הרב רצון ערוסי, רבה של קרית אונו, מספר בראיון לערוץ 7 על עבודות הגמר של מיזם 'בית הליכות עם ישראל' וקריאתו לציבור להצטרף ולהיות מגומריה של מצווה.

"יכולתי לעשות לי דרך קלה להטביע חותמי בעולמה של תורה בהקמת ישיבה, אבל הבעיה הקשה שלי היא הדאגה לכלל עם ישראל. ללמוד תורה ולהעמיד צבא של תורה זה דבר חשוב מאוד, אבל איך אנחנו מגיעים לכלל עם ישראל? זו הבעיה שמטרידה אותי. לכן הקמתי את המרכז האדיר הזה שבו מלונית, אודיטוריום, בית כנסת ועוד ובאמצעות המרכז העולמי הזה אני רוצה להגיע אל העם" אומר הרב ערוסי ומרחיב:

"המשמעות היא להביא את העם לכאן ולתת לו מורשת ישראל על בסיס בית התנ"ך של תל אביב שיעבור לכאן, החברה לחקר המקרה תפעל איתנו יחד, וכאן ניתן להם תכנים נפלאים במוזיאון אור קולי על מנת שהתנ"ך, שהוא תעודת הלידה והזהות שלך עמנו, יהיה שווה לכל נפש. יבואו לכאן תלמידי יסודי, תיכון וסטודנטים כדי להתחבר לשורשים. זה שומר על הזהות של עמנו", משוכנע הרב.

לתרומה לבניין בית הליכות עם ישראל לחצו כאן

במרכז החדש תשולב טכנולוגיה חדשנית להעברת המסרים שאותם מבקש להעביר הרב ערוסי לעם כולו סביב הקשר בין התנ"ך לעם ישראל של ימינו אלה, "כבר יש פוסט יהדות ופוסט תנ"ך ולא רק פוסט ציונות. לכן אנחנו רוצים שהתנ"ך יגיע לליבו של כל יהודי בכלים מודרניים מאוד מאוד", הוא מדגיש.

במרכז יתקיימו כנסי מורשת להיכרות עם קהילות ישראל בתימן, צפון אפריקה, אשכנז ועוד, לצד פעילות אינטנסיבית שתימשך לאורך כל השנה. הרב ערוסי משוכנע שהפריטה על נימי הרגש היהודי והמסורתי של כל יהודי תחזק ותחדש בו גם את הקשר לזהות היהודית.

בניית מבנה המרכז נמשכת מזה כעשרים שנה במהלכן היו מי שניסו לבלום את המהלך מטעמים פוליטיים אנטי דתיים. הרב ערוסי משוכנע ש"כוח העשייה הוא הרבה יותר מכוח ההצהרות. אנחנו בשיח ציבורי מתלהם וכל מילה יכולה להדליק שיח ציבורי שלילי, אבל אנשים יחזו בתנ"ך ובמורשת כפי שנציג אותם, או בבתי הדין לממונות כשיראו את היעילות של הדיונים".

הרב ערוסי מבהיר כי הקמת המבנה נמצאת לקראת סופה בעקבות שורת הלוואות שנלקחו לקידום המיזם, וכעת הוא פונה לציבור להיות מגומריה של המצווה, שכן השאיפה היא להשלים את המיזם עד ראש השנה הקרוב. "מי שישקיע עושה זאת בדבר המהווה ערובה לשמירת הזהות של עמנו ומדינתנו. אני לא מבקש סכום שאתחיל לבנות בו, אלא לגימור וגם להקמת קרן למשפט התורה, קרן למורשת ישראל ולהכרת התנ"ך והם שייצרו כאן מרכז חי ותוסס שיטביע את חותמו על כלל ישראל".

בהמשך הדברים מספר הרב ערוסי מדוע בחר להתמקד בפועלו במשפט העברי. היה זה לפני כשלושים שנה, כאשר ראה את הנתק הערכי המתרחב בין השופטים בישראל לבין היהדות. נתק זה קבע סולם ערכים חדש שהיה כבר אז חשש שישחק את זהותה היהודית של המדינה, מספר הרב על חששותיו אז וקובע: "צדקתי, כי היום, אחרי שלושים שנה אנחנו רואים כיצד בית משפט לוקח לעצמו סמכות של בית דין לחוקה, ועל פי ערכים אנושיים המותאמים להשקפתו של כל שופט נקבעים ערכים מנותקים מערכי היהדות. זו סכנה גדולה מאוד". לנוכח תובנות אלה פנה לרבנים הראשיים, רהב שפירא, הרב מרדכי אליהו והרב עובדיה יוסף והבהיר את חשיבות הקמת בתי המשפט לממונות ובהמשך את הקמתם של הכנסים העולמיים הגדולים, וכעת בתי דין אלה פזורים בכל הארץ.

"אין לנו תקציבים. היחידה שהתגייסה למענינו הייתה השרה לשעבר איילת שקד, ויישר כוחה על כך. היא התקינה תקנה במשרד המשפטים לסייע לבתי דין לענייני ממונות, אלא שכאשר היא יצאה משם הכול נעצר. אני מקווה שזה יחזור", אומר הרב ערוסי המשוכנע שברבות השנים הכנסים קידמו את הדברים בצורה מסודרת וכעת הוא מקים במרכז החדש שלושה אולמות לדיוני בית הדין.

"יש לנו היום 400 דיינים בעלי כושר דיינות. הם לא ייכנסו למערכת שהיא קטנה בעוד מספרם גובר ועולה. צריך לייצר קרן למען משפט התורה ודרכה נפרנס את הדיינים האלה. כשניקח את אותם דיינים ונקיים הרכבים פעילים בדיני ממונות כשהם יתמחו בתחומים שונים תיווצר אלטרנטיבה של משפט יהודי מתחרה התחרות חיובית לבית המשפט. האלטרנטיבה הזו שורשית וערכית. חייבים להחזיר את בסיס משפט התורה למרכז החיים שלנו".

בואו להיות שותפים יחד עם אלפים נוספים בהשלמת "בית הליכות עם ישראל" בתוכו יוקמו מרכז המשפט העברי ובית התנ"ך.

הבניין נמצא בשלבי בנייה אחרונים, וזוהי הזדמנות האחרונה בה ניתן לקחת חלק בבנייתו של מרכז עולמי עבור חיזוק ערכי המשפט העברי והתנ"ך