נתניהו הודיע: אין תוקף לצו התיחום של היישוב אביתר

ראש הממשלה במכתב חריג לרמ"ט שר הביטחון: "להימנע מביצוע פעולות אכיפה באביתר". יוסי דגן: "קורא לכל מפלגות הבית לאשר את היישוב".

ערוץ 7 , כ"ט בסיון תשפ"א

נתניהו הודיע: אין תוקף לצו התיחום של היישוב אביתר-ערוץ 7
הישוב אביתר
צילום: נחלה

ראש הסגל במשרד ראש הממשלה, אשר חיון, שלח היום (רביעי) מכתב לראש מטה שר הביטחון מעיין ישראלי, בו הוא מבהיר כי צו התיחום שניתן על ידי הדרג הצבאי לתושבי היישוב אביתר אינו בתוקף משום שהוא טעון אישור של ראש הממשלה ואישור כזה לא ניתן.

צו מהסוג הזה הינו חריג ביותר וניתן רק על אדמות ערביות פרטיות והישוב אביתר הוקם על אדמות סקר - כלומר אדמות הניתנות להסדרה ולכן צו התיחום אינו בתוקף.

משמעות הצו שהריסת המקום היא ללא הליכים הנדרשים בחוק, המופעל כאמור רק על אדמות ערביות פרטיות.

ראש הסגל חיון מציין במכתבו כי "השטח עליו הוקם הישוב הוא שטח סקר הניתן להכרזה כאדמת מדינה" ועל כן הוא מבקש "להמנע מביצוע פעולות אכיפה עד להשלמת הבדיקה".

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר בתגובה, "אני קורא לכל מפלגות הבית מימין ומשמאל לאשר את אביתר. הסדרת אביתר היא מענה ציוני ערכי לרצח הנתעב בצומת תפוח".

הישוב אביתר, שהוקם לאחר רצח אביתר בורובסקי הי"ד בפיגוע בצומת תפוח לפני 8 שנים, הוקם מחדש כחודש על ידי תנועות נחלה ואמונים לאחר רצח הצעיר יהודה גואטה הי"ד בפיגוע ירי באותו מקום בדיוק לפני כחודש. בישוב מתגוררות כ-50 משפחות, ויש בו פעוטון, בית מדרש, כבישים ותשתיות.