סמוטריץ' בהתייחסות ראשונה למכתב הרב טאו

יו"ר מפלגת הציונות הדתית על תמיכת הרב צבי טאו בממשלה עם רע''מ: אני לא מכיר התייעצות רצינית שלו עם אנשי המעשה הפוליטי בטרם גיבש את עמדתו. איתי בכל אופן הוא לא דיבר.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ב באייר תשפ"א

סמוטריץ' בהתייחסות ראשונה למכתב הרב טאו-ערוץ 7
הרב טאו
צילום: איתן שויבר/TPS

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' התייחס בצהריים (שלישי) למכתבו של מייסד ישיבת הר המור הרב צבי טאו ולפיו יש להקים ממשלת ימין של 59 מנדטים בעזרת מפלגת רע''מ של מנסור עבאס.

בפוסט שפרסם בפייסבוק תקף סמוטריץ' את חבר הכנסת לשעבר עמית הלוי מהליכוד, לאחר שזה האחרון הביע אכזבה מהסירוב של סמוטריץ' להסתייע במנסור עבאס כדי להקים ממשלה.

"הניסיון של הלוי וחבריו להיתלות ברב טאו זה כבר בכלל משהו מביך, שמלמד על תום עידן החשיבה הרציונלית באזור הזה של מה שפעם עוד כונה ימין", כתב סמוטריץ'. "הרב טאו הרי דוחה מכל וכול את התיאוריות בשקל שהומצאה כאן על ידי הלוי וחבריו וגוייסה להכשרת השרץ, כאילו עבאס הוא התגשמות חזון נביאי ישראל על 'וגר זאב עם כבש'".

לדברי סמוטריץ', ''הרב טאו חושב בדיוק כמוני, וגם כתב את זה מפורשות, שזה מהלך מסוכן וחמור של חילול השם. הוא לא קונה את מתק השפתיים של עבאס ומבין מצוין שמדובר במהלך שלא מתחיל בכלל''.

אז מדוע הרב טאו סובר אחרת ממנו? סמוטריץ' מספר: ''הרב טאו עושה חשבון רוחני, ואולי גם מעשי (לא ברור לי בכלל, שכן אני לפחות לא מכיר התייעצות רצינית שלו עם אנשי המעשה הפוליטי בטרם גיבש את עמדתו. איתי בכל אופן הוא לא דיבר), ובוחר בין חלופות רעות.

''אני הקטן, כמובן, לא מסכים איתו ולא מתחיל להבין את הסברא שלו, וכך גם רוב מניין ובניין רבני הציונות הדתית שאיתם אני מתייעץ (וגם אנשיו של הרב טאו שברובם לא מבינים מה השתנה תוך כמה שעות אבל מיישרים קו ומבטלים דעתם בשל אמונת חכמים ראויה להערצה, ואני בהחלט מוריד את הכובע בפניהם ומלא הערכה להם בשל כך). אבל בין זה לבין התיאוריות המופרכות של הלוי אין דבר וחצי דבר'', כתב ח"כ סמוטריץ'.

כאמור, חבר הכנסת לשעבר מטעם הליכוד עמית הלוי תקף בחריפות את יו"ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', על חוסר התמיכה בממשלת מיעוט בהימנעות של מפלגת רע''מ.

"יש לי אכזבה עמוקה מאוד מסמוטריץ', מה שהוא עושה זה הרס הייצוגיות. יש אכזבה גם אישית, נציג ציבור בדמוקרטיה צריך לעשות את הדבר הכי טוב לציבור שבחר בו, אם סמוטריץ' לא יכול לראות את החלופה הרעה שהוא גם מקדם הוא יכול לחזור לרגבים להיות נציג ציבור לא ראוי", אמר הלוי.

לדבריו, ''כל האמת שלהם היא מהר סיני, אפס הקשבה לדעות אחרות חוסר שיקול דעת, חוסר מיצוי האופציות שעל השולחן, למי שמדבר על תהליכים מדיניים, זה לא".