הרב זלמן ברוך מלמד: ממשלה הנסמכת על נוכרים אינה ממשלה

הרב זלמן ברוך מלמד מיצר מאוד על הרכב הממשלה המוקמת: "אלפיים שנה חיכינו לעצמאות וכעת נקים ממשלה השולטת באמצעות נוכרים? מזעזע".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בסיון תשפ"א | עודכן: 07:51

הרב זלמן ברוך מלמד, ראש הישיבה בבית אל ומראשי רבני הציונות הדתית, מודאג מאוד ממתווה הממשלה הנרקמת בראשות יאיר לפיד ונפתלי בנט.

"אני מרגיש רע מאוד מאוד מהאפשרות הזו שחלילה תקום ממשלה על עם ישראל שאינה ממשלה יהודית", אומר הרב בהתייחס לתלות של ממשלת בנט-לפיד בתמיכתו של מנסור עבאס, יו"ר רע"ם.

"אלפיים שנה חיכינו ליום ולתקופה הללו, להיות בארץ ישראל, להשתחרר מעול גוי, להיות בני חורין ולנהל את חיינו בעצמנו, ועכשיו כשאנחנו כאן אנחנו לא מצליחים להתאחד, אנחנו מפורדים וזה גורם להקמת ממשלה חלילה של מיעוט יהודי השולט באמצעות נוכרים. זה דבר מאוד מזעזע. לא יכולתי לישון הלילה. אי אפשר לתאר עד כמה הדבר הזה מצער אותי ורבים מעם ישראל".

הרב מתייחס להיבט הרחב יותר של היעדר האחדות במחנה וקובע כי "המצב הזה של ציבור מפורד שאינו יכול להתחבר זו צרה עצומה. האם אנחנו צריכים שתפרוץ מלחמה כדי שנהיה מאוחדים? האם הקב"ה צריך להכריח אותנו שנרגיש שאנחנו חייבים להתאחד ונתאחד רק בדיעבד? עם ישראל צריך לדעת לעמוד ביחד".

האם ניתן להטיל את האחריות על המציאות הזו על אדם כזה או אחר? "אני לא מטיל את האשמה על אף אחד. אני מטיל את האשמה על עצמי שאני לא מצליח לעשות פעולות לחבר אנשים ולעשות יותר ממה שאני עושה עד עכשיו".

"אני מתנגד לממשלה עם ערבים בכל אפשרות שהיא", מחדד הרב מלמד, "ואני שואף שתקום ממשלה יהודית. צריך להתאמץ על זה מאוד מאוד. זה בידינו. אנחנו חייבים להתגבר על הפירוד שבתוכנו ולהקים ממשלה יהודית. כל אחד עם האידיאולוגיות, הרצונות, השאיפות שלו חייבים להתאחד. אין לנו ברירה. אנחנו עם אחד וחייבים להיות מאוחדים, למצוא את הדרך שרוב העם ינהל את חיינו ולא בשיתוף של זרים שאינם חלק מעמינו".

האם העובדה שבראש הממשלה יעמוד ראש ממשלה חובש כיפה תקל במשהו על הקושי שבהרכב הממשלה כולה? הרב מלמד משיב: "אין בכך שום הקלה ונחמה. אם תהיה ממשלה יהודית וראש הממשלה יהיה אדם שומר מצוות זה יהיה דבר מאוד משמח ומרומם ובעל חשיבות עצומה", אך במציאות הנוכחית "זו לא ממשלה. זה כאילו אין ממשלה. ממשלה יהודית היא ממשלה של העם היהודי, ואם זו לא ממשלה של העם היהודי זו לא ממשלה".

"אין פתרון אחר, רק לחבר את החלקים המפורדים להתאחד ולהקים ממשלה יהודית", שב ואומר הרב מלמד. כיצד עושים זאת? "אנחנו חייבים להתגבר על חילוקי הדעות. יש מקום לדעות שונות ולחילוקי דעות בציבור, אבל יש לנו משותף רב מאוד. באנו לארץ ישראל כדי לבנות עם אחד שחי חיים משותפים עם שאיפות משותפות לחזור אל המיוחד של ארץ ישראל ועם ישראל, לחזור לתורה שלנו ולאמונה שלנו, לריבונו של עולם. להיות עם אחד. צריך להתגבר על כל חילוקי הדעות ולהתאחד סביב המשותף שלנו ולהקים ממשלה שתעשה כבוד לעם ישראל".

"אני לא מחפש אשמים. כל אחד מאשים את האחר ואז לא מתקנים שום דבר. כל אחד צריך לחשוב איך אני תורם למען האחדות של העם, של הציבור שלנו, של הציונות הדתית, של הציבור הלאומי ושל כל ישראל יחד. חייבים למצוא את הדרך להיות מאוחדים", דברי הרב מלמד המקווה, גם כעת, לבשורות טובות יותר.