולר באמל"ח, מנהרות, רחפני נפץ ושאר מרעין בישין.

לא צריך להיות מזרחן בכיר או גאון במיוחד כדי להבין שאם לא יגיעו לרצועה כספים לרכישות הומניטריות, יהיו שם כאלה שבשלב כלשהו יתקוממו וידרשו מההנהגה שלהם את ההשקעה ההומניטרית הזו. אולי בהתחלה יעניש חמאס את המוחים והדורשים, אבל בסוף לא תישאר ברירה והארגון ייאלץ להשקיע בתרופות, בחינוך ובמשכורות ולו כדי למנוע הפגנות והפיכה. הכסף הזה הוא אותו כסף שהיה הופך לאמל"ח.

קיצורו של דבר, כל העברת כספים הומניטרית מאפשרת לחמאס חופש כלכלי להתעצמות טרוריסטית נגדנו.

וכמה מילים למוטרדים מהפגיעה ההומניטרית: בעיניי כל מהלך שמונע, בולם או אפילו מצמצם את יכולות הטרור הוא מהלך הומניטרי. בעיניכם לא?

שוטפים לכם את המוח. תתעוררו

דיווח חדשותי אמור להיות חף מאג'נדה. תיאור עובדות בלבד. את האג'נדות אמורים כלי התקשורת להשאיר לפרשנויות ולראיונות. כך מקובלנו בדרך כלל, אבל לא בערוץ 10. הנה לכם ציטוט מתוך מהדורת החדשות של בוקר יום שני:

"שקד ביקשה לפני שבועיים שזילבר תפסיק לייצג אותה בדיוני ועדות הכנסת, כי לטענתה היא מקדמת אג'נדה פוליטית שלא תואמת את שלה". (אלי רכלין שם, שם)

הבה נשכיב את המשפט "התמים" הזה על שולחן הניתוחים כמודל לשטיפת המוח שמנסים לעשות לנו במסווה של חדשות:

קחו לדוגמא את המילים "לטענתה (של שקד) היא (דינה זילבר) מקדמת אג'נדה פוליטית", מילים שאינן אלא היתממות מופלאה של עורכי המהדורה. נו, בחייאת, רק לטענתה של שקד מדובר באג'נדה פוליטית שמקדמת זילבר? הרי אפילו היועמ"ש נזף בה. הרי גם מתנגדי שקד מודים שדבריה של זילבר הם קידום אג'נדה פוליטית, אלא שהם סבורים שזה בסדר שהיא מתבטאת בצורה כזו ואסור לשרה להטיל עליה סנקציות, אבל לגבי עצם היות דבריה ספוגי אג'נדה אין מחלוקת. אבל בערוץ 10 התנסחו בצורה שתיראה בעינינו כקפריזה עצמית ועצמאית של שקד נגד זילבר.

ועכשיו אל עובדות בעייתיות ששורבבו למשפט החדשותי: ראשית קחו את המילים "שזילבר תפסיק לייצג אותה" שמבקשות להטמיע בנו תחושה שהשרה שקד מוחה נגד מישהי שאמורה לייצג אותה באופן אישי, אבל המציאות היא שזילבר אמורה לייצג את עמדת הממשלה ולא את עמדת השרה, ואת זה, כזכור, היא ממש לא עושה.

אותו כנ"ל לגבי המילים "אג'נדה פוליטית שלא תואמת את שלה". האם זו הבעיה של שקד עם התנהלותה של זילבר? שמקודמת כאן אג'נדה המנוגדת לזו שלה? או שמדובר בקידום אג'נדה המנוגדת לעמדת הממשלה על ידי מי שאמור לייצג את הממשלה?

משפט תמים אחד וכל כך הרבה אג'נדה אנטי-שקדית משורבבת לתוכו...

וגם אם נתניהו צודק

ויכול להיות שרוני אלשיך היה מפכ"ל שסימן את ראש הממשלה כמטרה כפי שראש הממשלה עצמו טוען, ויכול להיות שהוא נהג באופן בעייתי בראיון ל'עובדה' ובנקודות ציון נוספות בקריירה הקצרה שלו כמפכ"ל, ויכול להיות שאכן צודק ראש הממשלה בכל טענותיו כלפי אלשיך ובקביעתו שהמפכ"ל הבא יצטרך להיכנס ל"עבודת שיקום גדולה מאוד של המשטרה". הכול יכול להיות. אני רק מתקשה לשכוח שמי שמינה אותו היה נתניהו עצמו. מה זה אומר על יכולותיו של ראש הממשלה לזהות כישרונות?

כשההצגה יוצאת להפסקה

רגע אחרי שמגישי מהדורות החדשות תקעו בנו מבט זועם, מוטרד, נוגה ובעיקר מאשים על תופעת האלימות נגד נשים, רגע אחר כך יצאה ההצגה שלהם להפסקת פרסומות והמסכה הוסרה.

בהפסקות הללו נחשפה האמת הלא נעימה כשנזכרנו איך מאחורי הפרצופים המטיפים של מגישי המהדורות, הפרשנים והמומחים הזועקים חמס מסתתר מימון של מי שהפכו את החפצת הנשים למקצוע, כמעט לאמנות.

יונית וחבורתה מרימת הגבות, אנחנו מחכים ליום שבו תודיעו שפשוט לא תגיעו לעבודה כל עוד בפרסומות יקדמו מכירה של חופשות, כלי רכב, רהיטים ובשמים על גופן של נשים. כל עוד הפרסומות, תכניות הריאליטי החושפניות ושאר התכנים מניבי הכספים לערוץ, כל עוד כל אלה מטמיעים בקרב הדור הצעיר את התודעה שזהו תפקידן של נשים בעולם, להיות יפות ולסתום כדי לא לבלבל את סופרי הכסף, אתם נשארים בבית. אבל זה לא יקרה. הם לא ישבתו ולא ימחו כי בסופו של חודש גם הם והן רוצים ורוצות לראות את חשבון הבנק שלהם תופח, ואם לומר את האמת גם אותם מעניינת המציצנות הזו ורדיפת הדוגמניות והשחקניות על השטיחים האדומים והכוכבים הזוהרים. מבט מרפרף על האייטמים שמלווים את מהדורות החדשות שלהם מגלה את זה, אז לפחות שלא יטיפו לנו.

קשה להאמין

אתם באמת רוצים לומר לי שמתחת לערימת חתיכות השוקולד, הוופלים, העוגיות, הפירות והירקות האלה מסתתרת סופגניה?

(להערות ולהארות שלכם: [email protected])

לעוד כמה הערות קודמות:

הכיבוש מצחיק והעתיד אופטימי

דברים מוזרים קורים בשמאל

עלילת דם, פוליטיקה ומידוריאמה

הסתה, ימין, אמנות וזדורוב

אין הסתה בשמאל ועוד כמה