בצורת
בצורת עיצוב: שלמה חיים ריבקין, איור: דודי ון-דן-ברג

בשבוע שחלף עלה לאוויר הביצוע המשותף של אברהם פריד ואביב גפן לשיר שנכתב על ידי אביב גפן. אצל הרבה אנשים החיבור הזה נתפס כפיסת נחמה בתוך סחף הפלגנות המשסה את החברה הישראלית בימים אלו.

השוני בין שני האישיים בולט וידוע, אברהם פריד, חסיד חב"ד חלוץ הזמר החסידי כבר למעלה מ-40 שנה, מיצב את עצמו בלב הקונצנזוס של הציבור הדתי והחרדי לגווניו השונים. אביב גפן זמר רוק מחאה שהחל את דרכו בשנות ה90 והיה שותף במידה לא מבוטלת לעיצוב הלך רוחו של הנוער באותה תקופה, שהם למעשה הגברים הצעירים של היום.

כשמנסים לחפש את המשותף לשני היוצרים הללו שמים לב למאפיין בולט :

שני היוצרים בעלי השפעה גדולה בציבור שלהם שני היוצרים השתדלו והצליחו תמיד להיות רלוונטיים .שניהם ידעו לקרוא את שינויי הצריכה התרבותית והלכי הרוח המשתנים, ולדייק את עולם היצירה שלהם לקהל שומעיהם. אני סבור כי דווקא משום כך, האיחוד הזה הוא מרגש ומעורר השראה, מכיוון ששני יוצרים אלו באקט זה של איחוד, מכוונים כנראה לכמיהה מאוד עמוקה ורלוונטית של האדם הפשוט לתחושה של שלום שלווה ואהבה בתוכנו. כצפוי, גם כאן המוסיקה הצליחה לבקוע מחסום שלא נבקע לא בכוח הקוגניציה ולא בכוחם של המילים הרבות.

למוסיקה יש כוח לגעת בנפש במקומות עמוקים אליהם לא יצליחו לעולם המילים לחדור.

המוסיקה והאומנות בכללה, אינם יכולים להגדיר לנו מה נכון ומה לא נכון בשביל זה יש לנו את בית המדרש, אך המוסיקה יכולה בהחלט לגרום לדברים שאנו מאמינים בהם להתיישב על הלב בבחינת "וידעת היום והשבות אל לבבך ". ריה"ל בכוזרי כותב על המוסיקה " מעוררת הנפשות, כאשר יאמר עליה, שהיא מעתקת את הנפש ממדה אל הפכה," כלומר יש בה את היכולת להפך את הנפש ממש. השכל הוא המקום שבו האדם מברר את העולם הערכי שלו אך בסופו של יום, הנפש, זהו מקום ההתרחשות האמתית, שם מתרחשים חייו של האדם, שם התובנות מקבלות משמעות פנימית, ומשם אדם יוצא למסע החיים לבחירות ולהחלטות הגורליות ביותר של חייו.

מה נפלאים דברי הגר"א (הובאו על ידי תלמידו ר' ישראל משקלוב) על המוסיקה:

"בלי חכמת המוזיקה אי אפשר ללמוד סודות התורה - ועל ידה יכולים בני אדם למות, בכלות נפשם בנעימותיה, ויכולים להחיות מתים בסודותיה הגנוזים בתורה". דווקא משום כך חשוב לנו לגדל תלמידי חכמים, אנשים מחוברים לתורה אשר בונים את עולם הערכי שלהם מתוך תורה, ויודעים להאיר את העולם בחכמת המוסיקה הבאה ממקום של טהרה וקודש.

אנו מאמינים בכוחה של המוסיקה להאיר את העולם. זהו החזון שלשמו הוקמה ישיבת בני עקיבא כינור דוד. גם בתקופת הקורונה המבלבלת והמסובכת, לא ויתרנו על כך, ובמסירות נפש ואין ספור פתרונות יצירתיים לא פסק קול הניגון מעל בית מדרשנו. 

הרב מוטי הרשקופ הוא ראש ישיבת בני עקיבא כינור דוד, ישיבה תורנית מוזיקלית.