משה מושקוביץ'
משה מושקוביץ' צילום: Gershon Elinson/Flash90

משה (מושקו) מושקוביץ, ממחדשי היישוב היהודי בגוש עציון, נפטר הלילה (ראשון) בגיל 96.

מושקוביץ היה ממייסדי ישיבת הר עציון, ממקימי אלון שבות ואפרת ואף היה ראש המועצה הראשון שלה. בנוסף היה מיוזמי הקמת מכון צומת.

עוד באותו נושא:

ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן ספד ליקיר גוש עציון משה (מושקו) מושקוביץ שהלך לעולמו. "קמנו לבוקר עצוב. גוש עציון מבכה את אחד ממייסדיו הבולטים, משה מושקוביץ - מושקו. אשר פעל עשרות שנים ללא הפסקה בשדה ההתיישבות והחינוך, הקים והפעיל מוסדות וישובים".

"עד לפני מספר ימים עוד המשיך ללוות הקמת שכונות חדשות בלב גוש עציון על שטח משואות יצחק הישנה וחטמ"ר עציון", אמר, "המשיך לעמוד בפועל בראשות הנהלת ישיבת הר עציון. קשה לתאר את המרץ הבלתי פוסק, הכניסה לפרטים הקטנים ואת מידת ההשתדלות המדהימה לכל דבר אשר חלם ויזם. איש גדול בלכתו מאיתנו ציווה להמשיך את ההגשמה הגדולה של ישובו ופיתוחו של גוש עציון".

"לפני מספר חודשים הגשנו את מועמדותו של מושקו לקבלת פרס ישראל על שמונה עשורים של עשייתו הברוכה. לצערנו לא הספקנו. תודה מושקו על מה שנתת, אנחנו נשמר ונלמד את מורשתך למען הדורות הבאים. יהי זכרך ברוך", כך נאמן.

ראש המועצה המקומית קרית ארבע חברון, אליהו ליבמן, ספד: "הצטערתי לשמוע על פטירתו של בונה ההתיישבות וידיד קרית ארבע חברון משה (מושקו) מושקוביץ. משה היה מחלוצי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. הוא יזם את הקמתה של ישיבת אור עציון ושהצמיחה מתוכה תלמידי חכמים רבים, שכונות שלמות ויישובים גדולים ביהודה ושומרון קמו בזכותו. קרית ארבע חברון מרכינה הבוקר ראש ודואבת יחד עם משפחתו של משה את לכתו".

בישיבת ההסדר הר עציון ביכו את לכתו של "בונה הישיבה ומיסדה, משה (מושקו) מושקוביץ ז"ל, איש חזון ורב הפעלים. מי ייתן לנו תמורתו".

בתנועת הקיבוץ הדתי מביעה קיבלו בצער את הבשורה בדבר פטירתו של מושקוביץ, חבר משואות יצחק. "מושקו הפך חבר גרעין משואות עוד בצ'כוסלובקיה, היה ממקימי משואות יצחק בשנת 1945 ומעמודי התווך לאחר נפילתו. בהמשך פעל לחזור אל הגוש וליישב אותו מחדש", סיפר אמיתי פורת מזכ"ל הקיבוץ הדתי.

"לאורך הדרך כולה ידע מושקו באמצעות המעשים להתוות דרך, הוא היה משליחי התנועה למחנות המעצר בקפריסין, שליחות שעיצבה את חייו ע"פ עדותו שלו, ולאחר שנים הוביל את השיבה לגוש עציון ופיתוחו - הקמת אלון שבות ואפרת ואת ישיבת אור עציון", אמר.

לדבריו, "מושקו הוביל תפיסת התיישבות ייחודית בשעתה- שילוב בין התיישבות לחינוך- ע"י הקמת "מרכזיים חינוכיים- תרבותיים, ובתוך המרחב הכפרי שילוב בין התיישבות החקלאית לבין היישובים הקהילתיים".

יו"ר הבית היהודי, חגית משה ספדה: "ברוך דיין האמת. קיבלתי בצער את דבר פטירתו של איש הרוח והמעש 'מושקו' משה מושקוביץ ז"ל. מבניה ובוניה של התנועה הציונית דתית. איש תורה ועבודה, מי שהיה הכח המניע למפעלים ציוניים רבים וגדולים. בהם ההתיישבות בגוש עציון, ישיבת הר עציון, ישיבת אור עציון במרכז שפירא, היכל שלמה, מכון צומת ועוד רבים אחרים. מפעליו הרבים המתנוססים בגאון, יהיו זיכרון ועדות עדי עד, לאיש הגדול שחי בקרבנו".

מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא והמנכ"ל אלחנן גלט ספדו: "משה מושקוביץ היה איש דבקות, הגשמה ועשייה רב פעלים למען עם ישראל כולו. הוא היה בידידות קרובה עם יו"ר הרשת הרב חיים דרוקמן שליט"א, היה שותף מלא ומשמעותי להקמת הישיבה התיכונית בני עקיבא אור עציון ולאחר מכן למוסדות נוספים סמוכים לישיבה".

"מושקו מושקוביץ ז"ל תרם רבות להתיישבות הן כמקים גוש עציון בדור תש"ח, לאחר מכן בגוש שפיר וכמובן בחזרה לגוש עציון לאחר ששת הימים. תהיה נחמת משפחתו במפעליו הרבים הנמצאים ברחבי ארצנו. רגלו אחת במפת ההתיישבות והשנייה במפת החינוך- וכך מטפסים במעלה ההר", כך גלט.

ממכון צמת נמסר: "מכון צמת כואב את לכתו של משה (מושקו) מושקוביץ, מיוזמי הקמתו של המכון".

יו"ר העמותה, זבולון אורלב: "פטירתו של מנהיגנו מייסד והיו״ר של צומת עשרות שנים משה מושקו משקוביץ ע״ה השרה עלינו אבל כבד מאד. למושקו זכויות מרובות כרימון בבניין התורה, הארץ והעם ואין מי שידמה לו במפעלותיו המפוארים את מפת המדינה. מושקו היה ממנהיגיה הדגולים של הציונות הדתית וממניחי היסודות לדרך תורה ועבודה, תורה ומדע, תורה והתיישבות, תורה וחינוך. עליו נאמר היושר ובאמת צרופה 'חבל על דאבדין ודלא משתכחין'"..

הרב מנחם פרל, ראש מכון צמת: "אבל כבד נפל הבוקר בדבר לכתו של משה מושקו מושקוביץ. עד יומו האחרון פעל מושקו בעשרות רבות של מפעלים, וביניהם מכון צמת אותו הקים. מושקו דאג לפיתוחו של מכון צמת כחלק מהרצון ליצור מענה טכנולוגי לסוגיות הלכתיות שונות, שישמש ויסייע לציבור הרחב".

מעמותת תימורה, אותה הוא ייסד, נמסר: "הוועד המנהל, ההנהלה והתלמידים אבלים על לכתו של מושקוביץ ומשתתפים בצער המשפחה. מושקו היה מעמודי התווך ומובילי העשייה בציונות הדתית ובכלל זה ממייסדי 'עמותת תימורה', המפעילה מסגרות חינוך לנערים ונערות מהמגזר הדתי-ציוני, שלא מצאו עצמם במסגרות הישיבה התיכונים והתיכונים הדתיים".

"לפני 20 שנה, מושקו לקח עליו את האתגר והשליחות בעת שלא רבים הסכימו לעשות זאת, בשל מורכבות אוכלוסיית היעד והקהילה בה הם חיים. מושקו היה זה ש'העז' לשים על השולחן את העובדה שגם בציונות הדתית יש תופעה של נוער בסיכון ובמקום לטמון את הראש בחול חשוב לטפל בה", אמרו. "מושקו היה זה שהקים את 'יפתח' – מסגרת פנימייתית לנערים ביישוב אבנת בים המלח, שהיוותה את תחילת הדרך של עמותת תימורה".

"בזכות דרכו ותמיכתו העמותה מונה כיום ארבעה בתי ספר תיכוניים לאורך בקעת הירדן, ים- המלח ובית"ר עילית- שלושה בתי ספר לנערים ומסגרת אחת ייעודית לנערות. הנערים והנערות בבתי הספר גדלו בבתים דתיים אולם מסיבות שונות נשרו ממסגרות החינוך הנורמטיביות. בהיעדר כל מסגרת תומכת, חלק גדול מן הנערים והנערות מוצאים עצמם חשופים למצבי סיכון. מסגרות העמותה פועלות על פי מודל החינוך הדינאמי, מודל שהתגבש במשך יותר מעשור ומבוסס על 'עבודה בתוך קשר', מסייע לנער/ה לצמוח דרך ניהול מערכות יחסים יום יומיות במסגרת טיפולית תומכת ומרחב דיאלוגי בעל יכולות הכלה המייצר חוויה מתקנת שמעצימה את תחושת המסוגלות של הנער/ה להצליח בעולם שבחוץ", אמרו.

"מושקו היה שותף לדרך של עמותת תימורה ולאפיון החינוכי הייחודי שלה, ובכך הציל ומציל מאות נפשות של נערים ונערות שבזכות פועלו מצאו חזרה את הדרך להשתלב בקהילה ובחברה. זיכרונות רבים וטובים יש לכל אחד מאיתנו שזכה להכיר אותו במסגרת פעילות העמותה. בלב כואב על לכתו, אך מלא שימחה והוכרת הטוב על כל מה שהצליח להעניק אנו מבטיחים לשמר את חזונו. יהי זכרו ברוך", כך מעמותת תימורה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו