השר אלי כהן
השר אלי כהן דוד ווייל

שר המודיעין אלי כהן מהליכוד שוחח היום (שלישי) עם בן כספית וינון מגל והביע אופטימיות לקראת ההקלות בפתיחת המסחר.

השר כהן התייחס לפתיחת המשק בשבוע הבא, ועדכן כי כ-4 מיליון אזרחים התחסנו במנה הראשונה של החיסון, וכ-700 אלף החלימו מהמחלה. למרות זאת, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בריאיון ל'חדשות 12' כי 95 אחוז מגילאי ה-50 ומעלה צריכים להתחסן על מנת שישראל תוכל להמשיך ביציאה מן הסגר. מדובר בכ-750 אלף איש, ושר המודיעין סבור שהיעד בר השגה.

כהן הסביר: "אחת הסוגיות זה הנושא של הגנת הפרטיות, אנחנו בודקים איך אפשר להעביר את הנתונים בגין אלה שלא התחסנו לרשויות המקומיות, על מנת לרתום אותן שיפעלו באופן ממוקד אל מול אותם אנשים. יש דבר אחד שאנחנו רואים בצורה ברורה, החיסונים עובדים.

''כשמתסכלים על הנדבקים והחולים קשה החדשים רואים שהם באים בקרב אלה שלא התחסנו. עיקר התמותה מגיע בקרב אלה שמעל גיל 50, לכן הדבר הזה חשוב".

בהמשך, מתח ביקורת על יו"ר מפלגת ישראל ביתנו וח"כ אלי אבידר: "הבנתי שהם לא בקטע של רבנים אבל נראה לי שאביגדור הפך להיות חסיד של הרב אשרוב. הייתי מצפה לשמוע מהם בצורה ברורה 'לצאת להתחסן'. החיסונים זה לא עניין פוליטי. זה לא ימין וזה לא שמאל, זה שומר על הבריאות שלנו", והוסיף: "מיום ראשון יהיו תמריצים לטובת אלה שהולכים להתחסן -חדרי כושר, קניונים אירועי תרבות וכדומה. אנחנו בוחנים גם תמריצים שליליים לאלה שלא יתחסנו".

כמו כן, התייחס לדברים שאמר אמש ראש הממשלה, ולטענתו כי ישראל המדינה הראשונה שתצא מהסגר ותפתח את המסחר. השר כהן הבהיר: "אני מחדד ומוסיף 'המערבית'. אנחנו המדינה המערבית הראשונה שיוצאת". הוא השווה את מצבה של ישראל למדינות העולם, ואמר: "בבריטניה שיעור התמותה למיליון פי 3. דירוג האשראי של ישראל הוא הדירוג הגבוה ביותר שהיה למדינת ישראל מאז קום המדינה, הפגיעה הכלכלית נמוכה ביותר, בשיעור התמותה ביחס למדינות אירופה וארה"ב אנחנו במקום טוב ויש לנו את מבצע החיסונים".

תגובת ישראל ביתנו: "בניסיון להתנער מאחריות על מותם של למעלה מ-5000 אזרחים והכלכלה הקורסת, מכונת התעמולה של הליכוד עוסקת בתעמולה במטרה להדביק לישראל ביתנו שקרים וכזבים. עמדת המפלגה היא ללכת ולהתחסן, ח"כ ליברמן ורעייתו היו בין הראשונים לקבל את שתי מנות החיסון. אך כפי שהבהירו היועץ המשפטי לממשלה וההסתדרות הרפואית, לא ניתן לבצע חיסונים בכפייה, על כל אדם, בהתייעצות עם רופאיו לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורו. מה שחשוב כרגע זה להחזיר את נושא החיסונים למגרש הרפואי ולא לגרור אותו למגרש הפוליטי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו