הרד דוד לאו
הרד דוד לאו צילום: מכון פוע"ה

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, הציע היום (ראשון) שני רעיונות מעשיים שאפשר יהיה לעשות על מנת שאסון במירון לא יקרה שוב.

הרב לאו הציע תחילה לפרוס את הילולת רבי שמעון בר יוחאי במירון על פני שבוע שלם, ובנוסף, לבחון לעומק מה תהיה דרך ניהול ההר הנכונה ובמקרה הצורך - להפקיע מידי ההקדשות המחזיקים בהר את אחריותם.

בראיון למנדי גרוזמן ודוב אייכלר ב'כאן מורשת' אמר הרב לאו: "יכול להיות שצריך לחלק את האירוע לשבוע שלם. אנחנו יודעים בספרים שנשמה מגיעה למקום ונשאר רישומה ליומיים-שלושה. אנחנו יודעים שלא רק ביום הפטירה אפשר להגיע, לא רק ביום ההילולה".

"אז ריקודים אי אפשר יהיה לפני יום ההילולה, אבל ניתן יהיה הדלקות לעשות וניתן יהיה לקיים מעמדי תפילה", אמר, "פשוט לוודא שהמקום כולו יהיה מקום מרווח יותר".

לדבריו, "כשמגיעים למקומות שכאלו, אם מתפצלים על פני שבוע, אז נכון, יהיה קשה לאנשים לוותר על יום ל"ג בעומר, אבל כאשר המחשבה והרצון הם לעשות זאת כדי להועיל ולהציל ולשמר חיי אדם - אני רוצה להאמין ולקוות שאנשים יקחו את האחריות הזאת".

בנוסף, כאמור, הרב לאו העלה את האפשרות להפקיע מידי ההקדשות את אחריותם. "המושג של הקדשות זה מושג שבסופו של דבר בתי הדין צריכים להיות אחראים עליהם. כלומר, בהקדש צריך לפנות לבית דין ולקבל ממנו הסכמה, ואם רואה בית הדין שההקדש לא מתנהל כהלכתו וההקדש לא שומר על הדבר כפי שצריך להיות - אז בית הדין זכותו המלאה וחובתו המלאה לעשות את הכל כדי שזה יהיה לתועלת".

"זאת אומרת", הוסיף. "בסופו של דבר, אם כל הגופים הללו לא מצליחים למצוא את הדרך הנכונה ו-45 קורבנות מלווים אותנו היות שלא מצאו, אז ננסה לראות ונעשה מאמץ שכאשר יסיימו את תחקור האירוע יקבעו כתובת אחת ברורה. נדמה לי שגם המקום שאולי אני יכול לדמות מעט לקבר רבי שמעון בר יוחאי זה אתר הכותל המערבי, המקום הקדוש שלנו. אני חושב שלמקום הזה יש כתובת ברורה, יש ניהול מסודר, וגם לשם מגיעים רבים מאוד. השטח קטן יותר מכל ההר הגדול ובכל זאת אתה רואה את הסדר שנשמר שם".

"אם ההקדשות לא מצליחים לשמור על זה, אז צריכים יהיו לקחת ולהעביר את האחריות שידע כן לעשות את זה. מוקדם מידי להגיד מי, בעקרון המדינה צריכה לקחת את האחריות", כך הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו.

עוד באותו נושא:

לסיוע ועזרה למשפחות האסון לוועד הרבנים לחצו כאן

לסיוע ועזרה למשפחות האסון לקופת העיר לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו