שבוע טוב
שבוע טוב צילום: ISTOCK

היזהרו, בקרוב הכנס!

מאחר ובאצטלה אקדמית מותר וצריך, כך הסבירו לנו באותות ובמפותים, לדון ולדוש ביתרונות ריבוי הפרטנרים לזוגיות, מה שכונה ברוב חשיבות והדר אוניברסיטאי 'פוליאמורה', יש לי עוד הצעה לכנס:

מאחר ותופעת הרצח כבר קיימת ולא ניתן להתעלם ממנה, אולי הגיעה השעה לדון בה. אני לא מתכוון לניתוח קרימינולוגי ומשעמם כפי שהיה עד כה, אלא על הפן החיובי של התופעה. לא עוד פיענוח אופיו המתוסבך של הרוצח ומניעיו ההרסניים, אלא בואו ונדון ביתרונותיו של הרצח.

פרופסור מכובד יסביר לנו שהעולם קצת צפוף מדי ומעשי הרצח מדללים אוכלוסייה. מומחית לעיצוב אישיות תרצה על יתרונותיו של מעשה הרצח כמעשה המביא את אישיותו הייחודית של האדם עד למעשי קיצון. חוקר מיוחד ייובא עבורנו מחו"ל כדי ללמד אותנו שהרצח במקורו הוא ביטוי פיזי למנוע אידאולוגי שמפעם ברוצח ומנוע זה מגיח באופנים שונים, בהם בין השאר הרצח. אגב, לכנס המדובר יגיע גם מפיק קולנוע שיסביר את התהליך שבו מעשי רצח מזוויעים הם ההשראה ליצירות אמנותיות מופלאות בתחומי הקולנוע, התיאטרון והספרות, וכחברה נכון לנו להבין שלמען פיתוח התרבות ראוי להקריב כמה נרצחים מדי שנה, וככל שהרצח יהיה מזעזע יותר כן תפרח ההשראה האמנותית וכן ייטב.

מה אתם אומרים? הגיוני? אני חושש שקרוב היום שהתשובה תהיה חיובית.

כמה קל למעוך אותם

כמה קל למעוך זכויות אדם וחופש דת של דתיים. יש להם תכונה מעניינת, לדתיים הללו. כשאתה מועך להם את זכויות האדם ומודיע להם שבגלל שמירת שבת לא יוכלו להופיע, להתחרות או להתמודד בתחרות כלשהי, ספורטיבית, מוסיקאלית או אחרת, במקום להחזיר לך מלחמה שערה, הם גם מוותרים וגם זוכים לחיזוק וטפיחה על השכם מהרבנים שלהם עצמם. מברכים אותם על כך שהם עושים קידוש ה' נשגב ומספרים להם שזכויותיהם שמורות להם לעולם הבא, ואנחנו, המועכים, יכולים להמשיך בשלנו. איזה כיף.

ניתן לנחש שאם להקת שלווה הייתה שייכת לכל מיעוט אחר היינו רואים התגייסות חברתית המונית, הפגנות זועמות מחוץ למשרדי איגוד השידור האירופי, משמרות מחאה מול שגרירויות אירופיות, מאמרי שיימינג לקברניטי ההדרה החברתית הזו ובנוסף גם קריאה בינלאומית להחרים את התחרות ואת האירוויזיון עצמו. אבל שלווה שייכת למיעוט אחר, הרגוע ביותר (ומשום מה זהו גם המיעוט שמתואר כתוקפני ביותר).

זה אותו נתניהו?

מעניין שממש אותו ראש ממשלה שדורש מהיועמ"ש שלא לפרסם נתונים חלקיים מבלי שיוכל להשיב לטענות טרם הבחירות מחשש להשפעה על תוצאות הבחירות, הוא אותו ראש ממשלה שמאשים על סמך שמועות של 2-3 אנשים שלחשו לו ליחשושים על גדעון סער, מפרסם את הדברים החלקיים הללו כעובדה מוגמרת, בלי לברר ובלי להציג הוכחות, ואת זה הוא עושה במודע מתוך רצון שהדברים ישפיעו על תוצאות הבחירות. מוזר, לא?

תורת המשחקים המסוכנת

עד לא מכבר הייתה תורת המשחקים מוכרת וידועה רק לאנשי ח"ן וזוכי פרס נובל, אבל בשנים האחרונות כל תלמיד תיכון ממוצע דואג לצייד את עצמו בכמה תובנות מהתורה הזו, בין אם מסרטון יוטיוב, ממשחק חברתי בתנועת נוער ובין אם מקריאה של ספר או מחקר (כן, יש כאלה שעדיין קוראים).

במציאות הזו יוצאים הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' לעימות ראש בראש על הרכבת הרשימה המאוחדת (כמעט כתבתי המשותפת, אבל נזהרתי), והבעיה היא שכל אחד מהם משוכנע, לאורה של תורת המשחקים, שאם רק יתעקש עד הרגע האחרון השני ייכנע ויקבל את תכתיביו כי הרי אף אחד לא ירצה שאשמת הפילוג וההתרסקות שאחרי הבחירות תיפול על כתפיו. להקת המעודדים והמעודדות שסביב המו"מ לא בדיוק עוזרים בקריאותיהם הקצובות 'אל תוותר, אל תוותר', ואלמלא היה אחד הצדדים רב נראה שהקריאות הקצובות היו עוברות ל'ג'וג'ו, חנוק אותו, תן לו בשיניים'. כל אחד מהמתגוששים משוכנע שהקריאות הסרוגות הנואשות לאיחוד יהוו לחץ מטורף על הצד שמנגד וזו השעה לנצל זאת ולהקשיח עמדות, ואם לא די בכך נמצאים צמד המתמודדים על הראשות בסיטואציה כמעט בלתי אפשרית: הרב רפי פרץ צריך להוכיח לאנשי מפלגתו שהוא לא רק רב, קצין ותלמיד חכם אלא גם פוליטיקאי נחוש, ובצלאל סמוטריץ' חש חובה להצדיק במו"מ את הסקרים שמעניקים לו את הבכורה.

כל אלה בהחלט עשויים להוביל לפיצוץ מוחלט של המו"מ וצעידה עיוורת בשני ראשים עקשניים אל שפת המצוק המכונה אחוז החסימה. הבעיה היא שתורת המשחקים הזו עוסקת בתורה ולא במשחקים.

לא להתלהב

ליכודניקים, אל תתלהבו יותר מדי. התקשורת אמנם מחבקת אתכם ומכתירה אתכם כמי שהוכיחו דמוקרטיה מהי, הצביעו בניגוד להמלצותיו של ראש הממשלה נתניהו והציבו רשימה ממלכתית ומכובדת, אבל זה יעבור להם מהר מאוד. שוב יקראו לכם עדר של בבונים ומתלהמים. כרגע הם מחבקים אתכם במסגרת חובת קיום הדיבר ה-11: כסח תכסח את נתניהו בכל מאודך ובכל לבבך למען יאריכון ימיך.

מכתב להורים

ובעוד זמן כזה או אחר כך ייראה המכתב שיקבלו הורי המעון ההוא, ואולי הורים בעוד כמה מעונות:

"אנו כארגון עוברות תהליך בו מעוצבת תכנית הלימודים כך שתשקף פלורליזם, רב תרבותיות ושוויון. כחלק מהתהליך, המחנכות לומדות בהדרגה לשנות את מערך התפקידים במעון, כך שישקף שוויון חברתי. לכן המושגים 'מחנכת', 'מטפלת', 'עוזרת', 'ילדים' ואולי בעתיד גם 'הורים' יוחלפו. מעתה לפי הגרלה נקבע בכל שבוע מי כאן המחנכים והמחנכות ומי הילדים. אחרי שברור לכולנו שלמגדר אין כל משמעות, ברור לנו על אחת כמה וכמה שגם לגיל ולניסיון אין עוד משמעות בקביעת המעמדות במעון. השוויון חשוב יותר. משום כך לא נרצה לכפות על ילדי המעון את מעמדם כילדים. במידה והם עצמם חשים בשלים להיות המטפלים והמחנכים עלינו לכבד זאת ולאפשר להם לממש את תחושתם זו. היתרון היחסי שהיה עד כה למטפלות ולמחנכות על פני הילדים התקבע בתפיסה הישנה באופן שרירותי לאורך שנים רק בשל עניינים שוליים של גיל הכשרה ושנות לימוד. ערכי השוויון חשובים ומשמעותיים הרבה יותר ובהתאם נפעל".

כמה תובנות על רמי לוי והראיס

אולי פספסתם את הידיעה הזו: אנשי עסקים כוהני דת הדו קיום קבעו פגישה עם הראיס, אבל לראיס היו דרישות. אחד מכוהני הדת הזו, רמי לוי, לא יוכל להיכנס למפגש כי הוא מתנחל. כך דרש היושב במוקטעה. נועצו מעט כוהני הדת והחליטו שלא שווה להתגושש על פרט זניח שכזה, החליטו להשאיר את חברם בחוץ ובלבד שיוכלו לחלות את פני העריץ מרמאללה.

כמה תובנות מעניינות מהאירוע הקסום הזה:

1. מסתבר שהקפדתו של רמי לוי להעסיק את ערביי יו"ש ולפרנס אותם באופן שוויוני, גם במחיר ביקורת לא מבוטלת על הקשרים המפוקפקים שנוצרים בין הדלפקים והמדפים בין קופאיות יהודיות לעובדים ערבים, כל זה לא מטהר אותו בעיני היו"ר. 2. אילי ההון אבירי הדו קיום הם האחרונים שהייתם רוצים שינהלו משא ומתן עם היושב במוקטעה. מבחינתם האיש דרש מהם להשאיר מאחורה חבר והם לא העזו לצייץ ובוודאי שלא להתווכח. הנהנו בראשם בלהט, כשכשו בזנב בצייתנות, זנחו את החבר ורצו בהולים לפגישה. אני משער שמשאים ומתנים עסקיים הם מנהלים קצת יותר בקשיחות. 3. גם רמי לוי, תושב שכונת מלחה שבירושלים, נחשב בעיני אבו מאזן למתנחל. נראה לי שעל פי הספירה שלו המתנחלים כבר צלחו זה מכבר את רף המיליון...

טוב ש'שלווה' לא יופיעו

אתם אולי משוכנעים שבהחלטת האירוויזיון שלא לאשר את הופעת להקת 'שלווה' ללא חילול שבת הפסידו אירופה והעולם כולו את האור הנפלא שמקרינה הלהקה. חברים, אתם טועים.

המחשבות שלכם נובעות מהראיה הישראלית-יהודית שלכם. אתם בטוחים שכל מי שרואה את הלהקה נשבה בקסמה המופלא, אבל שכחתם שהקהל הוא קהל אירופי, ובהכירנו את אירופה ניתן להעריך שגם את הופעתה של הלהקה הנהדרת הזו היו מנצלים שם להכפשת ישראל. תראו את הישראלים האלו, היו אומרים שם שונאינו ומבקשי רעתנו, גם את מצוקתם של בעלי צרכים מיוחדים הם הופכים לגימיק כדי לזכות באירוויזיון... כזו היא אירופה, אל תשכחו.

(להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com)

לעוד כמה הערות קודמות:

גנץ, גנץ, עוד גנץ, ביבי וברק

ששש... דברים שלא מדברים עליהם

שלגים, סערות ופוליטיקות קטנות

בין ריאליטי לבין מציאות

יותר מדי פוליטיקה. התעייפנו