הותר לפרסום: ישראל חיסלה ארבעה בכירי חמאס - מקורבי מוחמד דף

במבצע משותף של צה״ל ושירות הביטחון הכללי חוסלו בכירים ב״פורום המטה הכללי״ של חמאס. מוקדם יותר נהרג ישראלי מפגיעת טיל נ.ט.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , א' בסיון תשפ"א | עודכן: 15:34

כוחות צה״ל ושירות הביטחון הכללי ביצעו היום (רביעי) מבצע מורכב וראשון מסוגו לחיסול של ארבעה מפקדים בכירים בחמאס, בעיר עזה ובחאן יונס.

המפקדים הבכירים מהווים חלק מרכזי מ״פורום המטה הכללי״ של חמאס ונחשבים מקורבים לראש הזרוע הצבאית של ארגון הטרור חמאס, מוחמד דף.

בין המחוסלים: מח"ט העיר עזה, ראש מערך הסייבר ושיפור הטילים של חמאס, וראש מערך הייצור.

אלו ארבעת הבכירים אשר חוסלו בתקיפה:

1. באסם עיסא - מח"ט העיר עזה. פעיל חמאס צבאי בכיר. מאז שנת 2017 ראש חטיבת חמאס עזה. היה מעורב לאורך השנים בפיגועים רבים וכן שימש כפעיל בכיר במערך הייצור של הארגון. מנהל את הפעלת הכוח בסבבי הלחימה מול ישראל. סיכולו ישפיע באופן משמעותי על תפקוד החטיבה והזרוע הצבאית של חמאס.

2. ג'מעה טחלה - ראש מערך הסייבר ומוביל פרויקט שיפור הטילים של ארגון הטרור חמאס. מחזיק תיק מחקר ופיתוח בחמאס. טחלה הוא יד ימינו של מוחמד דף והמוביל המרכזי של התעצמות חמאס. הפגיעה בו מהווה מכה משמעותית לפרויקט ההתעצמות של חמאס.

3. גמאל זבדה - ראש מחלקת הפיתוח והפרויקטים במטה הייצור של חמאס. מהווה המחולל המרכזי של מערך היצור הרקטי של חמאס. דוקטור להנדסת מכונות המתמחה באווירודינמיקה, בעל הכשרה במגוון תחומים טכנולוגיים ומהווה מוקד ידע מרכזי ומשמעותי ביותר במטה הייצור של החמאס. נמנה על בכירי מערך המחקר והפיתוח בחמאס, עוסק בקידום פרויקטים מרכזיים בהתעצמות חמאס.

4. ח'אזם חטיב - ראש מחלקת המהנדסים במערך היצור של חמאס. כמו כן משמש סגן ר' מערך היצור.

פעילים בכירים נוספים שנהרגו מהתקיפה במהלכה נהרס מתקן המחקר והפיתוח המרכזי של חמאס והושמד ציוד רב: סאמי רדואן, ראש המחלקה הטכנית במודיעין הצבאי, וכן וליד שמאלי, ראש מחלקת הציוד התעשייתי במערך הייצור.

בנוסף נהרגו כעשרה פעילים נוספים ממערך הייצור והמחקר והפיתוח של ארגון חמאס.

מוקדם יותר הבוקר נהרג ישראלי אחד ושניים נפצעו באורח קשה מירי טיל נ"ט של חמאס מצפון הרצועה לעבר כלי רכב בעוטף עזה.

במקביל החל ירי של עשרות מרגמות אל הזירה שבה אירעה התקרית בניסיון להקשות על הצוותים הרפואיים שטיפלו בפצועים. הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על הירי.

מטחים כבדים של רקטים נורים לעבר הדרום, בהמשך לאלה שהיו הלילה לגוש דן, השרון, השפלה.

במהלך שעות הבוקר ביצע צה"ל שני חיסולים בעזה: בראשון נהרגו חמישה בני אדם בתקיפת כלי רכב בצפון הרצועה, ובשני נהרג רוכב אופנוע בדרום הרצועה. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ צפויים לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני רק ב-21:00 בערב.

נדין עווד בת ה-16 ואביה חליל בן ה-52 נפצעו הלילה מפגיעה ישירה של טיל בלוד, ולאחר מאמצי החייאה נקבע מותם בבית החולים אסף הרופא. במקום הפגיעה היו גם נפגעי חרדה, שטופלו על ידי צוותי מד"א.

בית ביהוד ספג פגיעה ישירה, אך המשפחה שמתגוררת בו שהתה בממ"ד ולא נפגעה. בתל אביב התמוטט גבר בן 74 בעת שעשה את דרכו אל מקלט במהלך האזעקות, צוות מד"א ביצע בו החייאה והוא פונה להמשך טיפול רפואי.

חמאס טען כי יותר מ-110 רקטות שוגרו לעבר המרכז ונמל התעופה בן גוריון ומאה לעבר באר שבע. לפחות 56 נפצעו, בהם אחד במצב אנוש ושלושה קשה. אישה בת 50 נהרגה אמש מפגיעה ישירה בראשון לציון.

בבית החולים וולפסון בחולון מאושפזים 32 פצועים, שלושה מהם במצב קשה ושניים במצב בינוני, ובאיכילוב בתל אביב שמונה. שישה נפצעו בפגיעה באוטובוס ברחוב קוגל בחולון, בהם ילדה בת שלוש ואישה בת 30 שנפצעה קשה. בראשון אותרו שלוש זירות פגיעה. ברחוב שינקין בגבעתיים נפצעו שבעה באורח קל. בתל אביב נפצעו שניים, אחד מהם בינוני, ברחובות שרגא פרידמן והגר"א.

מאז תחילת ההסלמה בדרום ועד הבוקר שוגרו כ-850 רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל, וכי שיעור היירוטים עומד על 85% הצלחה. צה"ל תקף עד הבוקר יותר מ-500 יעדים ברצועה.

בנוסף ל-850 השיגורים עד כה, בצה"ל זיהו כי כ-200 רקטות שוגרו באופן כושל ונפלו בשטח הרצועה.