יונתן פולארד נחת בישראל: "נרגש להיות בבית"

יונתן פולארד נחת בישראל ונישק את אדמת הארץ, כחודש לאחר שהוסרו המגבלות שהוטלו עליו עם שחרורו מהכלא בארה"ב. נתניהו קיבל את פניו.

ערוץ 7 , ט"ו בטבת תשפ"א | עודכן: 07:23

יונתן פולארד נחת לפנות בוקר (רביעי) בישראל כשהוא מלווה ברעייתו אסתר, כ-35 שנה אחרי שנעצר בארה"ב, הורשע בריגול למען ישראל וריצה 30 שנות מאסר.

בני הזוג פולארד הגיעו לישראל בטיסה פרטית ישירה מנמל התעופה ליברטי שבניוארק, ניו ג'רזי, לנמל התעופה בן גוריון.

ב"ישראל היום" דווח כי לקראת הנחיתה הוזמן פולארד הנרגש על ידי הטייסים לקוקפיט, ושם האזין למגדל הפיקוח של נתב"ג שקיבל את פניו וברך אותו בעברית לרגל הגעתו לישראל.

עורך "ישראל היום" בועז ביסמוט העלה לחשבון הטוויטר שלו תמונה של פולארד ורעייתו, אסתר, במהלך הטיסה.

את פניהם של פולארד ורעייתו קיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו שפגש אותם בהתרגשות בכבש המטוס ובירך ברכת 'מתיר אסורים' ו'שהחיינו'.

ראש הממשלה נתניהו העניק לבני הזוג תעודת זהות ישראלית ואמר להם: "ברוך שובכם, כמה טוב שבאתם הביתה. עכשיו תוכלו להתחיל את החיים מחדש, בחופש ובאושר. עכשיו אתם בבית".

יונתן פולארד אמר: "אנחנו נרגשים להיות בבית סוף סוף אחרי 35 שנים. אנו מודים לעם בישראל ולראש ממשלת ישראל על שהחזירו אותנו הביתה. אין מי שגאה יותר במדינה הזו או במנהיג שלה יותר מאיתנו. אנחנו מקווים להפוך לאזרחים פרודוקטיביים בהקדם האפשרי ולהמשיך בחיינו כאן. זו מדינה נהדרת. יש לה עתיד מזהיר. היא העתיד של העם היהודי ואנחנו לא הולכים לשום מקום".

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' בירכה בחשבון הטוויטר על נחיתתו של יונתן פולארד בישראל וכתבה: "יונתן, כמה טוב שבאת הביתה".

לפני כחודש הודיע משרד המשפטים בארצות הברית כי ועדת השחרורים החליטה שלא להאריך את ההגבלות שהוטלו על פולארד, לאחר שחרורו מהכלא לפני כחמש שנים. משמעות הדבר היא שפולארד יוכל לעזוב את ארצות הברית לכל יעד שירצה - כולל ישראל.

"הוועדה מצאה כי אין ראיות המובילות למסקנה כי פולארד עלול להפר את החוק", כתבה הוועדה בנימוקיה.

פולארד שוחרר ב-2015 לאחר כ-30 שנה בהם ריצה עונש מאסר בארצות הברית. לאחר שהורשע בריגול למען ישראל. עם שחרורו הוטלו עליו תנאים מגבילים למשך חמש שנים, הכוללים איסור יציאה מאזור מסוים בניו יורק, ענידת אזיק אלקטרוני המנטר את מיקומו באופן תמידי, מעצר בית לילי, ניטור מתמיד של מחשבו בביתו ובמקום עבודתו, והימנעות מיצירת קשר עם כלי התקשורת.

עורך דינו של פולארד, אליוט לאואר, אמר לערוץ 7 בחודש שעבר כי פולארד ורעייתו "בהחלט מצפים לעלות לישראל. בגלל מצבה הרפואי של אסתר, עליהם לקבל קודם כל אישור מהיועצים הרפואיים בניו יורק ולוודא שהיא מסוגלת לטוס מבחינה רפואית וכן לקבוע הסדרים מתאימים בישראל להמשך הטיפול. ברגע שזה ייעשה, אני חושב שזו רק שאלה של לוגיסטיקה, אריזה ועליה למטוס".

עורכת דינו, ניצנה דרשן-לייטנר, הוסיפה: "אני נרגשת מאוד מהגעתם של פולארד ורעייתו לישראל. היה מאמץ גדול לשמור את תכנית הגעתם מהתקשורת האמריקאית ולא להודיע דבר עד הגעתם ארצה. שוחחתי איתם לפני נסיעתם והם מאוד נרגשים אחרי 35 שנה להגיע לישראל ולפתוח בחיים חדשים. כמחוייב, בני הזוג יכנסו מייד לבידוד. זוהי הזריחה הראשונה של פולארד בירושלים. כולנו תפילה שהכאב והסבל של השנים הארוכות של פולארד בכלא יהיו מאחוריו לעד".טוען....