משוגעים, תפסיקו להתקוטט!

המאבקים הפנימיים בבית היהודי משולים לקטטה על סיפון הטיטניק הטובעת. אם המפלגה תתרסק הימין כולו ישלם את המחיר. דעה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ד' בשבט תשע"ט

להפסיק לריב בבית היהודי
להפסיק לריב בבית היהודי
צילום: קובי ריכטר/TPS

הציונות הדתית היא תנועה חברתית ואידיאולוגית מפוארת, בעלת שורשים עמוקים בהיסטוריה היהודית מחד, ועתיד משמעותי ומשפיע לא פחות מאידך.

הציונות הדתית היתה גם הזרם הראשון שהתארגן פוליטית בתוך התנועה הציונית. עוד לפני מפלגות הפועלים, עוד לפני התנועה הרוויזיוניסטית, קמה בשנת 1902 הסתדרות המזרחי, הסבתא החוקית הגאה של מפלגת הבית היהודי.

כעת, 117 שנה אחרי הקמת "המזרחי", 97 שנה לאחר הקמת הפועל המזרחי, 62 שנה לאחר הקמת המפד"ל וכעשר שנים לאחר שינוי השם ל"בית היהודי" כל הסיפור הזה עשוי להסתיים. הציונות הדתית אולי תמשיך ותפרח (למרות שזו תהיה משימה מאוד לא פשוטה) אבל הבית הפוליטי שלה עלול פשוט להיעלם.

נשמע לכם מוגזם? למרבה הצער זה ממש לא מוגזם. מפלגת הבית של הציונות הדתית, יחד עם אחותה הצעירה "תקומה" המכונה כיום "האיחוד הלאומי" עשויות שלא לעבור יחד את אחוז החסימה בבחירות לכנסת ה-21. זה כרגע המצב, זו נקודת הפתיחה לדיוננו. ובשעה קשה זו במה עסוקים אנשי הבית היהודי? במריבות עד זוב דם. מלחמת הכל בכל על שיטת הבחירה של מועמדי המפלגה לכנסת ה-21 (אפשר לחשוב בכמה מקומות ריאליים מדובר...)

מוקד העימות בנקודת הזמן הנוכחית הוא סוגיית שיטת בחירת המועמדים, כאמור, למרות שכמובן זה רק החלק הגלוי של הקרחון. אז תרשו לי הערה קטנה על דרך בחירת רשימת המועמדים: אין שום קדושה בשיטות בחירה, ואין שום אינדיקציה לכך ששיטת בחירה אחת נותנת תוצאה טובה יותר משיטת בחירה אחרת, הן באיכות הנבחרים והן בתוצאות אחרות כך בקלפי. עוד לא נמצאה שיטה אידיאלית להרכבת רשימה, פשוט אין אחת כזו. צריך להכיר בכך ולהפסיק לעשות אידיאולוגיה מכיסאולוגיה.

אבל זה כאמור לא הלב של העניין. הלב הוא שנותרו למפלגה פחות מ-90 יום להתארגן לבחירות, שהפעם הן על עצם המשך קיומה כמפלגה. המאבקים הפנימיים הללו משולים לקטטה על סיפון הטיטניק הטובעת. על הכף מונח עתיד הבית הפוליטי של הציונות הדתית, אך לא פחות מכך מונח עתידו של המחנה הלאומי כולו. הימין לא יכול להרשות לעצמו אובדן של כמות כזו של קולות בשעה רגישה שכזו, זו פשוט הפקרות.

לכן, במקום להמשיך במריבות שבסוף ישאירו את המפלגה עם כלום, צריך להפסיק לשגר הודעות לעיתונות ולמתפקדים האחד נגד השני, להיכנס לחדר ולסגור עניינים. אם צריך בסוף איזה דו קרב קטן או הטלת מטבע אז גם אלו אפשרויות, העיקר להפסיק את ההתקוטטות המיותרת ולהתחיל לעבוד כדי שהבית היהודי ימשיך להתקיים, כי הפעם "להיות או לא להיות", זו השאלה שתוכרע בבחירות.