שבוע טוב
שבוע טוב צילום: ISTOCK

נאום בר מינן

בשנים האחרונות הזדמן לנו לשמוע רבים ממקורביו של ראש הממשלה הטוענים בלהט כי נאום בר אילן הזכור (לשמצה) לא נאמר בחדווה ומרצון אלא כאילוץ.

נתניהו, כך הסבירו לנו, לא באמת רצה לומר את מה שנאמר. הוא לא מאמין למה שנאמר. הוא היה חייב לומר זאת בגלל אובמה. הוא היה בטוח שכך יעלה בידו להצילנו מסנקציותיו של האיש מהחדר הסגלגל.

משום מה את ההסברים המלומדים הללו שמענו רק מפרשנים וממקורבים, אבל לא מנתניהו עצמו. אובמה כבר מזמן לא כאן וארבע שנות כהונתו (הראשונות?) של הנשיא הידידותי ביותר לנתניהו בפרט ולישראל בכלל כבר עומדות להסתיים, ומשום מה עדיין לא מצא נתניהו לנכון להבהיר את ההבהרות הללו בקולו. למה?

בימים האחרונים גוברת בי התחושה שהבנתי למה. הוא פשוט לא מאמין בהסברים הפתלתלים הללו. ההסברים הללו נועדו בסך הכול לצנן רוח התקוממות נגדו מימין, אבל האמת היא שהוא דווקא מאוד מאמין בנאום ההוא. מבחינתו הנאום הזה הוא עדיין תכנית עבודה שממתינה לרגע בו תוכל לצאת לפועל.

תחשבו רגע על מה שנכלל בתכנית טראמפ, שרבים סבורים שנתניהו עצמו היה ממנסחיה העיקריים, וגם אם לא, ראינו את הששון והעלצון שבהם קיבל נתניהו את התכנית הזו. מה בעצם יש בה בתכנית הזו? דיבורים על זכותו ההיסטורית של העם היהודי על ארצו, ריבונות על שטחי הישובים והבקעה, מדינה פלשתינית על רוב מוחלט של השטח ותנאים שיגבילו את יכולותיה הצבאיות של אותה מדינה. תגידו, כל זה לא מהדהד לכם את עיקרי נאום בר אילן? הנה לכם כמה תזכורות:

"זכותנו להקים את מדינתנו כאן, בארץ ישראל, נובעת מעובדה אחת פשוטה: זוהי מולדתו של העם היהודי", אמר אז נתניהו במה שבהחלט מזכיר את דברי טראמפ\פרידמן\גרינבלט\פומפאו על זכותו ההיסטורית של העם היהודי בארצו. אבל אז מגיע החלק האחר בנאום בר אילן: "בכל הסדר שלום, השטח בידי הפלסטינים חייב להיות מפורז, עם סידורי ביטחון מוצקים לישראל... אי אפשר לצפות מאיתנו להסכים מראש לעיקרון של מדינה פלסטינית, בלי שיובטח פירוזה של מדינה זו. בעניין כל כך גורלי לקיומה של ישראל, עלינו לקבל תחילה מענה לצרכי הביטחון שלנו", ובטראמפית פשוטה: מדינה פלשתינית, אבל לאחר ווידוא שלא תהיה בה סכנה ביטחונית לישראל (ונעזוב בינתיים את הדיון החשוב מאיזו פנטזיה מנותקת מציאות לקוחה האמונה שזה אפשרי).

הלאה: "שטח שבידי הפלסטינים יהיה מפורז: כלומר, ללא צבא וללא שליטה במרחב האווירי, עם פיקוח אפקטיבי שימנע הכנסת נשק לשטחם", אמר אז נתניהו במה שמתורגם בתכנית טראמפ לשליטה על המעברים והמרחב האווירי וריבונות בבקעת הירדן שתמנע זליגת אמצעים בעייתיים לאותה מדינה מדוברת.

"אם נקבל ערובה זו לפירוז ולסידורי הביטחון הדרושים לישראל, ואם הפלסטינים יכירו בישראל כמדינת העם היהודי, נהיה מוכנים בהסדר שלום עתידי להגיע לפתרון של מדינה פלסטינית מפורזת לצד המדינה היהודית", אמר אז נתניהו ונדמה שגם המשפט הזה גזור ישירות מתכנית המאה של דונלדיהו טראמפ.

ועוד פרט חשוב אחד. תכנית טראמפ כוללת הקפאת התרחבות הישובים במשך ארבע שנים, וגם הרעיון המבריק הזה נרמז באותו נאום בר אילן. שם זה נשמע כך: "הנושא הטריטוריאלי יידון בהסדר הקבע. עד אז אין לנו כוונה לבנות ישובים חדשים או להפקיע קרקע להרחבת ישובים קיימים".

בקיצור, אמנם נדמה היה שנאום בר אילן אופסן במשך כמה שנים, אבל בפועל מה שקרה הוא שנתניהו זיהה את הזעם הימני והרדים את הנאום לכמה שנים, אבל בכל אותן שנים נותר הנאום חי נושם וממתין להשכמה עד שהגיע הנסיך זהוב הבלורית מוושינגטון, נשק לנאום והעיר אותו לתחיה, אבל כדי שלא ליפול שוב במהמורת זעם הימין רקמו נתניהו וטראמפ עבור הנאום גלימה חדשה, הלא היא גלימת הריבונות שאיתה נאום בר אילן יכול לצעוד בגאון ואפילו לזכות לתשואות מהימין המסונוור.

סילחו לי על אורכה של ההערה הזו. היא הייתה חשובה מכדי לקצרר אותה.

מופת של גאונות

בג"ץ ביטל את ההחלטה להרוס את ביתו של המחבל שהיה שותף לרצח דביר שורק ז"ל. מה הטענה? כרגיל. בבית מתגוררים רעייתו ושלושת ילדיו של המחבלים, והם, לפי הידוע, לא היו חלק ממעשה הרצח, אז לא ניתן להעניש אותם.

גאונים! פשוט גאונים!

מעכשיו, לקראת כל פסק דין בכל משפט בישראל יוכל כל עורך דין שלא עלה בידו להציל את מרשו מאימת הדין, לטעון את הטענה המבריקה: יידע בית המשפט כי כשאתם מענישים את מרשי אתם מענישים גם את משפחתו וזה כבר לא מידתי... אם כבודם יחליט להורות על קנס, יסביר עורך הדין, ייגרע סכום זה מילדיו הקטנים של מרשי והם, כידוע לכבודם, לא עוו ולא חטאו. אם יחפוץ כבודם להשית על מרשי עונש של עיקול רכושו או ביתו של מרשי הרי שדינה של הפסיקה להתבטל שהרי ברכוש זה ובבית זה חיים בני משפחתו של מרשי והם כידוע צדיקים מופלאים. אם חלילה יחפוץ בית המשפט המכובד לשלוח את מרשי לשנות מאסר הרי שבכך יפגע אנושות גם בילדיו, גם ברעייתו וגם בקרוביו שלא יראו אותו והגעגועים יחמסו את נפשם העדינה של מי שלא פשעו והמידתיות מה תהא עליה? וכן הלאה וכן הלאה.

הבנתם את זה? מישהו בבית המשפט לא הבין שבדיוק העניין הזה של פגיעה במשפחת המחבל היא שהובילה אבות להסגיר את בניהם המחבלים לפני שיצאו לפיגוע. זה בדיוק מה שמנע טרור. תתעוררו.

יללה יתומה

באותה פסיקה מופלאה ורגישה של בג"ץ נקבע גם שחלף זמן רב בין הרצח לבין ההריסה ולכן יש "נתק תודעתי", כך שההריסה לא תניב את ההרתעה שהיא מבקשת להביא. וגם כאן מתגלה בית המשפט במלוא הדרו:

חודשים ארוכים סוחבת מערכת המשפט את הדיון בהריסת הבית ומונעת הרס מיידי, ואז אותה מערכת משפט טוענת שעבר כבר הרבה זמן אז זה לא אפקטיבי... זוכרים את רוצח אביו שבוכה על יתמותו? דומה, לא?

חתימה זריזה

השר לענייני ירושלים ומורשת, הרב רפי פרץ, צוטט השבוע מתוך ישיבה עם ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון כאומר ש"בעסקת המאה יש חלקים מטרידים מאוד".

במחילה הרב רפי, אם רק כעת התבררו לך החלקים המטרידים הללו למה כללת בהסכם שחתמת עם ראש הממשלה את הסעיף המטריד ולפיו תסכים לכל מהלך מדיני שאותו יביא ראש הממשלה? זו לא הייתה חתימה מהירה מדי?

נופים הם לפעמים

כמעט בכל מהדורת חדשות מספרים לנו כתבינו הפזורים בשטח בחדווה ובעיזוז לב על עוד מדינות הפותחות שעריהן לתייר הישראלי בקיץ שאחרי הקורונה (נקווה שהוא אכן כבר אחרי הקורונה).

מדהים לראות איך כמעט ללא הפסקה להסדרת נשימה עוברים אותם כתבים ואותם מגישים באולפן לאווירה קדורנית כשהם מתארים את מצוקת עובדי ענף התיירות הישראלים, בין אם בעלי המלונות ובין אם מפעילי האטרקציות או מדריכי הטיולים.

אני יודע שהרבה יותר נוצץ, ולעמים גם יותר נעים, לסקר מלונות ונופים בגיאורגיה, ביוון או במוטנגרו. זה אולי חלק מהצ'ופר של מחלקת החדשות לכתב הנמרץ, אבל אולי כחלק מהמאמץ הלאומי תורידו קצת את מינון העידוד של ישראלים לצאת ולבלות מעבר לים. דברו קצת על האטרקציות שלנו כאן, על הנופים, המלונות, הצימרים, המסלולים ושאר התופינים שהארץ הזו ותיירניה מכינים לנו. תנו כתף ותתרמו את שלכם. זה יועיל יותר מבכיינות ריקה מתוכן.

לא רוצים לחמם

כמעט בכל ראיון של איש 'כחול לבן' השבוע הקפיד המראיין חמור הסבר לתקוף את המרואיין המתקפד והמתגונן איך קרה שיו"ר מפלגתם הגיב בנימוס לנאומו של נתניהו בפתח משפטו. איך זה שאתם לא תוקפים אותו, מקבלים את נאומו בשתיקה שכזו? שאלו המראיינים בניסוחים כאלה ואחרים.

תגידו, לדבר הזה לא קוראים הסתה, או שאולי הסתה זה רק מימין? להסית את גנץ ואנשיו בנתניהו זה לא נחשב?

בואו נלמד ממנו

שיעור נפלא בציונות בת ימינו קיבלנו מאותו עולה חדש מארגנטינה שפרץ בבכי למראה חיילים עבריים בנמל התעופה בן גוריון.

בעיניו שום דבר אינו מובן מאליו. חייל עברי הוא נס וכך גם שוטר, מאבטח או קברניט באל על. מן הסתם כשיצא משדה התעופה חווה אותו עולה חדש כפי שאנחנו אמורים היינו לחוות אם רק לא הייתה דבקה בנו הציניות, את הדיבור בעברית ברחובות, כן, גם בקיוסק וגם עם נהג המונית. הוא יראה כנס גלוי את הבית שבו הוא יתגורר בארץ ישראל, בין אם הוא בשיכון וותיק ובין אם בווילה מכותרת דשא ופרחים. יחלפו עוד כמה ימים ובראייתו הנכוחה הוא יראה טוב מאיתנו את המופת והנס שבמדענים, הוגים, תעשיינים ואפילו פוליטיקאים עבריים הפועלים, איש איש בדרכו, לקידומה ושגשוגה של הארץ הזו. וכשהוא יראה את העולים הבאים אחריו והפעם כתושב ואזרח בארץ חמדת אבות, אין לתאר את מה שיחלוף אז במוחו, ולנו לא נותר אלא להצטער על השחיקה והציניות שדחקה את הציונות הפשוטה.

להערות ולהארות שלכם: cshimon2@gmail.com

לעוד כמה הערות קודמות:

השופטים העליונים באמת עליונים

סיפורי צללים ופרשות נעלמות

השמאל מאבד את הקלאסה

מצוקה בשמאל ובפרקליטות

על הניסים ועל הגבורות