נאלצתי לקבור את ה'חברותא'

הרב יאיר אנקונינה, איש חברה-קדישא מספר כיצד נאלץ לקבור את החברותא שלו לספסל הלימודים הרב שמעון מטלון, מהרוגי האסון במירון.

בן שאול , כ"ב באייר תשפ"א

נאלצתי לקבור את ה'חברותא'-ערוץ 7
הרב שמעון מטלון
צילום: באדיבות המשפחה

ארבעה ימים אחרי אסון מירון והסיפורים האנושיים הקשים לא פוסקים: הרב יאיר אנקונינה, איש חברה-קדישא 'עדת המערביים' סיפר בראיון לעיתון 'המבשר' כיצד נאלץ לקבור את החברותא שלו לספסל הלימודים הרב שמעון מטלון, אחד מהרוגי מירון, בערב השבת האחרונה.

"12 שנה אני עובד בחברא קדישא 'עדת המערביים'. חצי שנה כקברן ובהמשך אף כמנהל העמותה. לאורך השנים עברו תחת ידיי אלפי נפטרים. באסון האחרון איבדתי חבר יקר, חבר לספסל הלימודים", הוא מספר.

"5 שנים אנחנו לומדים יחד מידי ערב בעיר מגורינו ביתר עילית. ערב ל"ג בעומר הוא סיפר שבכוונתו לעלות למירון להתפלל על ציונו של רשב"י. אני נשארתי בעבודתי. האסון תפס אותי באמצע הלוויה בהר המנוחות. תחילה התקשרתי לבני משפחתי כדי לוודא שכולם בסדר. ואז נזכרתי בחברותא. התקשרתי אליו שוב ושוב אך הוא לא ענה".

"המחשבה הנוראה הכתה בי כשנזכרתי כשסיפר לי שהוא נהנה להשתתף במעמד ההדלקה של 'תולדות אהרן'.

"ככל שהשעות נקפו הדאגה התעצמה. בשלב מסוים התחלנו לחפש אותו בכל בתי החולים אך ללא הצלחה. חששנו שהוא בין הנפטרים, התקשרתי לכל הגופים הרלוונטיים אך כולם סירבו לתת לי מידע בשל הרגישות".

לסיוע ועזרה למשפחות האסון לוועד הרבנים לחצו כאן

לסיוע ועזרה למשפחות האסון לקופת העיר לחצו כאן

"במהלך יום שישי פורסם דבר פטירתו באופן רשמי. נאבקתי שישחררו את הגופה מאבו כביר וכדי שהוא יובא למנוחת עולמים עוד לפני שבת. רק ברבע לשש אחר הצהריים הועברה גופתו והתחלנו בסידורי ההלוויה שהתקיימה בזריזות אך בכבוד. רבע לשבע הסתיימה ההלוויה. הגעתי לביתי בביתר 7 דקות לפני השקיעה".

בדבריו סיפר על הקשר האמיץ ביניהם. "היה לנו קשר טוב. הוא היה מעבר לחברותא. הוא נהג להקשיב לי ואני מקשיב לו. הוא חבר אמיתי לחיים".

"היה אדם מלא בתורה ויראה. אחרי פטירתו הגיעו לביתו אנשים מכל הקהילות כשכל אחד אומר שהוא שייך לקהילה שלו. כל אדם שהיה איתו בקשר – הוקסם ממנו, מנועם הליכתיו. היה אדם משכמו ומעלה, מי ייתן לנו תמורתו".