'שערי שמיים פתח' - מתנדבי ארגון הצלה חזרו למקום האסון

מתנדבי ארגון הצלה שהשתתפו בפעילויות החילוץ וההצלה בליל האסון במירון התאספו הערב יחד בזירת האירוע לדבר, לבכות, לשיר ולהתחזק

ערוץ 7 , כ"ב באייר תשפ"א | עודכן: 07:28

כמאתיים חובשי רפואת חירום מתנדבי ארגון הצלה מרחבי הארץ, ממרחב ירקון, וממרחבים גלבוע, כרמל וגליל, יחד עם רופא הצלה, ד"ר רועי בבילה, התאספו אמש (שלישי) בציון הרשב"י במירון, לערב תפילה, אמירת פרקי תהילים ושירי נשמה.

המתנדבים הרבים שאיבטחו במהלך הילולת הרשב"י את מאות אלפי המתפללים בציון וסביבותיו, היו מכוחות הרפואה הראשונים שהגיעו לזירת האסון, טיפלו במסירות בנפגעים הרבים והצילו חיים של עשרות פצועים כאשר הם נחשפים למראות קשים.

כהמשך ישיר למפגשים המקצועיים שהתקיימו בתחילת השבוע בסניפים ברחבי הארץ, למתנדבי הצלה שהשתתפו בטיפול נפגעי האסון, בו קיימו המתנדבים שיחות אישיות עם אנשי מקצוע לבריאות הנפש, הוחלט לקיים נסיעה מיוחדת למקום האסון.

המתנדבים התאספו בסמוך לציון הרשב"י והדליקו נרות נשמה בצורת המספר ארבעים וחמש. לאחר מכן הם התיישבו על המדרגות עליהן קיפחו את חייהם ההרוגים והחלו לשיר שירי נשמה ודבקות במשך שעה ארוכה.

ההתרגשות הייתה בשיאה ולנוכח הסמיכות לזירת האסון בה אך לפני מספר ימים הם טיפלו במסירות בנפגעים רבים תוך חשיפה למראות קשים, הדמעות החלו לזלוג.

בחלוף דקות ארוכות של שירה, עברו המתנדבים לתפילה מרגשת ואמירת פרקי תהילים מפי הרב מיכאל קקון, חבר מועצת העיר בני ברק ומתנדב הצלה, לעילוי נשמת הנפטרים ולרפואתם השלמה והמהירה של הפצועים. לאחר התהילים ביקש הרב קקון מהנוכחים לחזור אחריו מילה במילה בבקשת סליחה ומחילה מהנפטרים שמא בתוך המהומה לא נהגו בהם בכבוד הראוי.

אושי שלומוביץ, יו"ר הצלה, נשא דברים בפני המתנדבים. "אנחנו נמצאים כאן בדיוק במקום שבו לפני ימים ספורים מסרתם את הנפש להצלת חיים. הכי חשוב זה להודות להשם. אתם ראויים להערצה. רצתם פה במעלה ההר עם עוד מיטה ועם עוד פצוע והצלתם חיים. עם כל הכאב של פטירתם של 45 הקדושים, חשוב לזכור את מאות הפצועים שחייהם ניצלו בזכותכם. מגיע לכם את כל הכבוד. יש לכם זכויות וכוחות גדולים לפעול ישועות. בואו נשיר לכבודו של השם בתודה על הכול".

בתום הערב ישבו המתנדבים במעגל, שוחחו ושיתפו ביניהם את התחושות, ההרגשות והמחשבות שעלו להם בעקבות אירועי האסון. במשך שעה ארוכה הם שיחזרו האחד לשני את מאורעות אותו לילה שחור.

ד"ר רועי בבילה, רופא הצלה שניהל לאורך סוף השבוע את המרפאה הראשית של מד"א במירון, שיתף בתחושות הקשות. "הייתי במרפאה כשאתם, מתנדבי הצלה, התחלתם להביא עוד גופות ועוד פצועים למרפאה. ניסיתי יחד עם הצוות לחלק את העבודה בין החייאות לבין מתן מזור לפצועים שסבלו מכאבים איומים. עברנו לעבוד על אוטומט. אני מעריך מאוד את חובשי הצלה שעשו את הדרך ממדרגות המוות אל המרפאה הלוך וחזור מספר פעמים כאשר הם נושאים על גבם פצועים ותוך שהם מבצעים החייאות במקביל לפינוי. ראינו מחזות קשים אבל יחד נתחזק ונתגבר".

מנחם אינדיג, חבר הנהלת ארגון הצלה, סיכם את האירוע: "הייתה לנו חווייה בלתי רגילה. לחזור פה למקום כאשר מצד אחד אזרחים רבים קיפחו בו את חייהם, ומן הצד השני חייהם של מאות ניצלו בזכות תושייתם ומקצועיותם של מתנדבי הצלה. אני מודה רבות למתנדבים על פועלם כל השנה ובפרט באסון הנורא. נתפלל לבשורות טובות ולאירועים משמחים".