המשק הישראלי חוזר לפעילות?

שר האוצר ישראל כ"ץ שומר על אופטימיות: "עד תחילת חודש מרץ המשק יחזור בערכים גבוהים לפעילות המקורית שלו"

103FM , כ"ט בטבת תשפ"א

המשק הישראלי חוזר לפעילות?-ערוץ 7
משה ליאון וישראל כ"ץ
צילום: דוברות

שר האוצר ישראל כ"ץ (הליכוד) שוחח עם ינון מגל ויריב אופנהיימר ב-103fm על המצב הכלכלי הקשה של המדינה, וגם התייחס למהומות שאירעו בארצות הברית.

בפתח השיחה, הגיב כ"ץ לגירעון של 160 מיליארד שקל, בו נמצאת המדינה, ואמר: "גירעון הוא אף פעם לא דבר טוב", עם זאת טען כי "הגירעון הזה נובע רובו ככולו מהסיוע שאני מזרים, לעסקים, לעצמאיים, למובטלים. הסכום הזה, הוא סכום חיובי. זו המטרה, לסייע בתקופה הקשה. והפעם זה גם עובד. לכן, ככל שמגיע יותר כסף למי שצריך לסייע, הגירעון גדל".

עוד אמר: "אבל גם על דעת חברות דירוג האשראי הגדולות בעולם, לישראל יש את היכולת להחזיר את החוב בצורה מבוקרת ומסודרת, לצד החזרת הצמיחה למשק. ברגע שיפתחו לי את המשק, בהיבט הבריאותי והחיסונים, אני אוודא שכל העסקים חוזרים לפעילות, מחזירים את העובדים".

לגבי תאריך סיום הסגר, אמר כ"ץ: "בהתאם לכל התחזיות, דיברו על שבועיים סגר מחמיר. מדברים כרגע על אפשרות הארכה, יצטרך להתקיים דיון. אני חושב שהחזרה תהיה הדרגתית, אני מצפה שעד תחילת חודש מרץ, המשק יחזור בערכים גבוהים ביותר כבר לפעילות המקורית שלו".

בהמשך התייחס לדיווחים, לפיהם ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע שריון בליכוד לאביר קארה, אחד ממייסדי 'השולמנים'. על כך כ"ץ השיב: "אני מכיר אותו רק בהיבט המקצועי. הוא היה אחד המוחים הבולטים. קיימתי איתו קשר, העלילו עליו כאילו הקשר הזה הוא פוליטי, הוא לא היה פוליטי. אני קיימתי קשר גם עם הרבה מאוד מוחים אחרים, ומצאתי פתרונות. ועובדה שהמדינה התרוקנה ממאות אלפי המפגינים והמוחים ואוהלי המחאה".

לדבריו, "אני קראתי גם כן על זה שהוא מקיים קשר, כרגע זה השלב הפוליטי. בסך הכול הוא אדם ראוי בפעילותו, זה מה שאני יכול לומר".

לקראת סיום השיחה, יריב אופנהיימר סיפר לכ"ץ כי הוא ראה ברשת תמונה שלו מחניכת כיכר דונלד טראמפ בפתח תקווה בעבר, ותהה: "בעקבות האירועים שקרו בארצות הברית, לדעתך, אולי צריך לחשוב על זה מחדש?".

כ"ץ השיב: "אני לא משנה את דעותיי באופן רטרואקטיבי על סמך אירועים פנימיים בארצות הברית. דונלד טראמפ הוא אחד המנהיגים שתרמו למדינת ישראל יותר תרומה, כמעט מכל אחד אחר בהיסטוריה של המנהיגות העולמית - בחיזוקו את ירושלים והכרה בה כבירת ישראל, הכרה בריבונות הישראלית בגולן, ביטול ההסכם החמור עם איראן, כל הסכמי השלום שהוא סייע לראש הממשלה לקדם, ועוד סיוע נרחב בכל מיני תחומים. היחס שלו אלינו היה יחס יוצא דופן, מגיעה לו הוקרה מוחלטת מבחינת מדינת ישראל על כל פלגיה וחלקיה. ואני לא נמנה על מי שנוטה לשנות את עמדותיו באופן רטרואקטיבי".