חגית משה
חגית משהצילום: ערוץ 7

סגנית ראש עיריית ירושלים, חגית משה, מתייחסת בראיון הערב (חמישי) לערוץ 7 להסכם האיחוד עליו חתמה כיו"ר הבית היהודי עם מפלגת הציונות הדתית והעומד בראשה, שר האוצר בצלאל סמוטריץ'.

לדבריה, "מדובר במהלך דרמטי לחלוטין. זה מהלך שכל הזמן דובר עליו. ניסו לבצע אותו ביוזמות כאלה ואחרות, והאחרונה הייתה כשניסיתי לעשות זאת לפני כשנתיים, אבל לא זכיתי ולא הצלחתי להשלים את המהלך אז, ועכשיו אנחנו מצליחים".

משה מדגישה כי לא מדובר באיחוד טכני בעלמא אלא ב"איחוד של ציבורים שכולם מהמגזר שלנו על הרצף והמגוון שבו, מה שיאפשר לכולם להיות ביחד, להסתכל על המשותף שהוא גדול מאוד ומשמעותי מאוד, וברור שיהיו גם דברים שלא נסכים עליהם ועליהם נסכים שלא להסכים. זה היה הרציונל בהסכם. לכן אני רואה בהסכם על סעיפיו ותתי סעיפיו שהמהות שלו היא גדולה וחשובה. מבחינתי זה חלום שהתגשם. באתי לתפקיד שלי רק בשביל הדבר הזה".

משה מתארת את הדרך שהובילה לחתימה על ההסכם: "יש מנגנונים שעבדו מאוד קשה יחד כדי לתת לכל הציבור מענה. בקרוב מאוד נפרסם את ההסכם כולו על כל פרטיו ושם כל אחד יוכל לראות שעבדנו קשה כדי לתת מקום לציבור הליבראלי בציונות הדתית. עמד לנגד עינינו הרצון לתת לכל מצביע את האפשרות להשפיע ביחד ולא לחפש שוב ושוב מפלגה אחרת".

"ברור שיש שוני בין האנשים אבל יצרנו את החיבור שיאפשר חיים ביחד. עשינו את הכול כדי שהמנגנונים יאפשרו זאת. יהיה פריימריז גדול ומפקד גדול שיאפשר לכולם לקחת חלק. חברי מרכז הבית היהודי יהיו חלק ממרכז המפלגה, הם יוכלו להשפיע על מהלכים וישמיעו את קולם. אני בטוחה שזה יצליח ואעשה הכול כדי שזה אכן יקרה, שנצליח לא אחד על חשבון השני אלא יחד".

משה מציינת כי "נשאר כעת לאשר את ההסכם במרכזי המפלגות ומכאן והלאה הציבור צריך לתת אמון במהלך הזה, ואני מאמינה שכך יהיה. יש ציבור מאוד גדול שהיה נבוך ואנחנו מאפשרים לו להפסיק להיות נבוך ולהפוך שותף ומשפיע במפלגה דמוקרטית שבה הם יוכלו להיות חלק בלתי נפרד מהמוסדות. זו בהחלט בשורה".

את החתימה על ההסכם קושרת חגית משה לסערה הגדולה שמסביב ואומרת: "אנחנו במערבולת גדולה, המדינה כולה בטלטלה וסיסמאות האחדות חייבות לבוא לידי ביטוי. אנחנו כמגזר חייבים זאת לילדים שלנו, למורים, למחנכים, למוסדות, למדריכים בסניפי בני עקיבא, לכולם, אנחנו חייבים ללכת ביחד. לא לוותר על הערכים שלנו ולהתווכח בינינו אבל ביחד, סביב אותו שולחן שבת, באותה משפחה".