"אין זרמים ביהדות": עימות ראשון בכנסת בין אבי מעוז לגלעד קריב

ח"כ אבי מעוז במליאת הכנסת: "יש יהדות אחת על פי התורה. זה לא זרם ולא יהדות". ח"כ גלעד קריב: "אתם מיעוט קטן, זאת לא מדינת הלכה".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ה בניסן תשפ"א

עימות ראשון בכנסת ה-24 נרשם הבוקר (רביעי) בין הרב הרפורמי ח''כ גלעד קריב ממפלגת העבודה לח"כ אבי מעוז ממפלגת נעם.

מעוז אמר במליאת הכנסת: "יהודי הוא מי שהסמכות העליונה ההלכתית בעם היהודי, שזאת הרבנות הראשית מזה דורי דורות, קובעת שהוא יהודי. בהתייחסות שלנו ליהודי התפוצות אנחנו כמובן עם אחד כל היהודים ואנחנו קוראים לכולם לעלות לארץ ישראל.

''יש הבדל בין יהודי פרטי לבין תנועות או כמו שאתם נוהגים לומר זרמים, אין זרמים ביהדות, יש יהדות אחת. תעשו הבחנה ברורה בין התייחסות לתנועות, לאידאות, לדעות, לבין התייחסות לכל יהודי. כל יהודי הוא אח, כל יהודי הוא בשר מבשרנו. אבל בדעות אנחנו נילחם על הדעות, נילחם על האמת הזאת, ואנחנו פה בדיוק בשביל העניין הזה".

קריב הגיב לדבריו: "אתם מיעוט קטן, "זאת מדינה יהודית ודמוקרטית, לא מדינת הלכה". קודם לכן טען קריב כי "כל עוד מדינת ישראל אינה מוכנה להכיר באופן מכובד ושוויוני בכל זרמי העם היהודי, בכל קהילות העם היהודי, ההשקעה החשובה של ממשלת ישראל בקשר עם התפוצות לא תועיל.

''מכיוון שהאנשים אינם מוכנים שביד אחת ישקיעו בהם וביד השנייה יסטרו על פניהם ויאמרו להם אתם יהודים סוג ב' וסוג ג' ומדינת היהודים מוכנה לקבל אתכם כתיירים מזדמנים אבל לא לתת לכם לחוש כאן כי זו גם המדינה ששייכת לכם", כך קריב.

קריב ומעוז אמרו את הדברים בדיון עם שרת התפוצות עומר ינקלביץ' שסיפרה על פעילות משרדה בקרב יהודי התפוצות.

הרב הרפורמי גלעד קריב שהושבע אתמול (שלישי) כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, ניצל את השעות שלפני האירוע כדי להתפלל בכותל. קריב התפלל ב"עזרת ישראל" בכותל המערבי יחד עם נשות הכותל שאיחלו לו הצלחה בתפקידו.

כשהגיע למשכן הכנסת אמר קריב לערוץ 7: ''החל מהשבוע הבא אקיים שיעור שבועי בפרשת השבוע בכנסת''. באשר לתפילות במניין רפורמי אמר קריב: ''אם יהיו מספיק אנשים ונשים שירצו להתפלל אני לא שולל זאת, אבל לא בצורה של מחאה''.

ח״כ ישראל אייכלר מיהדות התורה אמר לאתר כיכר השבת כי הוא מתכוון להתעלם מנוכחותו של קריב במשכן הכנסת: ״לא יודע מי זה. לא אגיד לו שלום, חס וחלילה. אין שלום לרשעים. הרפורמים הם כמו הנוצרים״, טען אייכלר.

קריב טען כי מדובר בחילול השם והשיב לאייכלר: "עזרו לנו ילדים להחליט מי זוכה בתחרות חילול שם שמים ברבים; ח"כ אייכלר שמתמחה בהפצת שנאה או רבני החצר אותה הוא מייצג שבעיצומה של מגפת הקורונה התעקשו להמשיך ולקיים אירועי ענק והפילו חללים?! אגב - הוא כנראה שוכח שלפני לא מעט שנים הוא לחץ ידי בחום רב בסוף ויכוח בתכנית 'פופוליטיקה'".

ח"כ קריב סיפר כי הוא מבחינתו לא מחרים אף אחד מחברי הכנסת, ואף גילה שאת מתווה הכותל הוא גיבש יחד עם גפני, ליצמן ודרעי.