לחתום היום, זה אפשרי

בנט וסמוטריץ' חייבים להתחבר לקרקע המציאות, להיפרד מחלומות ודמיונות, ולסגור את הסכם הריצה המשותפת כבר היום. זה אפשרי. פרשנות

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשפ"א

לחתום היום, זה אפשרי-ערוץ 7
נפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ'
Yonatan Sindel/Flash90

את המשפט "אי שפיות היא לעשות אותו דבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות", לא אמר ככל הנראה הפיזיקאי הדגול אלברט איינשטיין, אך למרות זאת הוא משפט נכון מאוד, בוודאי בפוליטיקה.

לשתי מערכות הבחירות האחרונות הגיעה הציונות הדתית כברווז צולע. הייצוג הפוליטי היה צולע, הקמפיין היה צולע, וגם התוצאות בסופו של יום צלעו. חמישה עד שישה מנדטים.

לצליעה הזו יש כמה סיבות, אבל המרכזית שבהן היא הסגירה המאוחרת. בשני הסבבים האחרונים נוצלה מחצית זמן הקמפיין, חודש וחצי מתוך שלושה, למלחמות פנימיות. המחצית השניה נוצלה כדי לתקן את נזקי המלחמות הפנימיות, וזמן לקמפיין יעיל ואפקטיבי פשוט לא נותר.

בפעם הזו הצורך בסגירה מוקדמת קריטי שבעתיים. בנט, נישא על כנפי קמפיין הקורונה האישי שלו, מקווה לסחוף אחריו לפחות את 12 המנדטים שכרגע נותנים לו הסקרים. הבעיה היא שללא משמעת קמפיין המנדטים הללו יתנדפו מהר מאוד, ומשמעת קמפיין לעולם לא תהיה ללא הסכם ריצה משותפת נעול, חתום וסגור.

בנט וסמוטריץ' יכולים היו לסגור הסכם כבר מזמן. אף אחת מהמחלוקות העקרוניות והפרסונליות ביניהם איננה נטולת פתרון אפשרי. בפוליטיקה, כמו בפוליטיקה, אין מעגל שלא ניתן לרבע, אם רק יש רצון ברור והחלטה להגיע להסכם. אם הרצון קיים הפתרונות יימצאו, ולבנט וסמוטריץ' יש היסטוריה עשירה של יכולת לעבוד במשותף ולהגיע להסכמות טובות לכל הצדדים.

בנט וסמוטריץ' צפויים להיפגש בהמשך היום, אך נכון לרגע זה עוד לא ברור איזה אופי תישא הפגישה הזו. האם היא תהיה עוד אחת מעשרות השיחות שניהלו בנט וסמוטריץ' בחודשים האחרונים והסתיימו ללא כל הסכמה בין הצדדים, או שמא הפעם יכנסו שני הצדדים לחדר עד שיצא עשן לבן במטרה להגיע להסכמות.

אם זו תהיה עוד שיחה לריק אפשר כבר לכתוב את התוצאה הסופית: בנט וסמוטריץ' ייאלצו בסוף להגיע להסכמות, אך עד אז ימרטו זה את נוצותיו של זה, ובסוף, ממש כמו בפעמים הקודמות, יקבלו חמישה, שישה, אולי בנס שבעה מנדטים. לא מנדט אחד יותר.

אם שניהם רוצים לשנות את התוצאה הסופית, גם ההתנהלות המקדימה חייבת להשתנות. ההסכם הפעם חייב להיסגר מוקדם ולהותיר זמן לקמפיין יעיל ומשמעותי.

לצורך חתימה על ההסכם על הצדדים יהיו חייבים גם לנחות על הקרקע. לזכור קודם כל שה"בייס" של "ימינה" הוא הציונות הדתית, לא שמואל אבואב ולא בני גנץ. בנוסף, להפנים שנפתלי בנט לא יהיה ראש הממשלה בסיבוב הזה וגם לא ראש המפלגה השניה או השלישית בגודלה. האשליות המתודלקות על ידי 12-13 המנדטים שכרגע נראים בסקרים גורמות לסחרחורת גבהים מסוכנת. אחרי שכל זה מובן, הפנטזיות נגמרות וקרקע המציאות ברורה, שני הצדדים יכולים לדבר "ביזנס" ולסיים את הסיפור מהר. לטובת המפלגות, לטובת הציונות הדתית ולטובת המחנה הלאומי כולו.