המשנה לפרקליט המדינה: חקירת מותו של אהוביה סנדק מקצועית ואיכותית, כל כיווני החקירה נבדקים

המשנה לפרקליט המדינה שלמה למברגר במכתב לבא כוחה של משפחת סנדק: "יש לי אמון מלא באנשי מח"ש העושים עבודתם במקצועיות ובמסירות".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשפ"א

המשנה לפרקליט המדינה: חקירת מותו של אהוביה סנדק מקצועית ואיכותית, כל כיווני החקירה נבדקים-ערוץ 7
מחאה בגשר המיתרים בעקבות מותו של אהוביה סנדק
צילום: TPS

המשנה לפרקליט המדינה עו"ד שלמה (מומי) למברגר שלח היום (שלישי) מכתב לעו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, המייצג את משפחתו של אהוביה סנדק ז''ל, והשיב לטענות הקשות שהטיח יאדו בראש המחלקה לחקירות שוטרים קרן בן מנחם.

"אני דוחה מכול וכל את האמור במכתבך ולפיו עו"ד בר-מנחם סיכלה את החקירה המתנהלת תוך שימוש לרעה בסמכויותיה", כתב למברגר ליאדו. ''החלטותיה של עו"ד בר-מנחם הנן החלטות מקצועיות וענייניות, אשר התקבלו לאחר שקילת מלוא הנתונים והשיקולים הנדרשים לעניין, ויש לי אמון מלא ובלתי מסויג בה, ובכל אנשי מח"ש, העושים עבודתם במקצועיות ובמסירות".

המשנה לפרקליט המדינה הדגיש במכתבו כי חקירת האירוע המנוהלת על ידי צוות חקירה משותף למשטרה ולמח"ש, מנוהלת בליווי צמוד של פרקליטות מחוז ירושלים ופרקליטי המחלקה לחקירות שוטרים, ודיווחים ועדכונים אודותיה נמסרים ללמברגר באופן שוטף.

"החקירה מתנהלת בדרך מקצועית ואיכותית, ללא פשרות, וללא משוא פנים, כאשר כלל כיווני החקירה נבדקים. משכך, אין כל שחר לאמור במכתבך, ולפיו 'חקירת האירוע לכל אורכה נגוע בגישה סניגוריאלית הגובלת בשערוריה ביחס לשוטרים'".

למברגר כותב כי ההחלטה על הקמת צוות החקירה המשותף למשטרה ולמח"ש התקבלה על ידו, לאור צורכי החקירה והרצון להגיע לחקר האמת באירוע טרגי ומורכב זה, ועל מנת לאפשר קיום חקירה איכותית ומקצועית, כלשונו, שתבחן את מכלול היבטי האירוע, והכל תוך שמירה על זכויות החשודים כולם, ומתוך הבנה, כי קיים הכרח לראות את התמונה בכללותה, מתחילתו של האירוע ועד סופו.

המשנה לפרקליט המדינה הוסיף: ''חקירת השוטרים המעורבים מתבצעת אך ורק על ידי חוקרי מח"ש, ובנוסף, השוטרים החוקרים את האירוע בנוגע אזרחים שהיו מעורבים באירוע, אינם משתייכים לאותו מחוז בו משרתים השוטרים המעורבים באירוע.

"לסיום אבקש להבהיר את המובן מאליו, ולפיו אנו נמשיך לבצע את מלאכתנו ביושר ובנאמנות, ואין בכוונתנו להיגרר לניהול חקירת האירוע באמצעי התקשורת. צר לי מאוד על כך, שבמקום להתרכז בחקירה, אנו נאלצים להשיב, שוב ושוב, לטענות סרק, אשר חלקן אף עולות כדי הוצאת דיבה של ממש", כך עו"ד למברגר במכתבו לעו"ד יאדו מארגון חוננו.

כאמור, מכתבו של המשנה לפרקליט המדינה נשלח לעו"ד מנשה יאדו בעקבות דרישתו להדיר את ראש מח"ש קרן בר מנחם מחקירת מותו של אהוביה סנדק.

הדרישה מגיעה על רקע מכתבו של משה סעדה, סגן מנהל מח"ש, שנחשף בידי העיתונאי אראל סג"ל, בה חשף סעדה את הפגמים בחקירת מח"ש ובהתנהלותה המעוררת תהיות של בר מנחם סביב הפרשה.

בדרישה ציין עו"ד יאדו כי "המכתב של מר משה סעדה אליך הוא מכתב קשה וחמור המגלה כי גברת בר מנחם סיכלה את האפקטיביות של החקירה כבר מראשיתה. כותב מר סעדה כי דוחות השוטרים הגיעו למח"ש בעיכוב של חמש שעות.

"כן כותב מר סעדה וזה החלק החמור של העניין כי ראש צוות החקירה התרשם כי דובר בעיכוב מכוון. חמש שעות עיכוב במסירת דוחות הפעולה אכן מקים חשד ממשי לשיבוש."

יאדו הוסיף כי החשד לשיבוש החקירה מקים עילת מעצר כלפי השוטרים. "חשד זה לשיבוש מקים לפי סעיף 13 (א) לחוק המעצרים עילה למעצר בצו שופט. חשד זה מקים עילה למעצר בידי שוטר לפי סעיף 23 (א) (3) לחוק. עילת מעצר זו מצטרפת לעילת המעצר הקיימת כאן בכל מקרה לפי סעיף 23(א)(5) לחוק היות ומדובר בחשד לרצח באדישות אשר העונש בגינה הוא מאסר עולם. אין שום ספק כי חשד ממשי לשיבוש בעבירות מוות מקים עילת מעצר", נכתב.

יאדו המשיך וכתב דברים חמורים על התנהלותה של בר מנחם: "הגברת בר-מנחם טרפדה את הכוונה של ראש צוות החקירה ושחררה את השוטרים אף בלא חקירה, וסיכלה ופגעה פגיעה אנושה ובלתי הדירה בחקירה. ברור לכל, כי מעשה חסר תקדים זה של שחרור בנסיבות שכאלו מהווה הפליה חריגה של נחקרים. אין גם ספק והציבור מבין זאת היטב כי ההפליה נעשתה אך ורק בשל כך שהחשודים היו שוטרים."

לסיכום דרש להדיר את בר מנחם מהחקירה: "בשורה התחתונה, גברת בר מנחם סיכלה את החקירה, תוך שימוש לרעה בסמכות או לכל הפחות תוך הפעלה בלתי סבירה בעליל של סמכות ומעמד, ובמתן הנחיה בלתי רציונאלית ביחס לתכלית המצופה ממנה כראש מח"ש.עילת השחרור בהן נתלתה גברת בר מנחם הינן עילות סרק בכל מובן.... אנו מבקשים בשלב זה להדיר לחלוטין את גברת בר מנחם מהליך החקירה.

''לא ייתכן כי לאחר הכשלה של החקירה בנקודה ראשיתית וקריטית שלה תמשיך הגברת בר מנחם להיות מעורבת בתיק. צר לי כי חקירת ההרג של הנער מבוצעת בדרך זו בה המשטרה מעורבת בחקירת עצמה, וראש מח"ש מטרפדת את היוזמה של ראש צוות החקירה לחקור את השוטרים ואת המעצר הבלתי נמנע באמות מידה ענייניות של השוטרים."