האח השכול: "מדקדקים באתרוג ולולב, צריך גם 'ונשמרתם' מהודר"

ישראל דיסקינד, אחיו של שמחה בונים דיסקינד ז''ל שנספה באסון במירון, הגיע הבוקר (שלישי) אל הכנסת אך לא הורשה להשתתף בדיון של ועדת הכספים על הטרגדיה שאירעה במירון בל"ג בעומר האחרון.

לערוץ 7 הוא סיפר: ''באנו היום נציגי המשפחות, אני כאח שכול שאיבד את אחיו הקטן, הגיע לפה אבא שאיבד הבן שלו, בן שאיבד את אביו, באנו לפה היום. קראו לנו לדיון בשעה 10 בוועדת הכספים בראשות ח"כ גפני ואנחנו ממתינים פה במשך שעה וחצי בכניסה. אמרו לנו 'תעמדו בכניסה, תסתכלו ותצפו'.

''אנחנו לא באנו לפה לצפות, באנו לפה לומר את מה שיש לנו לומר. אנחנו לא ניתן לטייח, אנחנו לא ניתן להתחיל לסבן ולהגיד, זה כן וזה לא. יש פה דברים שכבר ב-2008 מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס אמר מה יש לעשות, ושום דבר לא התקדם בנושא. אחי ושאר 45 ההרוגים הקדושים שהיו צריכים למות בשביל מה? בגלל שמדינת ישראל לא עושה את עבודתה? למה? מה הסיבה שאנחנו צריכים להגיע למצב הזה? אין שום הצדקה לזה".

לדברי דיסקינד יש צעד שהמדינה צריכה לנקוט באופן מיידי, "הלאמה של המקום מיידית. מתחילים לדבר כן ועדת חקירה או לא ועדת חקירה. אותי זה לא מעניין, מה שמעניין אותי זה דבר אחד, הלאמה של המקום עוד היום. צו הפקעה של שר האוצר, בזמנו שטייניץ כבר הוציא ב-2011. מה זה ההקדשות האלה?! באיזה עולם מתוקן, באיזו מדינה מתוקנת מקום שיש פה אירוע עם חצי מיליון איש מתנהל על ידי הקדשות?! יש פה ממשלה, יש פה מדינה, מדינה אמורה לנהל את הדברים כמו שצריך".

ח"כ פינדרוס: שאוחנה יתפטר ויחזור בסוף החקירה

על הקריאות לשר פנים להתפטר אמר דיסקינד, "אנחנו עוד ב-30 יום של האבל, אנחנו לא מחפשים אשמים, לא מחפשים להיות התליינים. הנחמה הראשונה שלנו היא קודם כל שהמקום ישתנה לגמרי. אנחנו מצפים שנוכל למנוע את האסון הבא, ושלא יתעוררו ויזכרו שבוע לפני ל"ג 'אוי שום דבר לא השתנה' מהסיבה שמנהלים דיון על כוס קפה במקום לבוא ולהזיז עניינים".

דיסקינד התייחס לאסון שאירע בליל חג השבועות בגבעת זאב: "הייתי בבית המדרש של האדמו"ר מגור, באו בליל החג וסיפרו לי את זה, אני כמעט התמוטטתי על הרצפה כי הבנתי מה המשפחות עוברות ברגעים האלה. זה החזיר אותי בפלאשבק לאותו לילה נורא, ואני גם יודע שכל המשפחות האלה מחסידות קרלין בכל הארץ המתינו כל הלילה וכל החג.

''היה להם חג סיוט כי הם לא ידעו מה קורה עם היקרים להם כי הם כיבו את הטלפונים בערב החג. זה סבל לא נורמלי. יש נושא של 'ונשמרתם' בציבור הדתי, בציבור החרדי. צריך להתעורר ב'ונשמרתם'. יהודי חרדי וכל יהודי מאמין מדקדק בלמצוא את האתרוג הכי מהודר, את הלולב הכי מהודר. צריך גם את ה'ונשמרתם' הכי מהודר. ברמה הכי גבוהה. גם מדינת ישראל צריכה לדאוג ל'ונשמרתם' הכי מהודר".