בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'Yonatan Sindel/Flash90

בטורו השבועי במוסף לשבת של 'ידיעות אחרונות' הרחיב הפרשן נדב איל על הצלחת הימין בבחירות ועל העבודה של יו"ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ מול מצביעי "הימין הרך".

"קריאת המפה של הקואליציה הייתה כושלת לגמרי", פותח אייל ומוסיף "הדוגמא הבולטת ביותר היא הדיבור האינטנסיבי על אותו 'ימין רך' מסתורי, חובש כיפה סרוגה, שסולד מנתניהו ואף מבן גביר".

איל מוסיף: "גם אם ימין כזה התקיים בממדים משמעותיים, מדיניות הממשלה הנוכחית הרחיקה אותו. מי שגמר את העבודה היה בצלאל סמוטריץ. הוא הצליח- בעבודת שטח ובקמפיין- למחוק את השרידים האחרונים''.

"אם מחברים את האחוזים שקיבלה ימינה בבחירות הקודמות, לאחוזים שקיבל בהן בצלאל סמוטריץ', מסתבר שהם דומים ביותר לכח של הציונות הדתית והבית היהודי של שקד בבחירות האלה. כך זה היה בפתח תקווה. באפרת, בגבעת שמואל. בבחירות הקודמות היו לימינה ולמפלגתו של סמוטריץ' יחד 13 מנדטים. בן גביר וסמוטריץ יגמרו בבחירות הללו עם 15".

בתוך כך, יושב ראש סיעת 'דגל התורה' חבר הכנסת משה גפני אמר היום (ג') בשיחות סגורות כי לא יכנס לממשלה בלי התחייבות לפסקת ההתגברות של 61. לפי הדיווח של ישי כהן, גפני אמר כי "לא נכנס לקואליציה בלי התחייבות לפסקת ההתגברות של 61, בקווי יסוד".

לדברי גפני, "גם אם בליכוד מפחדים מהתקשורת, אני הפסקתי לספור מה אומרים התקשורת, ש'הארץ' ימרח עלי עמוד שלם, זה לא מעניין אותי, נעמוד שפסקת ההתגברות תהיה בקווי היסוד".

חיים רמון, שכיהן בעבר כשר המשפטים, הדף את הביקורת המושמעת נגד פסקת ההתגברות. בראיון לרדיו 'קול חי' התייחס לפסקת ההתגברות ואמר: "אלה שתוצאות הבחירות לא מוצאות חן בעיניהם נזעקים נגד פסקת ההתגברות. צריך לחזור למערכת משפטית שהייתה לפני המהפכה של אהרן ברק. בית המשפט היום משרת את השמאל. לדוגמא השופטים שביטלו את החוקים בעניין המסתננים, אין להם שום הסמכה לעשות את זה" אמר רמון.

"הכנסת תגן על מיעוטים יותר מבית המשפט העליון. שופטי בג"ץ פסלו חוק של מס על דירה שלישית, כי הם החליטו שחברי הכנסת לא קראו את כל התוכן. על איזה מיעוט זה מגן?" תהה רמון.

"השופטים פועלים לפי השקפת עולמם ומקדמים את האידאולוגיות שלהם. הם צריכים לפתוח מפלגה ולהתמודד לכנסת. בית משפט צריך לשפוט לפי חוקים, הם דנים בחוק יסוד (חוק הלאום) אין להם שום זכות לשנות חוק יסוד".

"השמאל של היום וויתר על כל הערכים שלו. הערך היחיד שיש לו זה רק לא ביבי. העבודה הפכה למפלגת נישה, גלאון אמרה ב 2019 שמרצ והעבודה סיימו את תפקידם ההיסטורי, מי שלא הבין את זה אז יבין את זה היום", כך חיים רמון.