שבוע טוב
שבוע טוב צילום: ISTOCK

תקלה קטנה בכנף

קווים לדמותה של הקשית לשאיבת מנדטים מהציבור הסרוג: נציגיו סרוגי הכיפה של ראש הממשלה נשלחים לתקשורת להצהיר שבועת אמונים לחזון הריבונות שתוחל ביהודה ושומרון מיד אחרי הבחירות (אז איפה הייתם עד עכשיו?), התפעלויות פומביות של נתניהו מהציונות הדתית ותרומתה למדינה (אז למה אתה שואב ממנה מנדטים ומוריד אותה אל מתחת אחוז החסימה?), הבטחות מסביבתו של נתניהו לשמירת שלד הממשלה הקודמת (כן, אבל בקצב הזה ממש לא בטוח שהשלד הזה ישרוד את האחוז ההוא, ועם בנט לא נראה לנו שאתה שש ושמח לשתף פעולה, כך שהדרך סלולה יותר למחוזות גנץ-לפיד).

ובנוסף לאלה ראינו שקשית שאיבת המנדטים בנויה גם מהליכה למעוזי ההתיישבות. נתיב האבות היא רק קדימון למה שעוד צפוי. בסביבת נתניהו אולי רואים בכך אקט מנהיגותי אמיץ של מי שמוכן ללכת אל מעוזם של מי שבליבם עליו, אבל שלא כמו אהוד ברק שעלה בשעתו לרמת הגולן והבהיר לתושבים שם שבכוונתו לקיים מו"מ על עתיד הרמה, ללכת לחלוצי נתיב האבות זו לא ממש גבורה וממש לא אומץ.

נתניהו מכיר את דבקותם של אנשי הציונות הדתית בעקרון קדושת הממלכה, ויודע שאין סכנה שיפגינו את זעמם בפניו. הם אפילו לא יציבו שלט מחאה בצידי הדרך היורדת מירושלים ועד לגוש עציון, אלא יעטפו אותו ב'שאו שערים' ויכבדו אותו בנטיעת עץ. ככה זה אצל האנשים הטובים הללו. זה ממש לא אומץ גדול להיכנס לבתיהם.

אגב, כדי להרגיע את מארחיו שאולי עוד זוכרים את רעש ה-D-9 גורס את בתיהם, אמר נתניהו שזו הייתה תקלה וביקש למחוק את הכתם הזה מהקדנציה החולפת. נזכיר כאן משפט קטן שאמר השבוע העיתונאי קלמן ליבסקינד: זו לא הייתה תקלה. ההרס בנתיב האבות היה תוצאה של תשובות המדינה לבג"ץ ולפיהן אין לה התנגדות להרס. התופעה הזו הסתיימה מאז שבמשרד המשפטים יושבת איילת שקד. התשובות השתנו ובהתאם גם הכרעות בית המשפט.

צביעות וחוסר אחריות

עם פרסום דו"ח האנטישמיות ביום השואה הבינלאומי שחל השבוע פרסם מנכ"ל התנועה הרפורמית, המתמודד על מקום ברשימת מפלגת העבודה (מסתבר שיש כאלה), תגובה לפיה "ממשלת ישראל מתנהגת בצביעות ובחוסר אחריות. לא ניתן להתריע על העלייה בגילויי האנטישמיות ברחבי העולם, ובאותה הנשימה לחזק את הקשרים עם הממשלות והמפלגות הכי קיצוניות, שהן אלו המעניקות את הרוח הגבית לגל האנטישמי הגואה".

תגובה מעניינת מאוד, בעיקר כשהיא מגיעה מצידם של אנשים שלהוטים כל כך לקשרים אמיצים עם רשות פלשתינית מעודדת ומממנת טרור, אנטישמית, מושחתת, רומסת זכויות אדם, מענה ואכזרית. האנשים הללו לא חשים כל בעיה בחיבוק והחיזוק האמיצים שהם מעניקים לגוף הזה. היא נפלאת בעינינו.

גנץ אנד רווז'ס

עכשיו כשאנחנו יודעים שהוא יודע לדבר ולנאום אני חוזר ושואל מה הוא עשה שם:

מה בדיוק עשית שם, מר גנץ, בכנס האבל הישראלי-פלשתיני בכפר עזה במלאת שנה ל'צוק איתן'? למה מצאת לנכון להשתתף, בכנס שבו קוננו והתאבלו על מה שהוגדר כהרוגי שני הצדדים? הרי כרמטכ"ל המבצע ההוא אתה יודע בדיוק שכ-1300 מהרוגי עזה היו מחבלים חמושים שלחמו מול חיילינו היקרים ובחלק מהמקרים גם פגעו בהם. אז מה גרם לך להיות מאישי הציבור הבודדים שנענו בחיוב להזמנה להגיע לאירוע הזה ואף ישבו בו בשורה הראשונה? האם נראה סביר שרמטכ"ל צה"ל ישתתף באבל משותף לחללי צה"ל ולמחבלים? האם ההשוואה הזו באמת מקובלת עליך, אדוני?

ואיך כל זה מסתדר עם התיוג 'לא שמאל ולא ימין'? לא שמאל???

בבושקות

אחד המוטיבים החוזרים בנאומו של בני גנץ היה הסלידה מהמלוכנות, כפי שהגדיר את שלטון נתניהו. הקהל הריע בתשואות אחרי כל משפט (תודו שגם אתם הייתם מריעים אם גם אתם, כמו חלק ניכר מהקהל שם, הייתם מקבלים שכר הולם על כל תרועה שכזו), אבל רעיון מלוכת נתניהו לא מקורי. קדם לו אחד, יאיר לפיד, שאמר בדיוק את הדבר הזה. אבל בעצם גם הוא לא מקורי כי קדם לו אחד, אהוד ברק, שצייץ השוואה בין נתניהו למלך לואי ה-16. אבל בעצם גם ברק לא כל כך מקורי. חבורת ארץ נהדרת מפמפמת את ההשוואה הזו כבר כמה שנים. אז משם הכול מתחיל?

עוד שאלה שלא שואלים את גנץ

איך זה שעדיין לא הגיע השלב שבו התקשורת מזכירה לבני גנץ את כישלון חברת 'הממד החמישי' שבראשה עמד? האם אין מקום לתהות בקול רם אם מי שניהל חברה שכשלה למרות עשרות מיליוני הדולרים שגויסו לקופתה, ולפני חודש וחצי פיטרה את עשרות עובדיה וקיפלה את דגלי יומרותיה הכלכליות, יוכל לנהל מדינה? האם לא יהיה הימור נועז מדי להפקיד את תפקיד ראש הממשלה (כלכלה, ביטחון, פנים, חינוך, משפטים ועוד ועוד) בידי מי שצריך להוכיח קצת יותר את כישורי הניהול האזרחיים שלו? בעיניי זו נשמעת שאלה סבירה, אז למה עיתונאינו מעדיפים לדלג עליה? רק בגלל שהאיש נראה בעיניהם כתקווה הלבנה להדחת נתניהו?

לפחות תגיד תודה

קופתו האישית של אהוד ברק תפחה השבוע בעוד כמה מאות אלפי שקלים, (ואולי אפילו מיליוני שקלים, מי יודע) וכל כך למה? בשל החלטת הממשלה לאשר את ייצוא הקנביס הרפואי, החלטה שהקפיצה את מניות החברה שהוא עומד בראשה במספרים הזויים של אחוזים.

העובדה שבראש אותה ממשלה שאישרה את ההחלטה עומד בנימין נתניהו לא הובילה את ברק להבעת תודה חרישית כלשהי או לפחות לצינון מנומס של מתקפותיו האישיות כלפי נתניהו. האיש ממשיך בעוז לתקוף ולרדוף ולשאוף.

מבחן האבירים

אם אכן בגלל בטלנות של ההפקה או בגלל רפיסות וחשש מ'מה יגידו הגויים' תידרש להקת שלווה לפרוש מתחרות 'הכוכב הבא לאירוויזיון' כדי לא לחלל שבת, צריכה לקום מחאה ציבורית הרבה מעבר לגבולות המגזר הדתי. אבירי חופש הדת והמצפון ייבחנו אז עד כמה הלהג האוטומטי שלהם על 'איש באמונתו יחיה' (שיבוש שחוק מ'צדיק באמונתו יחיה', כמובן) היה אמיתי ועד כמה הוא היה סתם עוד כלי ריק לניגוח הציבור הדתי.

הצעת ייעול

מאחר ומנדטיה האבודים של מפלגת העבודה נודדים למפלגתו של גנץ, מאחר וגם העקרונות דומים וגם היעד דומה (כמאמר סתיו שפיר על גנץ שלדבריה הוכיח שנתניהו אינו נצחי) תגידו, לא יותר פשוט היה למנות את גנץ לראשות מפלגת העבודה ולחסוך את כל הוו'אג'ע-ראס הזה של מפלגה חדשה, נאומים, להקת מעודדים, חיבוקי גנרלים ושאר ירקות?

(להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com)

לעוד כמה הערות קודמות:

ששש... דברים שלא מדברים עליהם

שלגים, סערות ופוליטיקות קטנות

בין ריאליטי לבין מציאות

יותר מדי פוליטיקה. התעייפנו

לפצח את בני גנץ, הכחשת שואה והתנצלות