דרמה ברגע האחרון: מפלגת הבית היהודי מצטרפת ל"ימינה"

מפלגת הבית היהודי לא תרוץ לכנסת ה-24 ותתמוך במועמדות של נפתלי בנט לראשות הממשלה. חגית משה תמונה לשרה. סמוטריץ' ירוץ עם בן גביר.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב בשבט תשפ"א

דרמה ברגע האחרון: מפלגת הבית היהודי מצטרפת ל"ימינה"-ערוץ 7
נפתלי בנט וחגית משה
אורי כהן ונעם ניסימי

יו״ר מפלגת הבית היהודי, חגית משה, ויו"ר מפלגת ימינה, נפתלי בנט, החליטו להגיע להסכם שימנע את מחיקת תנועת המפד''ל-הבית היהודי מהמפה הפוליטית, לאחר שהתפוצצו המגעים מול רשימת הציונות הדתית ועוצמה יהודית.

בנט נעתר לבקשתה, והשניים סיכמו כי מפלגת הבית היהודי לא תרוץ באופן עצמאי בבחירות לכנסת ה-24, אלא תביע תמיכה מלאה ברשימה ימינה בראשות נפתלי בנט.

מפלגת ימינה, בכניסתה לממשלה או בהרכיבה את הממשלה הבאה, תדאג למינויה של חגית משה לשרה בממשלה אשר תהיה אמונה על תחומי הציונות הדתית ובכללים נושאי החמ"ד, הגרעיניים התורניים, השירות הלאומי, ישיבות ההסדר והמכינות הקדם צבאיות, והחטיבה להתיישבות.

בנוסף, מפלגת ימינה תהיה רשאית להשתמש בהשאלה באות ב׳ לקראת הבחירות לכנסת ה-24.

יו"ר סיעת ימינה, ח"כ איילת שקד, אמרה לגלי צה''ל: "בעיניי זה אירוע מאוד משמח, זה מהלך פוליטי חשוב מאוד של בנט והוא מקבל חיזוק משמעותי להחלפת נתניהו. זו תוספת כוח משמעותית, במיוחד מבחינת השטח ואני שמחה על כך".

''למרות המאמצים הגדולים של ראש הממשלה ושל גורמים אחרים לחבר את הבית היהודי לבן גביר ולסמוטריץ' אני שמחה שהם הולכים איתנו. זו שותפות טבעית״, הוסיפה.

הסכם הבית היהודי וימינה
צילום: דוברות

יו"ר הבית היהודי אמרה למקורביה כי לפי שעה אין בכוונתה לעזוב את תפקידה סגנית ראש העיר ירושלים. ''אני לא חושבת כרגע לעזוב את עיריית ירושלים. הבטחת התפקיד הרביעי לבית היהודי נועד כדי לשמר את הבית היהודי בפוליטיקה. נבחר את השר המתאים ביותר שישמור על ערכי הציונות הדתית'', אמרה.

מוקדם יותר הערב שוחחה חגית משה עם הנציגים המוניציפאליים של המפלגה, וסיפרה להם על המאמצים לגבש רשימה ציונית-דתית אחת.

בשיחה שנערכה ב"זום" סיפרה משה כי יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' איים לחבל בסיקור התקשורתי של משה. "בצלאל אמר לי 'מה את חושבת שאת עושה? אני חזק פי אלף ממך, אני אמחק אותך בתקשורת כמו שמחקתי את הרב רפי פרץ'".

משה טענה כי סמוטריץ' לא מתעניין במפלגת הבית היהודי ורוצה למחוק אותה, ''הוא רק רוצה להשתמש בנו כפלטפורמה למפלגת הציונות הדתית בראשותו".

"התקשרתי הבוקר לרב רפי פרץ וביקשתי ממנו סליחה כי גם אני שפטתי אותו לחומרה כל השנתיים האלה ורק עכשיו אני מבינה מה הוא עבר", סיפרה משה. ''ריצה עצמאית זו התאבדות אבל האחראיות היא לא רק על הבית היהודי''.

ראש מוסדות ''בני דוד'' הרב אלי סדן שהיה מעורב במו"מ בשבועיים האחרונים, סיפר לראשי הסניפים: ''הצענו ריצה משותפת עכשיו של שתי המפלגות וש'המרכז יצביע על מיזוג שתי המפלגות באופן כזה שהיו"ר צריך להתחיל את המיזוג באין צורך בהחלטה נוספת'. על זה חתמנו.

"אנחנו הסכמנו למיזוג, זה הופיע בהסכם שהכנו, הטענה של סמוטריץ' כאילו לא הסכמנו היא פשוט שקר", סיפר הרב סדן.

 

אל הרשימה של סמוטריץ' ובן גביר הצטרפה מוקדם יותר יו"ר עמותת בת עמי בארבע השנים האחרונות, עו"ד מיכל וולדיגר.

מיכל, 52, נשואה לאורי ואם לחמישה. ילידת בני ברק ובשלושים השנה האחרונות מתגוררת בגבעת שמואל, בוגרת אולפנת "בני עקיבא" תל אביב ובעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר אילן.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', מסר: "ברוכה הבאה מיכל. הציונות הדתית במיטבה. מיכל מביאה איתה עשייה נרחבת בשירות הלאומי, בעשייה מוניציפלית וחברתית בתחומי רווחה ובבריאות הנפש ואנחנו שמחים על הצטרפותך לנבחרת. יחד נעשה דברים גדולים עבור הציונות הדתית, עבור הימין ועבור עם ישראל כולו".

מיכל וולדיגר אמרה, "אני שמחה להצטרף למפלגת הציונות הדתית, אני מאמינה בציונות הדתית ומודה ליו"ר המפלגה, בצלאל סמוטריץ' על האמון וההצעה להצטרף לבית הפוליטי של הציונות הדתית. כמי שצמחה ועברה את מסלול הציונות הדתית מגיל קטן ועד היום, אני סבורה שיש חשיבות רבה למפלגה ציונית דתית אחת שתהווה בית לכלל המגזר הדתי הלאומי ולכל מי שמזדהה עם השקפת עולמו. בכוונתי לעסוק בעיקר בתחום הרווחה, תחום בו אני עוסקת למעלה מעשור, לצד הגדלת הכח הפוליטי והחיבור לשטח של מפלגת הציונות הדתית."