פרופ' שוקי שמר:
"בלי קנסות ואכיפה נגיע לסגר שלישי ורביעי"

פרופ שוקי שמר מזהיר מפני אי שמירה על ההנחיות והתפרצות מחודשות ועלייה בתחלואה

רפאל לוי , ט"ז בחשון תשפ"א

פרופ' שוקי שמר, יו"ר אסותא ולשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, התייחס היום (שלישי) לעלייה בתחלואת הקורונה ביומיים האחרונים והזהיר מפני אי ציות להנחיות משרד הבריאות.

"מדאיג וצפוי" אמר פרופ' שמר על נתוני התחלואה והסביר כי הוא חושש מ"העובדה שאנחנו לא מקפידים, כמו שאני קורא לזה 'המסכות הרופפות'. נותנים לכולם מחמאות, שכולם שמרו על הסגר וזה, כשרואים את ההתקהלויות ההמוניות מכל סוד שהוא, אם זה הלוויות, חתונות ואם זה בהר הבית, אין שום סיכוי שבעולם, אין קוסם שימנע את הסגר השלישי".

לדבריו, "בדרך הזו, בלי אכיפה ובלי קנסות לצדה, אנחנו נגיע לסגר שלישי ורביעי, את רואה את זה גם בכל העולם, בסופו שלדבר כשמתסכלים על העולם זה בכלל לא חושב באיזו שיטה אתה נוהג, אבל אתה יכול רק להאט את קצב ההדבקה, אתה לא יכול למנוע את ההדבקה ולא יכול למגר את הנגיף"

שמר קרא לציבור להפעיל שיקול דעת ולהיזהר מהדבקה גם במקומות שאין הנחיות האוסרות התקהלות, "כמובן שהמסכה היא הכי חשובה אבל כשאנחנו רואים בסטטיסטיקה שהציבור שומר בערך 50 אחוז על חבישת מסכות, ההתקהלויות, גם כשאפשרנו את ההתקהלויות המשפחתיות, זה לא אומר שצריך לעשות ארוחות משפחתיות משותפות כי שם יש הדבקות. אפשר להיפגש עם הסבא והסבתא בשטח בטוח".

בהמשך הסביר פרופ' שמר ממה נובע לדעתו כישלון המאבק בקורונה, "לפי דעתי זה כישלון שנובע משלוש סיבות אחד זה חוסר אמון. הציבור הפסיק להאמין כי הוא גם לא רואה היגיון בהחלטות. הסברה לקויה ושחיקה של הציבור. ברגע שהציבור מאבד את האמון כי ההסברה לא תקינה אז הוא מאבד את האמון".

שמר אמר כי גם כאשר יש דברים שקשה או אי אפשר להסביר לציבור הרחב יש לומר זאת, "חלק מהדברים אי אפשר להסביר, אבל כשאתה לא יודע להסביר, תסביר שאתה לא יודע להסביר. זאת אומרת חלק מההגבלות היא סטטיסטית כי אתה לא יכול באמת להסביר למה פתחת צימרים ולא פתחת חנויות רחוב. אתה פותח את זה כי אתה אומר שאתה לא יכול לפתוח את הכל ובסוף צריך לבחור בין החלופות השונות ואין בזה מידה של צדק ואף אחד לא יכול לבדוק את הצדק. אז אם היו מסבירים לציבור הוא היה מקבל את זה. "אבל כשההחלטות מתקבלות ונתפסות בטעות על ידי הציבור כהחלטות שרירותיות, אז יש אי אמון".

לדבריו, לצד שיפור האמון הציבורי יש גם לטפל בסוגיה הכלכלית ובקושי של עצמאים ובעלי עסקים, "אני היום הסתפרתי אחרי הסגר ודיברתי עם הספקית שסיפרה לי על המצוקה שלה. היא אומרת לי שהיא לא מכירה אף מקרה של הדבקה של ספר וספרית והיא לא מבינה למה סגרו אותה במשך חמישה שבועות".

שמר הוסיף, "אנחנו צריכים על בסיס הנתונים לקבל החלטות נכונות ואני חושב שבסך הכל מה שהמדינה עושה זה נכון, שההגבלות מוסרות בצורה הדרגתית, אבל אם לצידם לא נוכל להשתלט על ההתקהלויות ועל החתונות. אם רוצים לעשות חתונה שיתחתנו עכשיו ויעשו את המסיבה עוד שנה כי בחתונות, מתנשקים ומתחבקים ואוכלים ורוקדים ומתנשפים אז אין סיבה לקיים אותן. אתה יכול לסגור את כל חנויות הרחוב, אבל תקיים חתונות ומשם תבוא ההדבקה".

פרופ' שמר יצא נגד ההנחיה לעטות מסכות גם בכיתות הנמוכות, "זאת הוראה שאי אפשר לעמוד בה. ומשם בסופו של דבר אנחנו יודעים, שנכון שהם גם נדבקים, אבל בצורה פחותה ואם יעשו ניטור נכון גל המורים וגם של הילדים אז אתה יכול לתת את ההוראה הזאת אבל הם לא עומדים בה אז עדיף לא לתת את ההוראה כי אז גם כאן נסדק האמון".

בסיום הדגיש שמר, "לא חשוב אם יש צדק או אין צדק. אני קורא לציבור לקיים את ההוראות של משרד הבריאות והממשלה. לקיים כרגע בלי ויכוחים כי בלי זה לא נצליח"