בעקבות רצח שרה חלימי – שינויים בחוק הצרפתי?

החלטת בית המשפט העליון לא להעמיד לדין את רוצחה של שרה חלימי "כי השתמש בסמים" הביאה לביקורת של הנשיא מקרון על מערכת המשפט בצרפת.

ניסן צור - ערוץ 7 , ח' באייר תשפ"א

בעקבות רצח שרה חלימי – שינויים בחוק הצרפתי?-ערוץ 7
שרה לוסי חלימי
צילום: באדיבות המשפחה

ביקורת נדירה של נשיא צרפת על מערכת המשפט המקומית בעקבות ההחלטה שלא להעמיד לדין את רוצחה של שרה חלימי היהודייה על רקע אנטישמי.

בית המשפט העליון בצרפת קבע בשבוע שעבר כי קובילי טראורה, 27, שרצח את חלימי בשנת 2017 "אינו כשיר לעמוד לדין מאחר והיה תחת הזיות שנגרמו משימוש בסמים".

טראורה נחשב כמכור לסמים עוד לפני הרצח, ומאז נמצא בטיפול פסיכיאטרי, מה ששיכנע את השופטים בבית המשפט העליון בפריז כי אינו כשיר לעמוד לדין.

הפסיקה הביאה לביקורת מצד נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שאמר גם כי הוא מצפה ששר המשפטים, אריק דופונד-מורטי, יגיש הצעה לשינוי החוק כך ששימוש בסמים לא יאפשר התחמקות מהעמדה לדין.

"זה לא מתפקידי להתייחס להחלטת בית משפט, אך ברצוני להביע למשפחה, קרובי המשפחה של הקורבן, ולכל האזרחים היהודיים שחיכו למשפט הזה, את תמיכתי החמה ואת נחישות הרפובליקה הגן עליהם. לדעתי החלטה לקחת סמים ואז "להשתגע" לא אמורה להסיר את האחריות הפלילית שלך. הייתי רוצה ששר המשפטים יציג שינוי בחוק בהקדם האפשרי", אמר מקרון בראיון לעיתון "לה פיגארו".

חבר הפרלמנט מאיר חביב אמר כי דבריו של הנשיא עמנואל מקרון "חשובים, אבל מגיעים מאוחר מדי. מדובר בהחלטה לא מוסרית ובפסיקה מסוכנת שתשאיר כתם על מערכת המשפט הצרפתית. החוק ככל הנראה ישונה, אך זה לא יהיה רטרואקטיבי והרוצח של שרה חלימי יהיה במוקדם ובמאוחר חופשי".

עוד הוסיף חביב: "רק מפני שהרוצח האנטישמי והברברי לקח לפני הרצח נשיפה של קנאביס, קבעו כי הוא אינו אחראי למעשיו ובכך נתנו בעקיפין רישיון להרוג. החלטת בית המשפט מקוממת מכיוון שבמקום להחמיר בעונשו של הרוצח בשל העובדה כי עישן סמים לפני הרצח, התבססו על העובדה הזאת כדי לתת לו לחמוק מהעונש".

הפסיקה שלא להעמיד לדין את טראורה עוררה זעם גם בקרב הקהילה היהודית בצרפת, שהעבירה ביקורת על ההחלטה.

כזכור, בתאריך 4 באפריל 2017 חדר טראורה לדירתה של חלימי בת ה-65, אם לשלושה ילדים, הכה אותה באכזריות ולאחר מכן השליך אותה מחלון דירתה בקומה השלישית. טראורה טען לאי שפיות בעקבות שימוש בסמים, והועבר לטיפול בבית חולים פסיכיאטרי.

כבר בשנת 2019 קבע בית משפט בצרפת כי אינו כשיר לעמוד לדין מאחר והשימוש בסמים "פגע בתודעתו ובהבחנתו".