"במקום להרוג מחבלים, מעסיקים את סיירת גולני בשיטור"

תא"ל במיל' גיורא ענבר וברוך בן יגאל התייחסו למקרה של אלימות כלפיי מפקד גדס"ר גולני: "הוא עשה למען המדינה וכולם חייבים לו"

103FM , כ"ז בטבת תשפ"א

"במקום להרוג מחבלים, מעסיקים את סיירת גולני בשיטור"-ערוץ 7
תא"ל במיל' גיורא ענבר
צילום: Ben Kelmer/FLASH90

בצה"ל טענו אתמול כי מפקד סיירת גולני, סא"ל איוב כיוף, הותקף על ידי מתיישב בעת פינוי ציר במהלך הפגנה ליד קדומים שבשומרון.

תא"ל (מיל') גיורא ענבר, לשעבר מפקד סיירת גולני, וברוך בן יגאל, אביו של חלל צה"ל עמית בן יגאל שלחם בסיירת גולני, שוחחו על כך עם ענת דוידוב וניסים משעל ב-103fm.

בפתח השיחה, הודה ענבר כי הוא לא היה מצליח להתאפק כמו כיוף, והיה מחזיר לאותו אחד שהיכה. "צריך מאוד להעריך את סא"ל איוב כיוף שפעל באיפוק ובהתאם לתפקידו".

ענבר גם מתח ביקורת על כך שסיירת גולני מתעסקת בהפגנות הללו, במקום בלחימה. "במקום להרוג מחבלים, מעסיקים אותה בעבודות שיטור, ולכן כל הסיטואציה הזאת הזויה. אין שום קורס שמלמד קצין ביחידה קרבית איך לטפל במתנחל. האדם הזה (איוב כיוף) נקלע לסיטואציה שהדרך בה הוא חונך, הערכים שלו, זה מה שמכתיב לו. אני באמת מעריך את זה שהוא פעל באיפוק. אני לא הייתי מגייס כזה איפוק בסיטואציה הזו".

היית מכה אותו בחזרה?

ענבר: "מאמין שכן. אני לא חושב שזו הדרך הנכונה, אבל אני כן חושב שהדרגים המדיניים צריכים לדאוג שסיטואציות כאלה לא יקרו".

"אסור בתכלית האיסור להרים יד על לובש מדים"

בהמשך הצטרף לשיחה ברוך בן יגאל, אביו של חלל צה"ל עמית בן יגאל שלחם בסיירת גולני. "חשוב שיידעו, מי שהיה מעורב בתוך התקרית הזאת, על מי הרמתם יד. הרמתם יד על קצין מהמעלה הראשונה, שכשקרה המקרה שלנו, של עמית שהוא נפל, הוא לא יצא מהכפר הארור הזה, הכפר יעבד, בבוקר ובלילה, הוא לא עזב את המקום. והוא אמר לי, רגע לפני הלוויה, 'אני לא יוצא מפה, עד שאני לא תופס את המחבל'", סיפר בן יגאל.

עוד אמר: "אסור בתכלית האיסור להרים יד על לובש מדים. טוב שהוא לא הגיב על הרמת היד שהרימו כלפיו, זה מראה לכם את אצילות הנפש של האדם הזה. האדם הזה עשה כל כך הרבה למען המדינה, וכולנו חייבים לו - כולל אני".

בן יגאל נשאל, איך ניתן להתמודד עם אותה תופעה, במסגרתה מתקיימים עימותים בין אזרחים לחיילים, ואמר: "צריך הרבה הסברה. מאתמול (ראשון) אני מקבל בלי סוף הודעות. רוב המתיישבים במדינת ישראל, אנשים נורמליים, אנשים מצוינים וטובים, כולל היישוב קדומים. אני מכיר המון אנשים מהם שם. צריך הרבה הסברה לאותו נוער. להגיד להם: 'הצבא לא נגדכם, הוא חלק מאיתנו'. מה זה להרים יד על קצין צה"ל? מה זה הדבר הזה? תא"ל ענבר צודק, תפקיד הצבא זה להרוג מחבלים, תפקיד הצבא זה להגן על עם ישראל, לא להתעסק מול עם ישראל, לא להרביץ אחד לשני - אוי ואבוי לנו, לאיפה רוצים להגיע? כשאני שמעתי את זה אתמול (א'), אני התביישתי.

"איך יכול להיות שאדם שצריך לקבל אות גיבור ישראל, מקבל אגרוף. איך אפשר להרים יד על אחד כזה שמסכן את החיים שלו בשבילנו? הוא מסכן גם בשבילם, בשביל כולנו ביחד. אנחנו עם אחד. צריך שהמנהיגות שלהם תגיד, 'רבותיי חלאס, תעצרו את הדבר הזה. זה ייגמר רע, זה ייגמר לא טוב, וצריך עכשיו לעצור את השטויות האלה'".

ענבר הוסיף לדבריו של בן יגאל, ואמר: "לא שמעתי את ראש הממשלה מגנה, מעניש. זה בלתי נסבל שהאוכלוסייה הזאת עושה מה שבראש שלה. לא דין ולא דיין. ואנחנו נזעקים עכשיו כשפגעו בחייל צה"ל, שזה איום ונורא, אבל זה לאורך כל הדרך. מי שלא מעניש בהתחלה, מקבל את ההתנהגות הזאת בסוף".