הדמיית ההנגשה במערת המכפלה
הדמיית ההנגשה במערת המכפלה צילום: א. סטודיו בשיתוף קזס אדריכלים

במשרד הביטחון אישרו אתמול (רביעי) את חשיפת ערוץ 7 בדבר הקפאת העבודות להנגשת מערת המכפלה, אך צופים כי בתוך שבועיים יאשר שר הביטחון בני גנץ הוצאת אישור בניה.

במייל ששלח אבי רואה, עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות, והגיע לידי ערוץ 7 נאמר כי הצפי להוצאת היתר בניה להנגשת מערת המכפלה - "בשבועיים הקרובים".

לדבריו, "תוכנית ההנגשה ממתינה להוצאת היתר בניה. הוצאת היתר הבניה ממתינה לאישור השר. האישור מתעכב בשל סיבות מבצעיות". הוא הוסיף כי, כאמור, בתוך שבועיים צפוי להינתן היתר בניה.

כזכור, מלבד היתר הבניה הושגו כל האישורים לבניית המעלית במערת המכפלה בחברון. בית המשפט דחה את ערעור עיריית חברון נגד הנגשת המערה ושופט בית המשפט העליון אלכס שטיין סירב להוציא צו מניעה לתחילת העבודות להנגשה.

למרות זאת, שר הביטחון גנץ החליט בשבועות האחרונים להקפיא את עבודות הנגשת מערת המכפלה בעקבות המצב הביטחוני. הדבר עורר תגובות רבות, ובעקבות כך נקבע דיון מיוחד בועדת חוץ וביטחון בראשות ח"כ אורנה ברביבאי (יש עתיד). הועדה דרשה לזמן את משרד הביטחון לתת הבהרות על העיכוב בתחילת העבודות.

בנתיים, משרד הביטחון עדכן את ועדת חוץ וביטחון כי בתוך שבועיים צפוי להינתן היתר בניה לשיפוץ מערת המכפלה ובניית המעלית.

ח"כ קטי שטרית (הליכוד), ממובילות המאבק להנגשת המערה, מסרה בתגובה: "בעקבות פנייתי לכינוס ועדת החוץ וביטחון החליט בני גנץ להקדים ולהורות תוך שבועיים על תחילת עבודות הנגשת מערת המכפלה. לאור הסרת כל החסמים הבירוקרטיים והמשפטיים עליהם נלחמתי אני מצפה משר הביטחון להורות על תחילת העבודה באופן מיידי. לא אנוח ולא ארפא עד שהמעלית תפעל לטובת ציבור בעלי המוגבלויות באתר השני בחשיבותו לעם היהודי".

שי גליק מנכ"ל 'בצלמו' הפועל למען הנגשת המערה, מסר "הנגשת מערת המכפלה הייתה צריכה לקרות מזמן. יחד עם זה, טוב מאוחר מלעולם לא. אנחנו מברכים על התחייבות לחתום על היתר הבניה בשבועיים הקרובים ונוודא שמיד אחרי החתימה הטרקטורים יעלו על השטח ולא תהיה דחיה נוספת. כזכור, כבר נבחר קבלן ואף שולם הכסף. לכל אדם יש את הזכות המלאה לבקר בקברי אבות בצורה נגישה ומכובדת. נמשיך לפעול למען זכויות אדם בכל מקום ובכל עת".

"אני מודה לח"כ קטי שטרית שפעלה ולחצה על השר גנץ ועל ח"כ ברביבאי בחודשים האחרונים עד לקבלת ההחלטה", כך גליק.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו