מרים פרץ ויצחק הרצוג
מרים פרץ ויצחק הרצוג צילום: Miriam Alster/Flash90

לכבוד יושב ראש הסוכנות היהודית

מר יצחק הרצוג

במכתב זה אני פונה אליך מליבי. אומר לך גלויות. אני זוכר את אביך היקר, האלוף חיים הרצוג ז"ל כנשיא מאוד מכובד וכמכבד מאוד את מוסד הנשיאות, בהיותו נשיא המדינה.

הוא זכור לי כאדם מורם מעם, כאיש המעלה, וכמי שתפקידו הביא כבוד רב למדינת ועם ישראל בעולם. להערכתי יש סיכוי גדול שגם נשיאותך תהיה דומה לנשיאותו, ושגם אתה תכבד את מוסד הנשיאות ותשיב לו את הכבוד הראוי לו, וגם לנו, לכל אזרחי המדינה.

ואף על פי כן אני פונה אליך ומבקש ממך שתוותר על התפקיד.

כל חייך היית בתפקידים ממלכתיים חשובים, כאלה ואחרים. ואולי התפקיד הנוכחי שלך כיושב ראש הנהלת הסוכנות היהודית הוא גולת הכותרת של כל התפקידים הממלכתיים שעשית עד עכשיו, כיוון שהוא אומנם קשור בעקיפין לפוליטיקה, כי כדי להגיע אליו צריכים להפעיל אותה, אך אחרי שנבחרת, כל המאבקים הפוליטיים כבר מאחוריך, ואתה מצוי בממלכתיות ובהסכמה מקיר לקיר.אתה צריך לזכור שמול המועמדות שלך עומדת המועמדות של הגברת מרים פרץ. היא ורק היא המועמדת המתמודדת מולך לתפקיד.

מרים פרץ נתנה למדינה את היקר מכל שיכולה אמא לתת, היא הקריבה על מזבח הקיום של מדינתינו שניים מילדיה. היא סמל ומופת לגילוי של כוחות נפש בלתי רגילים. כעוף החול, היא קמה מהשבר הנוראי שבו היא הייתה, ויצאה לפעילות מדהימה לרומם את רוחם של אומתינו, המדינה ואזרחיה. כמה תעצומות נפש שאבו המוני בית ישראל מהאשה הנהדרת והניפלאה הזו, כמה ניחומים היא נסכה בעצמות יבשות של רבים מעמנו, בשעות משבר ושכול, כמה אנרגיות היא השפיעה על רבים לרומם דלים מעפר ונידכאים ממצוקה?

האם לאור כל זה, ולנוכח רום התפקיד של נשיא המדינה, לא יהיה ראוי שהאישה הזו שנתנה למען המדינה את היקר מכל, וממשיכה לתת ולתרום ללא לאות, תקבל את תפקיד הנשיאות? האם לא כדאי שתפקיד הנשיאות יפצה אותה מעט על מה שאי אפשר לעולם לפצות עליו?

מה כבר ייגרע ממקומך הממלכתי, אם תוותר על היותך מועמד לתפקיד הנשיאות? אם כך תעשה, ותסביר לכל אזרחי המדינה שאתה עושה את זה כמחווה לאישה היקרה הזו, שנתנה למדינה שלנו את היקר מכל, להערכתי לא יהיה אזרח אחד במדינה שלא יוקיר ויעריך את המחווה הזו, ואת גודל רוחך על הוויתור הזה.
מאחל לך עוד הרבה שנים של עשייה ממלכתית בכל מיני תחומי עשייה רבים וטובים למען עמינו וערי אלוקינו.