הרב שלמה אבינר
הרב שלמה אבינרצילום: Yossi Zamir/Flash90

הרב שלמה אבינר, ראש ישיבת עטרת ירושלים, מצטרף לעמדתו של הרב צבי טאו ותומך בהקמת ממשלת ימין שתישען על מפלגת רע''מ של מנסור עבאס.

בראיון לגלי צה''ל אמר הרב אבינר: "ממשלה בראשות נתניהו ובהישענות רע"ם - היא הרע במיעוטו. לפעמים יש התנגדות בין ערכים, צריך לדעת לקבל החלטות ולהכריע".

אתמול התייחס יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ' לעמדת הרב טאו ולפיה יש להקים ממשלת ימין של 59 מנדטים בעזרת מפלגת רע''מ של מנסור עבאס.

בפוסט שפרסם בפייסבוק תקף סמוטריץ' את חבר הכנסת לשעבר עמית הלוי מהליכוד, לאחר שזה האחרון הביע אכזבה מהסירוב של סמוטריץ' להסתייע במנסור עבאס כדי להקים ממשלה.

"הניסיון של הלוי וחבריו להיתלות ברב טאו זה כבר בכלל משהו מביך, שמלמד על תום עידן החשיבה הרציונלית באזור הזה של מה שפעם עוד כונה ימין", כתב סמוטריץ'. "הרב טאו הרי דוחה מכל וכול את התיאוריות בשקל שהומצאה כאן על ידי הלוי וחבריו וגוייסה להכשרת השרץ, כאילו עבאס הוא התגשמות חזון נביאי ישראל על 'וגר זאב עם כבש'".

לדברי סמוטריץ', ''הרב טאו חושב בדיוק כמוני, וגם כתב את זה מפורשות, שזה מהלך מסוכן וחמור של חילול השם. הוא לא קונה את מתק השפתיים של עבאס ומבין מצוין שמדובר במהלך שלא מתחיל בכלל''.

אז מדוע הרב טאו סובר אחרת ממנו? סמוטריץ' מספר: ''הרב טאו עושה חשבון רוחני, ואולי גם מעשי (לא ברור לי בכלל, שכן אני לפחות לא מכיר התייעצות רצינית שלו עם אנשי המעשה הפוליטי בטרם גיבש את עמדתו. איתי בכל אופן הוא לא דיבר), ובוחר בין חלופות רעות.

''אני הקטן, כמובן, לא מסכים איתו ולא מתחיל להבין את הסברא שלו, וכך גם רוב מניין ובניין רבני הציונות הדתית שאיתם אני מתייעץ (וגם אנשיו של הרב טאו שברובם לא מבינים מה השתנה תוך כמה שעות אבל מיישרים קו ומבטלים דעתם בשל אמונת חכמים ראויה להערצה, ואני בהחלט מוריד את הכובע בפניהם ומלא הערכה להם בשל כך). אבל בין זה לבין התיאוריות המופרכות של הלוי אין דבר וחצי דבר'', כתב ח"כ סמוטריץ'.

בתוך כך, גורמים בקרב פעילי הר הבית טוענים כי הסכמתו של הרב צבי טאו להתיר ממשלה שנשענת על רע"מ הגיעה בתמורה להסכמה לדרישת סביבתו של הרב להגביל עליית יהודים להר הבית. כך דווח בעיתון ידיעות אחרונות.

הרב צבי טאו, ראש ישיבת הר המור ומורו הרוחני של ח"כ אבי מעוז, יו"ר מפלגת נעם, הורה לחבר הכנסת מעוז שלא לקבל את עמדתו של יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' וכן להסכים להרכבת ממשלה בראשות נתניהו שתישען על הימנעות של מפלגת רע"מ.

נציין כי רק לאחרונה הרב טאו בעצמו חתם על מכתב רבנים האוסר להישען על עבאס. ייתכן שכעת נמצאה הסיבה לשינוי העמדה שלו.

פעילים מרכזיים בתנועות למען עליית יהודים להר הבית סיפרו לידיעות אחרונות כי בימים שקדמו להודעת הרב טאו גיששה לשכת ראש הממשלה מול סביבת הרב באשר לשאלה מה יכול לגרום לו לאפשר הרכבת ממשלה שתישען על רע"מ.

לדברי פעילי הר הבית, גורם בכיר המקורב לרב טאו הודה בפניהם כי ללשכת ראש הממשלה הועבר מסר לפיו הרב חפץ בצמצום עליית היהודים להר הבית.

בלשכת ראש הממשלה הכחישו כי הועבר מסר כזה מסביבת הרב טאו. חבר הכנסת אבי מעוז הכחיש כי ידוע לו על כל מסר הנוגע להר הבית שעבר בין הרב טאו לבין לשכת נתניהו.