אסון במירון
אסון במירון צילום: David Cohen/Flash90

בעוד ישראל מתייחדת ביום האבל הלאומי עם 45 הקורבנות, האסון במירון הוציא מחלק מהפולנים את השד האנטישמי והגזעני המכוער החבוי בהם.

אתר החדשות Interia.pl, הנחשב לאחד מאתרי החדשות הגדולים והפופולריים בפולין, פירסם כתבה על האסון במירון ועל יום האבל הלאומי שהוכרז בישראל בעקבותיו.

למרות שעורכי האתר פירסמו הודעה בתחתית הכתבה המבקשת מהגולשים להימנע מתגובות שנאה, הכתבה הוצפה במאות תגובות שחלקן הגדול הביעו שמחה על האסון ושנאה יוקדת כלפי היהודים, לרבות האשמות אפילו כלפי הממשלה הפולנית הנוכחית כי היא "נשלטת על ידי היהודים" לדעת חלק מהגולשים.

אחד הגולשים, שהזדהו בשם Izraelita, כתב כי "השאלה האם מתו שם נשים? לא. האם מתו שם ילדים? לא. אז מי מת שם? בטלנים ששודדים אחרים בכל רחבי העולם". מתחת לתגובה הזו הופיעה תגובה של גולש שהמשיך באותן האשמות אנטישמיות כלפי היהודים, וכתב כי "ישראל והיהודים הם הבנדיטים של העולם. די למלחמות ולרדיפה".

המילה "בנדיט" בפולנית מתייחסת במקרים רבים לפושעים ושודדים. גם מתחת לתגובה הזו המשיך הארס האנטישמי לזלוג מהגולשים הפולנים, כאשר מגיב בשם Jacek הוסיף כי "פחות מאלו (היהודים) זה פחות מלחמות ופחות ניצול של אנשים אחרים".

התגובות המזעזעות של הגולשים הפולנים המשיכו כמעט ללא הפסקה, כאשר מעטים מאוד נמנעו מלהביע את שמחתם אעל האסון. "סוף סוף משהו רע קורה בישראל. סוף סוף אלוהים עושה משהו לאומה השטנית הזו, של גנבים, פושעים ורמאים, ואלוהים הפסיק לעזור להם!!!" כתב אחד הגולשים, בעוד זה מתחתיו הוסיף על היהודים כי הם "אומה של מגיפה עולמית".

תגובות נוספות לדוגמא כללו את המשפט "פחות יהודים, טוב יותר לעולם" בעוד מגיב נוסף ייחל ל"חדשות כאלו כל יום".

גולשים נוספים האשימו כי "ישראל חוקרת כעת איזו מדינה בעולם אפשר להאשים באסון", בעוד גולשים אחרים לעגו בשאלה "איפה אפשר לדרוש פיצויים?" כרמז לפיצויים על השואה.

גולש אחר אף בחר לעקוץ כי "מוזר שאיראן לא אחראית לכך", בעוד מאות תגובות נוספות של גולשים פולנים הביעו שמחה על האסון במירון.

רחלי ברץ ריקס, ראש המחלקה למאבק באנטישמיות וחוסן קהילות בהסתדרות הציונית העולמית, מסרה "אנו בפתחו של מדרון חלקלק שהחל עוד בתקופת הקורונה בה חזינו עליה דרמטית באנטישמיות ברשתות החברתיות, וכעת כאשר מתחילים לפתוח את הסגרים האלימות תגיע לפגיעות פיזיות. אפנה לעורך אתר החדשות הפולני ואדרוש מחיקה וסינון של תגובות אנטישמיות"

עוד באותו נושא:

לסיוע ועזרה למשפחות האסון לוועד הרבנים לחצו כאן

לסיוע ועזרה למשפחות האסון לקופת העיר לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו